ساب دامین یا ساب فولدر، کدام برای سئو بهتر است؟

ساب دامنه چیست

شاید واژه ساب دامین را بارها شنیده باشید؛ ساب دامین نوعی دامنه مشتق شده از دامنه اصلی است که به‌عنوان یک دامنه سطح سوم بخشی از دامنه سطح بالا شناخته می‌شود. به‌عنوان مثال آدرس blogfa.com یک دامنه سطح بالاست که sample.blogfa.com ساب دامین آن محسوب می‌شود. ساب دامین گرچه بخشی از سایت اصلی محسوب می‌شود اما موتورهای جست‌وجو آن را به‌عنوان یک جزء مجزا از سایت شناسایی می‌کنند. گوگل به‌عنوان یک موتور جست‌وجوی پرکاربرد علاقه فراوانی نسبت به وجود ساب دامین‌ها دارد؛ دلیل این علاقه را می‌توان در توان ساختار‌دهی ساب دامین‌ها به سایت دید.

آنچه قرار است درباره ی ساب دامین و ساب فولدر در این مقاله بخوانید:

تفاوت دامنه و ساب دامنه

ساب دامین و دامنه به‌ لحاظ مفهومی قرابت زیادی دارند؛ به لحاظ ساختاری نیز وجه تشابه آن‌ها در استفاده از نام دامنه اصلی است اما فراموش نکنید که subdomain، دامنه اصلی نیست و این دو به ‌لحاظ فنی از یکدیگر مجزا تلقی می‌شوند. دامنه اصلی به‌عنوان یک دامنه سطح دوم کاملاً منحصر‌به‌ فرد است ولی همین دامنه اصلی می‌تواند بی‌نهایت دامنه سطح سوم یا ساب دامین داشته باشد به شرط آنکه هاست شما از ایجاد ساب دامین‌های متعدد پشتیبانی کند.

ساب دامنه چیست

برای مثال در آدرس blog.example.com سطح اول دامنه که به اختصار TLD نامیده می شود (com.) است. سطح دوم دامنه (second level domain) در واقع اسم دامنه (example) و سطح سوم ساب دامنه یا third level domain در واقع در این مثال (blog) است.

تشریح اجزای دامنه

تفاوت دیگر این دو آن است که دامنه اصلی یا دامنه سطح دوم به‌صورت پولی عرضه می‌شود که از سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات دامنه قابل خریداری است در حالی که subdomain رایگان بوده و نیازمند پرداخت وجه خاصی نیست. همچنین صفحات ساب دامین این قابلیت را دارد تا از نظر فرم، سئو و محتوا کاملاً متفاوت از سایت اصلی باشد و این موضوع کمک می‌کند تا بتوان با استفاده از ساب دامین‌ها تعمیم برند داد و از آن‌ها در استراتژی‌های برندسازی استفاده کرد.

حال باید گفت که برخی سئوکارها متفاوت از دیدگاه فنی، بین ساب دامین و اثرات آن بر سئوی دامنه اصلی ارتباط قائلند. به‌واقع سئوکارها در حوزه اثرات استفاده از زیر دامنه بر روی سئوی سایت اصلی به دو گروه مجزا تقسیم می‌شوند؛ گروهی که طرفدار استفاده از ساب فولدر هستند و گروهی که استفاده از ساب دامین را ترجیح می‌دهند.

تفاوت ساب دامنه و ساب فولدر و اثر آن بر سئو

تفاوت اثر subdomain و subfolder در سئو سایت به‌نوع محتوا مرتبط است. با این حال ساب فولدر و ساب دامین به‌لحاظ ساختار نیز کاملاً متفاوت از یکدیگرند و نحوه کاربرد آن‌ها هم تفاوت دارد. در ساب فولدر آدرس سایت به‌شکل yoursite.com/topic نمایش داده می‌شود در حالی که در ساب دامین topic.yoursite.com شکل می‌گیرد.

