گوگل دنس چیست؟

گوگل دنس چیست

رقص گوگل یا گوگل دنس یکی از الگوریتم های منحصر به فرد شرکت گوگل است. گوگل همواره با به کار گیری الگوریتم های مختلف، سعی در بهبود و ارتقاء وب سایت های مختلف و مطالبی که به کاربران ارائه می دهند، دارد. به وسیله این الگوریتم، وب سایت ها به چالشی بی پایان دعوت می شوند تا بهترین نتایج و رتبه بندی در موتور جستجوی گوگل ایجاد شود.

تمام الگوریتم هایی که شرکت گوگل ارائه می دهد، ویژگی های مخصوص به خود را دارند. در ادامه دلیل منحصر به فرد بودن گوگل دنس را بیشتر توضیح می دهیم. این الگوریتم، فارغ از مدت ایجاد وب سایت های مختلف، با ارزش ترین و کاربر پسند ترین سایت را تعیین می کند. در واقع الگوریتم گوگل دنس، فرصتی برابر برای دیده شدن در اختیار همه وب سایت ها می گذارد.

گوگل دنس چیست

گوگل دنس چطور کار می کند؟

در تعریف خیلی ساده باید بگوییم که گوگل، سایت تان را می رقصاند. آنقدر به این کار ادامه می دهد تا ارزش واقعی سایت شما، برایش مشخص شود.‌ زمانی که وب سایت یا محتوای جدیدی ایجاد می شود، گوگل به آن، فرصت بیشتری برای دیده شدن، می دهد.
این وب سایت ها به طور موقتی در صدر نتایج جستجو قرار می گیرند. درصورتی که شما بازی با گوگل را بلد نباشید، احتمالا ضربه بدی از آن می خورید. اگر در مدتی که وب سایت تان بالا بود، با خودتان فکر کنید که یک شبه راه صد ساله رفته و رتبه ۱ گوگل را برای همیشه به دست آورده اید، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید.

همانطور که گفتیم، بالا آمدن وب سایت ها توسط گوگل دنس، موقت است. اگر در مدت زمانی که گوگل فرصت دیده شدن به شما می دهد، سایت تان مورد استقبال قرار گیرد، می توانید رتبه واقعی سایت را ارتقاء دهید. در غیر این صورت، پس از پایان الگوریتم رقص گوگل، به جایگاهی پایین تر از رتبه قبلی خود می رسید.

رقص گوگل چیست

چه چیز هایی برای رقص گوگل اهمیت دارد؟

گوگل همیشه به رضایت کاربران، بیش از هر چیز دیگری، اهمیت می دهد. اگر به الگوریتم های مختلفی که در این موتور جستجوگر به کار برده می شود، توجه کنید، این ادعا را تایید می کنید. همانطور که گفتیم، زمانی که گوگل فرصت دیده شدن را برای تان فراهم می کند، باید بتوانید توجه کاربران را جلب کنید. هرچه در این مدت، کلیک بیشتری دریافت کنید، بهتر است اما این، همه ماجرا نیست. ربات های گوگل در این مدت، حسابی سایت تان را تحت نظر دارند تا بفهمند ارزش دیده شدن دارد یا خیر. بازی اصلی تازه از اینجا به بعد شروع می شود.

تا اینجا، فرصتی بی نظیر به شما داده شده است اما باقی کار، به هنر خود شما بر می گردد. به وسیله گوگل دنس میزان حضور کاربران در سایت، نرخ پرش، اسکرول کردن در صفحه و غیره، بررسی می شود. اگر رابط کاربری مناسبی در طراحی سایت لحاظ کرده و بعد از آن به بهبود تجربه کاربری پرداخته باشید، قطعا کاربر مهمان را به کاربر وفادار تبدیل می کنید.

