چگونه رتبه الکسا سایت خود را بهبود دهیم؟

بهبود رتبه الکسا

رتبه الکسا برای همه وبمسترها و مدیران سایت ها و وبلاگ ها یک دغدغه اساسی است. رتبه یک وبسایت در الکسا یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده میزان اعتبار و بازدید آن سایت به شمار می آید. به همین جهت همه وبمستران و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی در تلاش هستند تا با استفاده از روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا بر اعتبار وبسایت خود بیفزایند.
اما به راستی چرا رتبه الکسا تا این حد در اینترنت حائز اهمیت است؟ چرا رقابت بر سر رتبه های بالا تا این حد بالاست؟ و از همه مهم تر روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا چه مواردی هستند؟

الکسا چیست؟

وبسایت الکسا یک سرویس اینترنتی برای اندازه گیری میزان اعتبار وبسایت ها و رتبه بندی سایت هاست. الکسا با جستجوگرها و ربات های ویژه ای که دارد به اندازه گیری میزان بازدید روزانه، هفتگی و ماهانه وبسایت ها می پردازد. علاوه بر آن الکسا اعتبار یک وبسایت را با معیارهای متفاوتی اندازه می گیرد. الکسا در سال 1996 شروع به کار کرد و یکی از زیر مجموعه های Amazon است. وقتی آدرس دامین یک سایت را در الکسا جستجو می کنید، به اطلاعات گوناگونی پیرامون آن سایت و میزان بازدید آن بر می خورید. اطلاعاتی مانند میزان بازدید روزانه، مدت زمان بازدید صفحات توسط بازدید کنندگان، نرخ پرش مخاطبان و… یکی از مهم ترین اطلاعات ارائه شده درباره هر وبسایت، رتبه آن سایت در جهان و در کشور است.

رتبه ی الکسا

این رتبه براساس میزان بازدید سایت تعیین می شود؛ هر چه بازدید بالاتر و بیشتر، رتبه سایت نیز بهتر. اگرچه انتقادهای گوناگونی به سیستم اندازه گیری الکسا وارد است و برخی معتقدند اندازه گیری های الکسا کاملا دقیق نیست، اما در حال حاضر بهترین سرویس رتبه بندی سایت های دنیا، همین سرویس است.

رتبه الکسا چگونه اندازه گیری می شود؟

سرویس الکسا با سرورها و ربات های خود به بررسی وبسایت ها می پردازد و بر اساس معیارهایی، سایت ها را رتبه بندی می کند. برخی از مهم ترین معیارهای رتبه بندی الکسا عبارتند از:

1/ میزان بازدید و ترافیک سایت:

الکسا بیشترین تمرکز خود را بر روی اندازه گیری میزان بازدید وبسایت معطوف می دارد. همان طور که پیش از این نیز گفته شد، هر چه میزان بازدید و ترافیک بالاتر، رتبه سایت نیز بالاتر. تمام روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا، در نهایت به همین هدف ختم می شوند.

افزایش ترافیک سایت

مقاله زیر را حتما بخوانید:

2/ مدت زمان حضور کاربران:

یکی دیگر از معیارهای مهم اندازه گیری الکسا، زمانی است که کاربران و بازدید کنندگان در صفحات سایت باقی می مانند. اینکه یک بازدیدکننده زمان زیادی را صرف مطالعه مطالب سایت میکند نشان دهنده جالب بودن محتوای آن وبسایت است. به همین دلیل هر چه مدت زمان حضور بازدیدگنندگان در یک وبسایت بیشتر باشد، رتبه سایت نیز بهتر خواهد بود.

3/ تعداد زیرشاخه ها(ساب دامین):

بسیاری از وبسایت ها برای بخش های مختلف خود ساب دامین و زیرشاخه های مخصوصی در نظر می گیرند. مثلا ممکن است یک وبسایت برای فروشگاه خود یک ساب دامین داشته باشد و برای بخش بلاگ خود یک ساب دامین دیگر. الکسا در رتبه بندی خود از این شکل طراحی و تقسیم بندی محتوای وبسایت ها استقبال می کند. بنابراین تعداد زیر شاخه های سایت و تناسب آن ها با محتوای هر بخش، موجب بهبود رتبه الکسا می شود.

4/ بانس ریت:

یکی دیگر از آمار و ارقامی که الکسا درباره هر وبسایت گزارش می دهد، نرخ پرش یا بانس ریت وبسایت است. نرخ پرش بر این اساس تعیین می شود که یک بازدید کننده پس آن که وارد یکی از صفحات وبسایت شما شد، به صفحات دیگر نیز سر می زند یا اینکه بلافاصله از سایت شما خارج می شود. هر چه قدر تعداد افرادی که بدون رفتن به سایر بخش های وبسایت شما از سایت خارج می شوند بیشتر باشد، بانس ریت یا همان نرخ پرش بیشتر خواهد بود. بنابراین پایین بودن نرخ پرش سایت موجب بهبود رتبه الکسا می گردد.