ساب فولدرها معمولاً به لحاظ شکل و فرم از شکل و فرم دامنه اصلی اثر می‌پذیرند و برخلاف ساب دامین‌ها به لحاظ فنی جز سایت اصلی محسوب می‌شوند. همچنین با ایجاد ساب فولدر، مدیریت محتوا به یک CMS مجزا نیاز ندارد اما با ایجاد ساب دامین سیستم مدیریت محتوای مجزا مورد نیاز است و این موضوع یکپارچه ‌سازی محتوا با سایت اصلی را سخت می‌کند؛ اما آیا این تفاوت‌ها موجب تفاوت اثر ساب دامین و ساب فولدر بر سئو می‌شود؟

کارشناسان گوگل به این سؤال پاسخ منفی می‌دهند؛ جان مولر از جمله این متخصصان است که اذعان می‌کند گوگل با هیچ‌کدام از این روش‌ها مشکلی ندارد؛ البته او این قید را اضافه می کند که ساب دامنه‌ها نسبت به ساب فولدرها دیرتر شناخته می‌شود. با این وجود برخی مطالعات تأثیر ساب فولدر بر سئو را بهتر از ساب دامین می‌دانند. بسیاری از متخصصان سئو معتقدند محتوا هنگامی که به مطالب اصلی وابستگی دارد، بهره‌ گیری از ساب فولدر نتیجه بهتری خواهد داشت. مرور استدلال‌های موافقان و مخالفان کمک می‌کند تا بتوان با منطق درست‌تری نسبت به نقطه اثر ساب دامین بر سئو قضاوت کرد.

تفاوت ساب دامنه و ساب فولدر

استدلال مخالفان اثر ساب دامین بر سئو چیست؟

طبیعتاً برای سئوی سایت شاخص‌های مختلفی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد؛ بسیاری از این شاخص‌ها به‌عنوان شاخص‌های بهینه‌سازی در سطح دامنه شناخته می‌شوند. هنگامی که یک سایت از ساب دامنه استفاده می‌کند، به‌دلیل آنکه از جنبه فنی سایت مجزایی شکل گرفته، ساب دامین از قدرت سئو دامنه اصلی ارث نمی‌برند به تعبیری ‌مانند آن است که فرزند را از ارث پدر محروم کنید؛ این محکم‌ترین استدلال مخالفان است.
همچنین برخی استدلال می‌کنند مدیریت ساب دامنه ها سخت‌تر از ساب فولدرهاست. پیچیده‌تر بودن ساخت لینک ساب دامنه و نیاز به اضافه کردن آن به‌عنوان یک دامنه مجزا به سرچ کنسول نیز در استدلال‌های مخالفان دیده می‌شود. این نظریه هم رد شده که چون سایت‌های تخصصی از ساب دامنه‌ها نتیجه بهتری بابت سئو گرفته‌اند، پس استفاده از ساب دامنه در سئو مؤثر است.

sub domain Vs sub folder

استدلال موافقان اثر ساب دامین بر سئو چیست؟

وبلاگ سایت MOZ بر اثر ساب دامین‌ها بر سئو صحه گذاشته‌ است. در این مطلب اذعان شده اگر نام ساب دامین با کلمات کلیدی سایت اصلی هماهنگ باشد، یک امتیاز ویژه در سئو است بنابراین اگر کلمات کلیدی پر رقابت خود را در ساب دامین قرار دهید این امکان وجود دارد تا موتورهای جست‌وجو شما را بیابند. مزیت دیگر ساب دامین بر سئو سایت آن است که می‌توان برای یک کلمه کلیدی چندین صفحه نتیجه جست‌وجو داشت چرا که گوگل نتایج جست‌وجو به ازای دامنه را محدود می‌کند اما این مورد درباره ساب دامین‌ها صادق نیست.

subdomain همچنین بر تجربه کاربری می‌تواند اثرگذار باشد و اگر ناوبری سایت اصلی سخت و پیچیده است، ساب دامین کمک می‌کند تا بتوان تجربه کاربری بهتری را ایجاد و حجم اطلاعات را کنترل کرد؛ این موضوع نرخ ماندگاری در صفحه را افزایش می‌دهد و نرخ پرش سایت اصلی را کاهش می‌دهد. به گفته برخی کارشناسان سئو، مزیت دیگر ایجاد اقتدار در لینک شما به‌واسطه ساب دامین‌هاست. به‌واقع داشتن بک‌لینک از دیگر سایت‌ها معتبر با استفاده از لینک‌دهی ساب دامین‌ها با دامنه اصلی می‌تواند اقتدار دامنه را بهبود بخشد.