طراحی سایت با اسکرول زیاد

مقاله زیر را حتما بخوانید:


به این ترتیب، سایت و محتوایی که ارزش دیده شدن دارد، توسط کاربران مشخص می شود. بنابراین پس از پایان موزیک و رقص گوگل، همچنان در صدر جستجو ها می مانید. حتی اگر به رتبه ۱ نرسید، نسبت به رتبه پیشین خود، ارتقاء پیدا می کنید.

چرا گوگل دنس ایجاد شد؟

سئو کاران قدیمی می دانند که تا حدود ۱۶، ۱۷ سال پیش، سئو کردن ساده ترین کار دنیا بود. شاید تعجب کنید چراکه با فیلتر های بسیاری که در حال حاضر وجود دارند، سئو کردن، کاری دشوار است. سئو در آن زمان شامل کلید واژه هایی مطابق با محتوا و بک لینک می شد. کسانی که به دنبال کلک زدن و راه های میانبر غلط بودند، راهکار های جالبی در پیش می گرفتند.

الگوریتم رقص گوگل چیست

اسم روش این زرنگ ها، اشباع کلید واژه به همراه بک لینک هایی به سایت های سطح پایین بود. سپس محتوای خود را پر از واژه های کلیدی می کردند. آنقدر که کاربر را کلافه می کرد. گوگل بعد از مدتی متوجه بازی آن ها شد و تصمیم گرفت بی هیچ سر و صدایی، آن ها را برقصاند. در آن زمان، به روز رسانی ها به صورت ماهانه انجام می شد. اما گوگل برای به روز رسانی بعدی خود، زمانی را اعلام نکرد.

آپدیت بوستون

گوگل دنس، کار خود را با ۳ آپدینت ویران کننده آغاز کرد! با آپدیت بوستون، فرایند غربالگری گوگل شروع شد. بعد از این به روز رسانی، نوسان شدیدی بین سایت های مختلف و رتبه بندی گوگل اتفاق افتاد اما این تازه شروع داستان بود.

آپدیت کسندرا

آپدیت بعدی، کسندرا نام داشت و هدف آن لینک سازی های گمراه کننده بود. گوگل با کسندرا به سراغ وب سایت هایی که بک لینک های نادرست یا بی محتوا می ساختند رفت و حسابی از خجالت شان در آمد.

آپدیت فلوریدا

سومین به روز رسانی که کار همه سئو نما ها را تمام کرد، فلوریدا نام داشت. هدف فلوریدا، سایت هایی بود که خود را با کلید واژه ها خفه کرده بودند. در یک حرکت بی نظیر، کار همه شان را یکسره کرد و ارزش واقعی محتوای به درد نخور شان را به آن ها، نشان داد.
حالا آن چیزی که برای گوگل اهمیت دارد، رضایت کاربر است. رضایتی که با نرخ پرش، اسکرول کردن صفحه، سر زدن به سایر صفحات سایت، نظر و امتیاز دادن و غیره، مشخص می شود.

الگوریتم های گوگل

مقاله زیر را حتما بخوانید:

الگوریتم رقص گوگل، چقدر بر روی رتبه سایت تاثیر می گذارد؟

شرکت گوگل، هیچ وقت فاکتور های دقیقی که بر روی الگوریتم های آن تاثیر می گذارد را معرفی نکرده است. با این حال، تجربه همیشه کارساز بوده و به مرور زمان، نکاتی دست تان می آید. بعضی از فاکتور ها تاثیر بیشتر و بعضی تاثیر کمتری دارند. نکته مهم، داشتن تمام فاکتور های موثر است.
گوگل دنس، بدون توجه به قدمت و میزان مخاطب سایت، فرصتی برابر برای همه تدارک می بیند. همانطور که گفتیم، UX و UI برای حفظ کاربران اهمیت دارد. همچین محتوا های مناسب، استفاده صحیح از کلید واژه ها و بک لینک سازی اصولی، امکان کسب رتبه بهتر را به وسیله رقص گوگل برای تان مهیا می کند.