روش های سریع و موثر برای بهبود رتبه الکسا

حال که به ارائه توضیحاتی درباره الکسا و معیارهای رتبه بندی آن پرداختیم، به بررسی و معرفی روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا می پردازیم. به طور کلی هر روشی که موجب شود بازدید از وبسایت شما بیشتر شود و بازدیدکنندگان بیشتری جذب صفحات وبسایت شما شوند موجب بهبود رتبه الکسا می شود. اقداماتی که موجب می شوند بازدیدکنندگان زمان بیشتری را در وبسایت شما صرف کنند در بهتر کردن رتبه الکسا تاثیر مثبتی دارند.
مهم ترین روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا عبارتند از:

بهبود سریع رتبه ی الکسا

1/ افزایش ترافیک واقعی و ارگانیک

مهم ترین عامل در بهبود رتبه الکسا، افزایش میزان بازدید از وبسایت شماست. بنابراین هر روشی که به شما کمک کند تا بازدید از سایت خود را افزایش دهید و بازدیدکنندگان را نیز بیشتر کنید، مستقیما به بهبود رتبه سایت شما کمک خواهد کرد.
در این راستا استفاده از خبرنامه های ایمیلی، معرفی و تبلیغ وبسایت خود در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام و استفاده از تبلیغات ادوردز گوگل راهکارهای مفیدی هستند.

2/ تبلیغات منظم و دارای استراتژی:

یکی از اصلی ترین راهکارها برای افزایش بازدیدکنندگان وبسایت و بهبود رتبه الکسا، تبلیغات اینترنتی است. تبلیغات می توانند یکی از اصلی ترین کانال های جذب مخاطب و افزایش بازدید وبسایت باشند. به ویژه اگر به شیوه ای کاربرپسند و خلاقانه طراحی شده و بر روی کاربر تاثیرگذاری بالایی داشته باشند. به همین دلیل است که دیجیتال مارکتینگ این روزها یکی از مهم ترین بخش های کسب و کار اینترنتی است.

3/ استفاده از بک لینک های معتبر

یکی دیگر از روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا، استفاده از بک لینک هاست. در واقع الکسا به هنگام آنالیز یک وبسایت تعداد بک لینک ها به آن سایت و نیز اعتبار آن بک لینک ها را منتشر می کند. سپس این بک لینک ها را در صفحه مشخصات وبسایت نمایش می دهد.
توجه کنید که بک لینک ها باید در وبسایت های معتبر و در زمینه محتوای واقعی و مرتبط قرار داشته باشند. تنها در این صورت است که ربات های آنالیز و بررسی الکسا آن ها را معتبر به حساب می آورند.

بک لینک - لینک برگشتی

مقاله زیر را حتما بخوانید:

4/ تولید محتوای تازه و جذاب به صورت منظم

تولید محتوا یکی از اصلی ترین ارکان موفقیت در دنیای کسب و کار اینترنتی است. چه در شبکه های اجتماعی و چه در وبسایت ها، محتوا حرف اول و آخر را می زند. امروزه با گسترش وبسایت ها و شدت یافتن رقابت، تولید محتوای بهینه و جذاب اهمیتی دو چندان پیدا کرده است.
محتوای تولیدی باید برای کاربران جذاب باشد و آن ها را ترغیب به خواندن مطلب تا به انتها کند. هم چنین، یک محتوای مناسب باید حاوی مطالب تازه و ارزشمندی باشد که نیاز کاربر را برطرف کرده و به سوالات او پاسخ می دهد. در کنار همه این موارد، محتوا باید به صورت منظم و پیوسته و طبق برنامه منتشر شود. عدم پیوستگی و به روزرسانی محتوا یکی از دلایل افت بازدید کنندگان وبسایت است.

5/افزایش زمان حضور بازدیدکنندگان

زمان حضور بازدید کنندگان از لحظه ای که وارد وبسایت شما می شوند شروع شده و تا آخرین لحظه ای که از آن خارج شوند ادامه می یابد. یکی از روش های موثر در بهبود رتبه الکسا، افزایش این زمان حضور کاربر در سایت است.
هر آن چیزی که باعث شود مخاطب و بازدیدکننده وبسایت شما وقت بیشتری را در سایت سپری کند، موجب بهبود رتبه در الکسا می شود. محتوای جذاب و سرگرم کننده، مطالب جالب و طولانی، طراحی کاربری زیبا و بهره گیری از عناصر گرافیکی جذاب، از مهم ترین راه های افزایش زمان حضور بازدیدکننده در وبسایت به شمار می آیند.

یکی از موثرترین راه ها برای افزایش زمان حضور بازدیدکنندگان، استفاده از محتوای ویدیویی و صوتی است. در سال های اخیر محتوای ویدیویی و صوتی با استقبال ویژه و فزاینده ای از سوی مخاطبان روبرو شده و ویدیو مارکتینگ یکی از اصلی ترین راه های جذب مخاطب است. محتوای ویدیویی نسبت به متن خالی یا عکس محبوبیت بسیار بیشتری دارد.

نکاتی دیگر در مورد الکسا:

  • نصب نوار ابزار الکسا روی مرورگر و قراردادن آدرس سایت به عنوان صفحه خانگی (Home Page) یکی از روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا است.
  • در صورت امکان، آدرس وبسایت خود را به عنوان صفحه خانگی کامپیوترهای شرکت خود، کافی نت و هر محلی که دارای کامپیوترهای متعدد است ثبت کنید. این کار برای الکسا به نوعی معنای افزایش بازدید از وبسایت را دارد.
  • آدرس وبسایت خود را در شبکه های اجتماعی قرار دهید. استفاده از شبکه های اجتماعی و معرفی سایت در آن ها راهی موثر برای بالا بردن آمار بازدیدکنندگان وبسایت است.

نتیجه گیری:
رتبه الکسا یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده اعتبار و میزان بازدید وبسایت است. به همین دلیل استفاده از روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا از دغدغه های مهم هر وبمستری به شمار می آید.
از جمله روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا، می توان این موارد را نام برد: افزایش ترافیک واقعی و ارگانیک، تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، استفاده از بک لینک معتبر، تولید محتوای کاربردی و منظم و افزایش زمان حضور بازدیدکنندگان در وبسایت.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.