چگونه رتبه الکسا سایت خود را بهبود دهیم؟

بهبود رتبه الکسا

رتبه الکسا برای همه وبمسترها و مدیران سایت ها و وبلاگ ها یک دغدغه اساسی است. رتبه یک وبسایت در الکسا یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده میزان اعتبار و بازدید آن سایت به شمار می آید. به همین جهت همه وبمستران و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی در تلاش هستند تا با استفاده از روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا بر اعتبار وبسایت خود بیفزایند.
اما به راستی چرا رتبه الکسا تا این حد در اینترنت حائز اهمیت است؟ چرا رقابت بر سر رتبه های بالا تا این حد بالاست؟ و از همه مهم تر روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا چه مواردی هستند؟

فضای اینترنت، ابزارهای گسترده‌ای برای مقایسه و تشخیص، در اختیار کاربران قرار داده تا بتوانند به شیوه‌های متفاوت در رتبه‌بندی‌ها شرکت کرده و وب‌سایت خود را با سایرین مقایسه کنند. یکی از این ابزارهای رتبه‌بندی، سرویس الکسا (Alexa) است. برای اینکه بدانید رتبه الکسا چیست تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

الکسا چیست؟

وبسایت الکسا یک سرویس اینترنتی برای اندازه گیری رتبه بندی سایت ها است. الکسا با جستجوگرها و ربات های ویژه ای که دارد به اندازه گیری میزان بازدید روزانه، هفتگی و ماهانه وبسایت ها می پردازد. علاوه بر آن الکسا اعتبار یک وبسایت را با معیارهای متفاوتی اندازه می گیرد. رتبه بندی الکسا به دو دسته ی رتبه ی جهانی و رتبه ی کشوری تقسیم بندی می شود و هر اندازه این رتبه کمتر باشد وب سایت نسبت به رقبا در وضعیت بهتری قرار دارد.

الکسا در سال 1996 شروع به کار کرد و یکی از زیر مجموعه های شرکت Amazon است. وقتی آدرس دامین یک سایت را در الکسا جستجو می کنید، به اطلاعات گوناگونی پیرامون آن سایت و میزان بازدید آن بر می خورید. اطلاعاتی مانند میزان بازدید روزانه، مدت زمان بازدید صفحات توسط بازدید کنندگان، نرخ پرش مخاطبان و… یکی از مهم ترین اطلاعات ارائه شده درباره هر وبسایت، رتبه آن سایت در جهان و در کشور است.

رتبه ی وب سایت ها در الکسا تحت تاثیر عوامل متعددی است که مهم ترین آنها میزان بازدید یک وب سایت است. هر چه بازدید بالاتر و بیشتر، رتبه سایت نیز بهتر. اگرچه انتقادهای گوناگونی به سیستم اندازه گیری الکسا وارد است و برخی معتقدند اندازه گیری های الکسا کاملا دقیق نیست، اما در حال حاضر بهترین سرویس رتبه بندی سایت های دنیا، همین سرویس است.


رتبه الکسا چگونه اندازه گیری می شود؟

رتبه ای که در الکسا برای هر وب سایتی در نظر گرفته می شود به کمک پنل داده ی الکسا جمع آوری شده که با در نظر گرفتن یک سری از فاکتور ها به وب سایت ها رتبه می دهد.
به طور خلاصه الکسا رتبه را بر اساس میانگین بازدید کننده های یکتا و تعداد صفحات بازدید شده یک وب سایت در یک دوره ی زمانی 3 ماهه تعیین میکند. وب سایتی که بیشترین ترکیب بازدید کننده و صفحات بازدید شده در 3 ماه اخیر را داشته باشد در رتبه ی 1 قرار میگیرد و وب سایتی که در آمار های ذکر شده وضعیت مطلوبی نداشته باشد رتبه ای نزدیک به 30 میلیون را کسب میکند.
اگر در بازه ی سه ماهه وب سایت بازدیدکننده ای نداشته باشد، هیچ رتبه ای در الکسا نخواهد داشت.

