سئو on page چیست و چه مواردی را شامل می شود؟

سئو داخلی چیست

سئو on page یا سئو داخلی قدم اول در سئو هر سایت است. در بازاریابی اینترنتی، همه چیز از سئو داخلی سایت آغاز می‌شود که باعث رسیدن شما به اوج عملکردتان در وب سایت و دیده شدنتان توسط مخاطبان می‌شود. این فاکتور بسیار مهم، با گذر زمان پراهمیت ‌تر می‌شود. در سئوی داخلی سایت، تمام جنبه‌های صفحات سایت در نظر گرفته می‌شود. زمانی که تمام عوامل در کنار هم قرار می‌گیرند، بهبود رتبه در نتایج جستجو حاصل می‌شوند.

فاکتور های موثر در سئو داخلی سایت کدامند؟

1/ Responsive بودن قالب سایت

طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا، به این معناست که کاربر با هر سیستمی(لپ تاب، موبایل، تبلت) از سایت بازدید کند، ابعاد سایت متناسب با آن دستگاه تغییر می‌کند. امروزه به دلیل این که بسیاری از مردم با موبایل خود اقدام به جستجو در گوگل می‌کنند، ریسپانسیو بودن بسیار اهمیت دارد. اگر سایتی واکنش‌گرا نباشد امتیازی نفی از گوگل دریافت می‌کند. با ابزار mobile friendly test می‌توانید ریسپانسیو بودن سایت خود را بررسی کنید.

Responsive بودن قالب سایت در سئو داخلی

2/ افزایش سرعت سایت

سرعت لود سایت از موارد مهم در سئو On page است. با استفاده از سایت GTmetrix می‌توانید سایت خود را اسکن کنید و مواردی که نیاز به بهبود دارد را مشخص کنید. شما با رفع این موارد، به سرعت سایت بالاتری دست پیدا می‌کنید. از جمله این کارها بهینه‌سازی تصاویر، کاهش queryها، فشرده‌سازی کدهای قالب و.. است.

تاثیر سرعت لود وب سایت در سئو داخلی

3/ استفاده از قالب استاندارد

قالب سایت نیز از موارد موثر در سئو On page است. قالب‌های استاندارد با کدهای بهینه، برای این کار مناسب است. هرگز از قالب‌هایی که کدهای نامناسب دارند، استفاده نکنید چرا که باعث کند شدن سایت و تاثیر منفی در سئو می‌شود.

4/ UI(رابط کاربری) و UX(تجربه کاربری)

ظاهر سایت یکی از موارد مهم در سئو On page است و تاثیر آن بر سئو، غیرقابل انکار است. بسیار پیش آمده که با ورود به سایتی به خاطر چیدمان نامناسب و فونت و ظاهر ناهماهنگ و نازیبا به سرعت از آن خارج شده باشید. واژه UX به معنی تجربه‌ی کاربری در سایت است. یعنی کاربر پس از ورود به سایت به سادگی آن چه را می‌خواهد پیدا کند و به هدف موردنظر خود دست می‌یابد.

تاثیر ui و ux در سئو on page

مزایای داشتن UX و UI مناسب

 • باعث کم شدن نرخ خروج کاربر از سایت می‌شود.
 • اعتماد کاربر را جلب می‌کند.
 • احتمال بازگشت کاربر به سایت را افزایش می‌دهد.
 • در نهایت همه این موارد تاثیر مثبتی بر سئو دارد
تجربه کاربری و رتبه وب سایت

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

وجود لینک‌های داخلی بر سئو On page تاثیر بسیار زیادی دارد. لینک‌های داخلی سبب می‌شود ربات‌های خزنده صفحات دیگر سایت را ببینند و ایندکس کنند. علاوه بر آن، با وجود لینک‌های داخلی کاربران صفحات دیگر سایت شما را بازدید می‌کنند و این امر زمان ماندن در سایت را افزایش می‌دهد و روی سئوی سایت تاثیر بسیار مثبتی دارد.

ترفند های لینک سازی داخلی

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

6/ استفاده از متن جایگزین تصویر

بهتر است تمام تصاویر وب سایت متن جایگزین تصویر یا به اصطلاح alt مناسبی داشته باشند. از کلمات کلیدی اصلی در متن جایگزین تصاویر استفاده کنید تا بازخورد بهتری از این کار دریافت کنید.

