نرخ کلیک (CTR) چیست؟

نرخ تبدیل چیست

کلمه CTR مخفف شده عبارت Click Through Rate است که معادل فارسی آن نرخ کلیک است. زمانی که کاربران در گوگل عبارت مورد نظر خود را جستجو می کنند، نتایج مختلفی برای آنها نمایش داده می شود. پس از آن، این خود کاربر است که باید تصمیم بگیرد روی کدام نتیجه کلیک کند.تعداد کلیک کاربران بر روی لینک سایت بر تعداد نمایش صفحه به کاربران همان نرخ کلیک سایت است.

نرخ کلیک برای هر کلمه کلیدی و برای هر صفحه سایت متفاوت است. به عنوان مثال، نرخ کلیک برای صفحه سایت با یک عنوان معمولی ممکن است 10 درصد باشد اما همین نرخ کلیک برای صفحه ای از سایت که عنوان حرفه ای تری دارد به حدود 20 درصد هم می رسد. اما علاوه بر انتخاب عنوان موارد دیگری نیز هستند که روی میزان نرخ کلیک سایت تاثیرگذارند. علاوه بر نرخ کلیکی که برای هر کلمه کلیدی محاسبه می شود، همچنین یک نرخ کلیک متوسط نیز توسط گوگل برای هرصفحه از سایت محاسبه می شود که درواقع همان میانگین نرخ کلیک تمامی کلماتی است که باجستجوی آن کلمات صفحه سایت در نتایج جستجو نمایش داده می شود.

نرخ کلیک

پیش از اینکه روش های افزایش نرخ کلیک را معرفی کنیم بهتر است شما را با مفهوم تعداد نمایش یا impression آشنا کنیم.


معرفی Impression

به تعداد رکوردهای دیده شده یک URL مشخص در نتایج جستجو impression گفته می شود. در واقع، زمانی که یک کاربر عبارت مورد نظرش را در گوگل جستجوی می کند برای تمامی نتایج موجود در صفحه نتایج گوگل، یک Impression ثبت می شود. حتی اگر کاربر در قسمت باکس های ویژه سایت مانند نمایش نقشه و یا نمایش تصاویر سایت فعالیت داشته باشد، یک Impression برای سایت منظور می شود.
علاوه بر آن، اگر یک سایت به عنوان مثال در پایین ترین نتیجه صفحه دوم نتایج گوگل قرار داشته باشد، زمانی که کاربر به صفحه دوم نتایج مراجعه می کند، حتی اگر به انتهای صفحه اسکرول نکند، برای تمامی سایت هایی که در نتایج صفجه دوم هستند یک Impression ثبت می شود. اما در صورتی که کاربر به صفحه دوم نتایج نرود، روی سایت هایی که در این صفحه هستند، Impression ثبت نمی شود.

Impression

چگونه می توان نرخ کلیک را افزایش داد؟

زمانی که کاربر عبارت مورد نظر خود را در گوگل جستجو می کند، برای تصمیم گیری در رابطه با انتخاب یک سایت متناسب با پرسش و عبارت موردنظرش، زمان کوتاهی دارد. در این زمان، تنها خود کاربر است که تصمیم می گیرد روی لینک کدام سایت کلیک کند. شما باید سعی کنید با استفاده از تکنیک های مختلف، در این زمان کوتاه تاثیری روی ذهن مخاطب ایجاد کنید که روی لینک سایت شما کلیک کنند.

عنوان صفحه و توضیحات متای سایت، از ویژگی های منحصر به فرد سایت است که در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل نمایش داده می شود. علاوه بر آن، یک سیستم امتیاز نیز در بین عنوان صفحه و توضیحات متا، مشاهده می کنید که تمامی این عوامل روی تصمیم کاربر در مدت زمان کوتاهی که برای انتخاب یک لینک سایت دارد، تاثیرگزار است.

در ادامه، با توجه به این مشخصات، راهکارهای افزایش نرخ کلیک سایت معرفی و شرح داده شده اند.

بهینه سازی وب سایت

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را از دست ندهید:


1- انتخاب کلمه کلیدی مناسب

یکی از تاثیرگزارترین عوامل در افزایش سئوی سایت، استفاده از کلمات کلیدی دقیق است. برای این کار ابزارهای مختلفی وجود دارد اما حتی این ابزارها نیز نمی توانند کلمات کلیدی دقیق را اعلام کنند. در واقع، زمانی که شما با انتخاب یک عبارت کلیدی و جذاب به رتبه اول نتایج گوگل دست پیدا می کند، impression سایت شما دقیقا برابر با تعداد جستجوی آن عبارت و یا کلمه کلیدی موجود در عبارت می شود.

در نتیجه، می توان گفت که توجه به impression سایت و جستجوی کلمات کلیدی دقیق و استفاده متنوع از آنها، روی نرخ کلیک سایت بسیار تاثیرگزار است. زیرا زمانی که شما از یک عبارت جذاب با کلمات کلیدی متنوع در عنوان صفحه سایت خود استفاده می کنید، علاوه بر اینکه به رتبه های اولیه گوگل دست پیدا کرده و Impression سایت خود را افزایش می دهید، همچنین نرخ کلیک سایت شما نیز افزایش پیدا می کند و کاربران بیشتری ترغیب می شوند که روی لینک سایت شما کلیک کنند.

ابزار های آنالیز کلمات کلیدی

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

2- انتخاب عنوان مناسب

عنوان صفحه یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن است که در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می شود. عنوان هر صفحه از سایت توسط تگ title که در هدر صفحه قرار دارد، تعیین می شود. با توجه به انتخاب عنوان مناسب می توان نرخ کلیک سایت را افزایش داد.