چگونه تعداد بازدید کنندگان بر رتبه ی الکسا تاثیر میگذارد؟

اگر بخواهیم نمودار رابطه ی بین تعداد بازدیدکنندگان سایت و رتبه ی الکسا را ترسیم کنیم نمودار شبیه به تصویر زیر خواهد بود:

تعداد بازدید کننده و رتبه ی الکسا

در ابتدای این نمودار وب سایت google.com قرار دارد که بین کلیه ی وب سایت های اینترنتی بیشترین بازدید کننده را دارد و در رتبه بندی الکسا، رتبه ی 1 را به خود اختصاص داده است. همانطور که از نمودار پیدا است تغییرات کوچک در تعداد بازدید کننده به تغییرات بزرگی در رتبه بندی الکسا می انجامد.

افزایش ترافیک سایت

مقاله زیر را حتما بخوانید:


روش های سریع و موثر برای بهبود رتبه الکسا

حال که به ارائه توضیحاتی درباره الکسا و معیارهای رتبه بندی آن پرداختیم، به بررسی و معرفی روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا می پردازیم. به طور کلی هر روشی که موجب شود بازدید از وبسایت شما بیشتر شود و بازدیدکنندگان بیشتری جذب صفحات وبسایت شما شوند موجب بهبود رتبه الکسا می شود. اقداماتی که موجب می شوند بازدیدکنندگان زمان بیشتری را در وبسایت شما صرف کنند در بهتر کردن رتبه الکسا تاثیر مثبتی دارند.
مهم ترین روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا عبارتند از:

بهبود سریع رتبه ی الکسا

1/ افزایش ترافیک واقعی و ارگانیک

مهم ترین عامل در بهبود رتبه الکسا، افزایش میزان بازدید از وبسایت شماست. بنابراین هر روشی که به شما کمک کند تا بازدید از سایت خود را افزایش دهید و بازدیدکنندگان را نیز بیشتر کنید، مستقیما به بهبود رتبه سایت شما کمک خواهد کرد.
در این راستا استفاده از خبرنامه های ایمیلی، معرفی و تبلیغ وبسایت خود در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام و استفاده از تبلیغات ادوردز گوگل راهکارهای مفیدی هستند.

2/ استفاده از کلمات کلیدی پر ترافیک

هر اندازه که در بهینه سازی محتوا و ب سایت خود از کلمات کلیدی مرتبط تر و محبوب تر استفاده کنید به شما کمک میکند تا بازدیدکننده ی بیشتری را به سمت وب سایت خود بکشانید. همانطور که گفته شد بازدید کننده بیشتر یکی از اصلی ترین فاکتور های الکسا برای بهبود رتبه ی وب سایت است.

ابزار های آنالیز کلمات کلیدی

مقاله زیر را حتما بخوانید:

3/ تبلیغات منظم و دارای استراتژی

یکی از اصلی ترین راهکارها برای افزایش بازدیدکنندگان وبسایت و بهبود رتبه الکسا، تبلیغات اینترنتی است. تبلیغات می توانند یکی از اصلی ترین کانال های جذب مخاطب و افزایش بازدید وبسایت باشند. به ویژه اگر به شیوه ای کاربرپسند و خلاقانه طراحی شده و بر روی کاربر تاثیرگذاری بالایی داشته باشند. به همین دلیل است که دیجیتال مارکتینگ این روزها یکی از مهم ترین بخش های کسب و کار اینترنتی است.

4/ استفاده از بک لینک های معتبر و مرتبط

یکی دیگر از روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا، استفاده از بک لینک هاست. در واقع الکسا به هنگام آنالیز یک وبسایت تعداد بک لینک های مرتبط به آن سایت و نیز اعتبار آن بک لینک ها را منتشر می کند. سپس این بک لینک ها را در صفحه مشخصات وبسایت نمایش می دهد.
توجه کنید که بک لینک ها باید در وبسایت های معتبر و در زمینه محتوای واقعی و مرتبط قرار داشته باشند. تنها در این صورت است که ربات های آنالیز و بررسی الکسا آن ها را معتبر به حساب می آورند.

بک لینک - لینک برگشتی

مقاله زیر را حتما بخوانید:

5/ تولید محتوای تازه و جذاب به صورت منظم

تولید محتوا یکی از اصلی ترین ارکان موفقیت در دنیای کسب و کار اینترنتی است. چه در شبکه های اجتماعی و چه در وبسایت ها، محتوا حرف اول و آخر را می زند. امروزه با گسترش وبسایت ها و شدت یافتن رقابت، تولید محتوای بهینه و جذاب اهمیتی دو چندان پیدا کرده است.
محتوای تولیدی باید برای کاربران جذاب باشد و آن ها را ترغیب به خواندن مطلب کند. هم چنین، یک محتوای مناسب باید حاوی مطالب تازه و ارزشمندی باشد که نیاز کاربر را برطرف کرده و به سوالات او پاسخ می دهد. در کنار همه این موارد، محتوا باید به صورت منظم و پیوسته و طبق برنامه منتشر شود. عدم پیوستگی و به روزرسانی محتوا یکی از دلایل افت بازدید کنندگان وبسایت است.