بازه زمانی رقص گوگل

شرکت گوگل هیچ بازه زمانی مشخصی برای فعالیت این الگوریتم معرفی نکرده و ممکن است بین چند روز یا چند ماه طول بکشد. ربات های گوگل همواره به دنبال تغییرات می گردند و اگر سایتی را پیدا کنند که آپدیت شده باشد، شروع به رقصاندنش می کنند.
اگر سایت جدیدی طراحی کرده اید، بک لینک های مناسب برایش ایجاد کنید و در شبکه های اجتماعی نشر دهید. هرچه کاربران بیشتری را به سایت کشیده و آن ها را حفظ کنید، رتبه بالا تری پس از اتمام بازه زمانی رقص گوگل می گیرید. البته رقبا را فراموش نکنید. چراکه رتبه ۱ گوگل، به راحتی به سایتی داده نمی شود و نیازمند تلاش مداوم است.

روش های ایجاد ثبات در گوگل دنس

راه های زیادی برای موفق شدن در رقص گوگل عنوان می شود که رعایت کردن همه آن ها در کنار هم، درصد موفقیت شما را بالا می برد. همانطور که گفته شد، شناخت رقبا یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند به شما کمک کند.
رقیب های خود را تحلیل کنید و ببینید چه چیز هایی بیشتر از شما دارند و نقطه ضعف های شان چیست. می توانید از ابزار های گوگل مثل گوگل و بمستر تولز یا گوگل آنالیتیکس برای تحلیل وب سایت تان استفاده کنید.
همچنین انتخاب عناوین جذاب، لینک سازی داخلی صحیح و تهیه محتوا با کیفیت و متناسب با نیاز کاربر، در موفق شدن و کسب رتبه برتر، به شما کمک خواهند کرد.

تفاوت رقص گوگل در قدیم و زمان حال

همانطور که گفته شد، تا سال ۲۰۰۳، کار کردن با گوگل بسیار آسان بود. چراکه دوره های به روز رسانی آن مشخص و هر ۳۶ روز یکبار تکرار می شد. با این حال، پس از هر به روز رسانی، تغییرات بزرگی برای سایت ها اتفاق می افتاد. سایتی که بیشتر از یک ماه، جزء برترین رتبه ها بود، پس از به روز رسانی، به صفحات خیلی پایین سقوط می کرد.
با این حال از ماه آگوست ۲۰۰۳، این به روز رسانی ها، شکل و شمایلی تازه به خود گرفتند. حالا گوگل دنس، خیلی سریع تر کار خود را آغاز می کند. توجه به نظر کاربران روز به روز بیشتر می شود. الگوریتم های گوگل، کاربر محور شده و پیشرفتی غیر قابل کنترل دارند. همانطور که گفته شد، گوگل دنس، فرصتی برابر برای دیده شدن، ایجاد کرد.


حرف آخر! گوگل دنس خوب است یا بد؟

جواب این سوال، به عملکرد خود شما بر می گردد. اگر مدتی از طراحی سایت تان گذشته و با وجود رعایت سئو به همراه نکات دیگر، همچنان از جایگاه آن راضی نیستید، دست از تلاش برندارید. یک به روز رسانی در سایت ایجاد کنید و منتظر بمانید تا ربات های گوگل، شما را پیدا کنند. حالا گوگل دنس آغاز شده و می توانید از نتایج مثبت آن استفاده کنید.

همینطور اگر دقت کرده و متوجه شدید که چندی پیش، رتبه ای بهتر داشته و ناگهان سقوط کرده اید، خبر بدی برای شما داریم. چراکه شما در رقص گوگل بودید اما این فرصت را از دست دادید. بنابراین، جایگاه شما تا مدتی ثابت خواهد ماند. به تلاش خود برای طراحی هرچه بهتر سایت و بهبود آن ادامه دهید تا مجددا وارد بازی رقص گوگل شوید.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
برچسب ها :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.