7/ درج تگ عنوان

تگ عنوان در نتایج جستجو قابل نمایش است از این رو تگ مهمی به شمار می‌رود. عنوان جذابی را باید به آن اختصاص دهید تا کاربران ترغیب به کلیک بر روی آن شوند، عنوان باید حاوی کلمه‌ی کلیدی اصلی صفحه باشد و طول آن، حداکثر ۷۰ کارکتر باشد.

8/ درج توضیحات متا

توضیحات متا یا mata description در صفحه نتایج جستجو، پایین عنوان ظاهر می‌شود. توضیح کوتاهی در مورد عنوان و متن می‌دهد. اگر جذاب نوشته شود، باعث کلیک کاربران شده و CTR سایت را افزایش می‌دهد.

نرخ تبدیل چیست

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

9/ استفاده صحیح از تگ‌های heading

تگ‌های h1 تا h6 برای مشخص کردن عنوان و زیرعنوان‌ها به کار برده می‌شوند و استفاده از آن‌ها در متن، باعث افزایش خوانایی می‌شود. عنوان صفحه با تگ h1 شروع می‌شود و بااهمیت‌ ترین تگ هر صفحه است. فقط یک بار در هر صفحه و تنها برای عنوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. حفظ خاصیت سلسه مراتبی، این تگ‌ها برای افزایش خوانایی، بسیار اهمیت دارد.

10/ بهینه‌سازی محتوا

یکی از مهمترین موارد سئو on page انجام بهینه‌سازی محتوا است. که شامل موارد زیر است:

 • استفاده از محتوای مرتبط و با ارزش
 • پاراگراف‌بندی صحیح محتوا
 • خوانایی محتوا
 • استفاده از جملات با طول مناسب (استفاده از جملات طولانی ممنوع)
 • استفاده از عنوان و زیر عنوان‌های مرتبط
 • رفع خطای نگارشی و املایی
 • قرار دادن کلمه‌ی کلیدی در پاراگ اول (در ۱۰۰ کلمه‌ی ابتدایی)
 • توزیع یکسان کلمات کلیدی در محتوا
 • نوشتن محتوا حداقل با طول ۳۰۰ کلمه
 • اصلاح محتواهای بی ارزش

محتوای بی ارزش چگونه محتوایی است؟

 • محتوای بی ارزش محتوایی است که کمتر از 300 کلمه است.
 • محتوای کمتر از 700 کلمه ارزش بلاگی برای گوگل ندارد. چون مخاطبان زیادی را جذب نمی‌کند.
 • عنوان جذاب و ارزشمندی ندارند و کاربر را جذب نمی‌کند.
 • بیشتر از 5000 کلمه هستند که کاربر حوصله خواندن آن را ندارد.
 • عناوین سایت رقبا را کپی کرده باشد
 • به مطالب ضعیف لینک داده شده است.

این موارد را در سایت خود شناسایی کرده و آنها را اصلاح کنید تا محتوای بی‌ارزش را تغییر داده و آن را برای گوگل و کاربر جذاب و ارزشمند کنید.
موارد بدتر از محتوای بی ارزش، زامبی پیج ها هستند که برای سایت بسیار مشکل ساز هستند و مانع از رتبه گرفتن سایت می‌شود.

محتوای همیشه سبز

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

11/ بهینه سازی آدرس صفحات

URL هر صفحه باید خوانا باشد؛ به این صورت که از کلمات بی‌معنی استفاده نشود. استفاده از کلمه کلیدی صفحه در URL آن، باعث تاثیر مثبت در سئو است. در وردپرس گزینه‌ای وجود دارد که URL را روی نام نوشته تنظیم می‌کند. در زیر آن را می‌بینید.
پیوند یکتا/ تنظیمات عمومی/ تنظیم URL بر روی نام صفحه

12/ استفاده از قابلیت اشتراک گذاری

دکمه‌های اشتراک‌گذاری که در پایین مقالات افزوده می‌شود، یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بازدید سایت شمااست. کاربر با اشتراک‌گذاری مطلب به این کار کمک می‌کند. هرگز اثر مثبت دکمه های اشتراک را فراموش نکنید و آن را در سایت و زیر نوشته‌ها درج کنید.

13/ معرفی شبکه‌های اجتماعی

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تعامل با کاربران شبکه‌های اجتماعی است. با قرار دادن آیکون شبکه‌های اجتماعی در سایت، این شانس را به کاربر می‌دهید که شما را در شبکه های اجتماعی دنبال کند و بیشتر با فعالیت‌ها و محصولات شما آشنا شود و برای خرید یا خواندن مقالات، دوباره به سایت مراجعه کند.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.