معیار استفاده از ساب فولدر و ساب دامین چیست؟

با وجود مرور استدلال‌ها اما بهتر است برای استفاده از مزایای حداکثری ساب فولدر و ساب دامنه و کمینه‌سازی معایب آن‌ها پیرامون سئو، معیار‌های استفاده از هر یک از آن‌ها را بدانیم. متخصصان سئو معتقدند که اگر محتوا وابسته به دامنه اصلی باشد استفاده از ساب فولدر بسیار بهتر از ساب دامنه است. همچنین توصیه می‌شود زمانی از subdomain استفاده شود که ایجاد بخش جدیدی در سایت که ارتباط زیادی با موضوع سایت اصلی ندارد، ضروری است.

ضرورت استفاده از ساب دامنه هنگامی که حجم اطلاعات بر روی سایت اصلی زیاد شده و می‌تواند بر سرعت آن اثرگذار باشد هم توصیه می‌شود. بنابراین به‌طور کلی می‌توان در مواردی مانند میزبانی وبلاگ یا فروشگاه، تنوع در محصولات و خدمات، اختصاص دادن محتوا برای منطقه جغرافیایی خاص و راه‌اندازی نسخه موبایل نسبت به ایجاد ساب دامین استفاده کرد.

بنابراین اگر تمایل دارید که میزبان وبلاگ یا فروشگاه روی سایت اصلی خود باشید، می‌توانید از ساب دامنه استفاده کنید. حجم مطالب زیاد و سنگینی که وبلاگ‌ها و فروشگاه‌ها به خود اختصاص می‌دهند، ضرورت استفاده از ساب دامنه ‌ها مشهود می‌شود. همچنین فرض کنید سایت شما قرار است به‌زبان‌های مختلف تولید محتوا کند و یا اینکه محتوایی را متناسب با مناطق مختلف ایجاد نماید، در این حالت برای هر زبان و منطقه ایجاد یک ساب دامنه منطقی است.

ساب دامنه همچنین می‌تواند برای تقسیم‌بندی محصولات و یا سرویس‌های ارائه شده در یک سایت که تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند، مورد استفاده قرار گیرد. اگر سایتی به‌دلیل رسپانسیو نبودن ساختار کدهایش نتواند قالب موبایلی مناسبی ارائه دهد، ارائه یک نسخه موبایلی از طریق ساب دامنه را می‌تواند پیگیری کند.

آیا ساب دامین سئوی سایت را بهبود می‌بخشد؟

پاسخ به این سؤال قطعی نیست اما ساب دامنه به طریق غیرمستقیم می‌تواند سئوی سایت را با استفاده از بک‌لینک، بهبود سئوی خارجی، بهبود جست‌وجو‌پذیری، کاهش نرخ پرش و افزایش نرخ ماندگاری، ارتقاء حس مثبت تجربه کاربری بهبود بخشد به‌شرط آنکه استفاده از ساب دامین بجا انجام شده و دقت در سئو ساب دامنه به‌ بهترین شکل انجام شود.


سوالات رایج:

ساب دامین چیست؟

ساب دامنه که به دامنه ی سطح سه یا به اصطلاح third domain level میگویند، از دامنه ی اصلی مشتق می شود و برای هر دامنه که تحت مالکیت داشته باشید قابل ایجاد است.
مانند:blog.websepanta.com

ساب فولدر چیست؟

ساب فولدر همانند یه مسیر از وب سایت است که آدرس آن بعد از نام دامنه ی اصلی قرار میگیرد.
مانند: websepanta.com/blog

چه زمانی از ساب دامنه و ساب فولدر استفاده میکنیم؟

زمانی که محتوای شما با وب سایت مرتبط است توصیه میکنیم از ساب فولدر استفاده کنید ولی زمانی که محتوای مورد نظر با وب سایت ارتباط معنایی زیادی ندارد بهتر است از ساب فولدر استفاده کنید.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
برچسب ها :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.