6/افزایش زمان حضور بازدیدکنندگان

زمان حضور بازدید کنندگان از لحظه ای که وارد وبسایت شما می شوند شروع شده و تا آخرین لحظه ای که از آن خارج شوند ادامه می یابد. یکی از روش های موثر در بهبود رتبه الکسا، افزایش این زمان حضور کاربر در سایت است.
هر آن چیزی که باعث شود مخاطب و بازدیدکننده وبسایت شما وقت بیشتری را در سایت سپری کند، موجب بهبود رتبه در الکسا می شود. محتوای جذاب و سرگرم کننده، مطالب جالب و طولانی، طراحی کاربری زیبا و بهره گیری از عناصر گرافیکی جذاب، از مهم ترین راه های افزایش زمان حضور بازدیدکننده در وبسایت به شمار می آیند.

یکی از موثرترین راه ها برای افزایش زمان حضور بازدیدکنندگان، استفاده از محتوای ویدیویی و صوتی است. در سال های اخیر محتوای ویدیویی و صوتی با استقبال ویژه و فزاینده ای از سوی مخاطبان روبرو شده و ویدیو مارکتینگ یکی از اصلی ترین راه های جذب مخاطب است. محتوای ویدیویی نسبت به متن خالی یا عکس محبوبیت بسیار بیشتری دارد.


نکاتی دیگر در مورد الکسا:

 • نصب نوار ابزار الکسا روی مرورگر باعث می شود که تمامی بازدید هایی که از روی مرورگر انجام می شود را بشمارد و این امر سبب بهبود رتبه ی الکسای وب سایت می شود.
 • آدرس وبسایت خود را در شبکه های اجتماعی قرار دهید. استفاده از شبکه های اجتماعی و معرفی سایت در آن ها راهی موثر برای بالا بردن آمار بازدیدکنندگان وبسایت است.

نتیجه گیری:
رتبه الکسا یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده اعتبار و میزان بازدید وبسایت است. به همین دلیل استفاده از روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا از دغدغه های مهم هر وبمستری به شمار می آید.
از جمله روش های موثر برای بهبود رتبه الکسا، می توان این موارد را نام برد: افزایش ترافیک سایت واقعی و ارگانیک، تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، استفاده از بک لینک معتبر، تولید محتوای کاربردی و منظم و افزایش زمان حضور بازدیدکنندگان در وبسایت.


سوالات رایج الکسا:

آمار های الکسا هر چند روز به روز رسانی می شود؟

بروزرسانی ها به صورت روزانه است.

آیا آمار الکسا واقعی است؟

در صورتی که از پلن های پولی الکسا استفاده کنید و اسکریپت الکسا را روی وب سایت خود قرار دهید، آمار واقعی الکسا را میتوانید رصد کنید.

آیا الکسا رتبه ی متفاوتی برای ساب دامین و صفحات در نظر میگیرد؟

این رتبه فقط برای دامنه ی اصلی است و به صورت جداگانه رتبه ای به ساب دامین ها و ساب فولدر ها اختصاص نمی دهد.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
 1. ریحانه گفت :

  سلام خسته نباشید سایت من ورودی داره و از وبمسترم چک میکنم کلیک و ایمپرشن خوبی داره اما هیچ رتبه ای داخل الکسا ایران ندارم باید چیکار کنم؟

  11 خرداد 1400 - 9:30 ق.ظ
 2. مدیر سایت گفت :

  سلام به شما دوست عزیزم
  الکسا اطلاعات تقریبی میده و چون به صورت قیاس هست بعضا ممکنه ورودی شما در مقابل سایت های دیگه کمتر باشه و در نتیجه رتبه ای به سایت شما اختصاص نده بهتر است اگر میخواهید خروجی بهتری از این نرم افزار بگیرید بهتر است سایت شما دارای گواهی الکسا باشد.

  12 خرداد 1400 - 7:13 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.