موتور گوگل، به طور متوسط 70 کاراکتر به منظور انتخاب عنوان صفحه در اختیار کاربرانش قرار می دهد. در واقع، این مقدار فضای محدودی است که افراد باید از عبارات جذاب و کاملی در آن استفاده کنند. برخی کلمات در فضای وب ترویج داده شده اند و در واقع نشان دهنده یک مفهوم خاص به کاربران هستند. معمولا اکثر کاربران با مشاهده این عبارات یا کلمات در عنوان صفحه سایت، روی آن کلیک می کنند. کلماتی مانند، آسان، ساده، قدم به قدم، همین حالا، چرا، جدید ترین، بهترین و… نمونه هایی از این عبارات رایج شده هستند. در نتیجه، می توان گفت که انتخاب یک عنوان جذاب و متناسب که برای کاربر نشان دهنده مفهوم خاص و موردنظرش باشد، منجر به افزایش نرخ کلیک سایت می شود.

عنوان مناسب

3- انتخاب عبارات جذاب در تگ توضیحات متا و بهینه سازی این بخش

مساله دیگری که روی تصمیم کاربر در مدت زمان کوتاه تصمیم گیری اش موثر است، توضیحات متای سایت است. این توضیحات دقیقا در زیر عنوان صفحه نمایش داده می شوند. شرکت گوگل برای تگ توضیحات متا نیز محدودیت تعیین کرده است و کاربران تنها از 168 کاراکتر می توانند در توضیحات متای سایت خود استفاده کنند. اما این مقدار می تواند بسته به عبارت جستجو شده توسط کاربر و حتی بسته به محتوای صفحه، متغیر باشد. در این صورت، شرکت گوگل ممکن است متنی کوتاه تر و یا بلندتر از حد معمول آن را به کاربران نمایش دهد.

در انتخاب و تهیه محتوای توضیحات متای سایت باید تلاش کنید، یک توصیف دقیق و جذاب از محتوای صفحه در اختیار کاربر قرار دهید به صورتی که به کلیک روی لینک سایت شما ترغیب شود.

تگ توضیحات متا

4- استفاده از نشانه گذاری استاندارد یا Schema

استفاده از اسکیمای product

در کنار عنوان و توضیحات متا، برخی اطلاعات تکمیلی در رابطه با آن سایت نیز در اختیار کاربر قرار داده می شود که احتمالا خود شما نیز این قسمت را بارها مشاهده کرده اید. معروف ترین و تاثیرگزارترین این اطلاعات، نشانه گذاری استاندارد است که به سیستم امتیازدهی مربوط می شود. در واقع آن ستاره های زردرنگی که ما بین عنوان صفحه و توضیحات متای سایت نمایش داده می شوند، همان نشانه گذاری استاندارد سایت است. استفاده از این ابزار به شما کمک می کند تا توجه کاربران را به سمت سایت خود جذب کرده و در نتیجه باعث افزایش نرخ کلیک سایت شوید. البته توجه داشته باشید که استفاده از اسکیمای product مختص وب سایت های فروشگاهی است که محصول دارند.

استفاده از اسکیمای FAQ

قطعا بار ها برای شما پیش آمده که کلمه ای را در گوگل سرچ کنید و در زیر برخی از نتایج با باکس سوالات رایج مواجه شوید. وب سایت هایی که از این نوع داده ی ساختار یافته در صفحات خود استفاد ه میکنند نظر کاربران را بیشتر به خود جلب میکنند و با در اختیار قراردادن یک جواب کوتاه در مورد کلمه ی کلیدی جست و جو شده آن ها را ترغیب میکنند که روی لینک صفحه کلیک کنند.

اسکیمای FAQ

5- به کارگیری URL های کوتاه و خوانا

یو آرالی که برای صفحه در نظر میگیرید باید دربرگیرنده کلمه ی کلیدی، مختصر و نشان دهنده ی محتوای وب سایت باشد. از آنجایی که هنگام استفاده از کلمات فارسی در یو آر ال کاراکتر قرار داده می شود بهتر است جهت خوانایی و کوتاهی آدرس صفحات از کلمات انگلیسی استفاده کنید.


نتیجه گیری

افزایش نرخ کلیک روی دستیابی به نتایج برتر گوگل، تاثیرگزار است و طبق نظریه اکثر سئوکاران می توان گفت که افزایش نرخ کلیک سایت یکی از مهم ترین و تاثیرگزارترین عوامل در افزایش سئوی سایت است. با استفاده از 3 تکنیکی که در بالا شرح داده شد می توانید نرخ کلیک سایت خود را افزایش داده و به رتبه برتر در نتایج گوگل دست پیدا کنید.


سوالات متداول نرخ کلیک

CTR چیست ؟

کلمه CTR مخفف شده عبارت Click Through Rate است که معادل فارسی آن نرخ کلیک است.تعداد کلیک کاربران بر روی لینک سایت بر تعداد نمایش صفحه به کاربران همان نرخ کلیک سایت است.

Impression چیست ؟

به تعداد رکوردهای دیده شده یک URL مشخص در نتایج جستجو impression گفته می شود. 

چگونه می توان نرخ کلیک را افزایش داد؟

  • انتخاب کلمه کلیدی مناسب
  • انتخاب عنوان مناسب
  • انتخاب عبارات جذاب در تگ توضیحات متا و بهینه سازی این بخش
  • استفاده از نشانه گذاری استاندارد یا Schema
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.