آیا ssl بر روی رتبه سئو تاثیر می گذارد؟

تاثیر ssl بر روی سئو

این روز ها اهمیت حفظ حریم شخصی ، بیش از پیش مورد توجه کاربران قرار گرفته است. شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که گوگل همواره به دنبال راه هایی برای جلب رضایت کاربران خود بوده، برای حفظ حریم خصوصی آن ها روش های جدیدی را در پیش می گیرد. برای مثال می توان به رونمایی از پروتکل امنیتی ssl که انتقال امن داده بین سرور و کاربر را فراهم می سازد، اشاره کرد. در این مقاله، ssl را معرفی کرده و تاثیر ssl بر روی رتبه سئو را بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله درباره ی تاثیر ssl بر سئو خواهید خواند:

امنیت بیشتر با HTTPS

قبل از بررسی تاثیر ssl بر روی رتبه سئو وب سایت ها ، مقدمه ای را مطرح می کنیم. زمانی که به آدرس اینترنتی سایت ها توجه کنیم ، HTTP که مخفف Hyper Text Transfer Protocol است را در ابتدای آن ها می بینیم. اطلاعات در بستر این وب سایت ها تحت پروتکل استاندارد HTTP به سرور منتقل می شود. اطلاعاتی که رمزنگاری نشده و با متن ساده (plain text) به پایگاه داده می رسند.

به دلیل رمزنگاری نشدن اطلاعات در این پروتکل، گوگل در سال ۲۰۱۴ از پروتکل جدید Hyper Text Transfer Protocol Secure (HTTPS) رونمایی کرد. پروتکلی که تمام اطلاعات را پس از رمز نگاری به سرور منتقل می کند. به این ترتیب امکان هک کردن وب سایت ها و دزدیدن اطلاعات کاربران از بین رفت. زمانی اهمیت این مورد به چشم می آید که کاربران برای خرید های اینترنتی، اطلاعات حساب بانکی خود را در سایت فروشگاه ها وارد کنند.

تاثیر ssl بر روی سو

SSL چیست؟

تامین امنیت حساب کاربران به وسیله SSL) Secure Socket Layer) میسر می شود. حالا این سوال برای مدیران وب سایت ها پیش آمده که تاثیر ssl بر روی رتبه سئو چقدر است؟ هرچند وب سایت های کمی از پروتکل جدید HTTPS استفاده می کنند اما تمام سرور های معتبر از SSL یا لایه امن پروتکل، بهره می برند. همینطور شرکت هایی در راستای ارائه این گواهی نامه فعالیت می کنند.

گواهینامه امنیتی

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


SSL چطور کار می کند؟

همانطور که گفته شد، با سوئیچ کردن وب سایت روی پروتکل جدید، ارتباطی امن میان سرور سایت و مرورگر متصل می شود. اینکه ssl چطور کار می کند به مواردی چون کلید عمومی و خصوصی برمی گردد. عملکرد هکر ها به کلید عمومی مربوط می شود که همان plain text است. با این حال، هیچ هکری قدرت رمز گشایی کلید خصوصی ssl را ندارد.


تاثیر SSL بر روی رتبه سئو وب سایت

شرکت گوگل در بیانیه ای اعلام کرد “وب سایت هایی که از گواهی ssl استفاده می کنند نسبت به سایر وب سایت ها از مزایایی برخوردار می شوند”. امکان تشخیص میزان تاثیر ssl بر روی رتبه سئو وب سایت، آن هم تنها با اتکا به این بیانیه کمی دشوار است. چراکه موارد خیلی زیادی در رتبه بندی سایت ها موثر هستند.

لازم است بدانید هرچند که استفاده از این گواهی خصوصا در فروشگاه های اینترنتی، امنیت سایت را بالا برده و خیال مشتری ها را نیز راحت می کند اما تاثیر مستقیمی بر سئو سایت ندارد. اگر فاکتور های اصلی اعم از UX و UI را در طراحی وب سایت در نظر بگیرید، می توانید شاهد تاثیر ssl بر روی رتبه سئو وب سایت خود نیز باشید. بنابراین نمی توان انتظار داشت که ssl به تنهایی سئو سایت تان را بهبود ببخشد.

تجربه کاربری و رتبه وب سایت

مقاله زیر را حتما بخوانید:


نتیجه سوئیچ کردن وب سایت روی HTTPS

مهم ترین فایده این عمل که افزایش امنیت حساب کاربر بود را بررسی کردیم. این امر در تجربه کاربری مثبت، تاثیر بسیاری دارد. از طرفی با سوئیچ کردن وب سایت خود بر این پروتکل، مرورگر هایی مثل کروم، فایرفاکس و غیره در ابتدای آدرس اینترنتی سایت، قفلی سبز رنگ را نشان می دهند که امنیت بالای سایت را به کاربر اعلام می دارد.

گوگل هنگام بازدید کاربران از سایت هایی که از گواهی ssl استفاده نمی کنند، هشدار داده و نا امن بودن وب سایت را اعلام می دارد. تقریبا تمام کاربران بلافاصله پس از این هشدار، از وب سایت خارج می شوند. این مورد تاثیر ssl بر روی رتبه سئو سایت ها را تا حدودی نشان می دهد. چراکه ربات های گوگل، همه سایت ها را تحت نظر دارند و خارج شدن ناگهانی کاربر از وب سایت را زنگ خطر می دانند. به این ترتیب، سئو سایتی که این گواهی را ندارد، افت می کند.

الگوریتم های گوگل نشان می دهند سایت هایی که فاقد گواهی ssl هستند، تجربه کاربری خوبی را ارائه نمی دهند. زمانی که کاربران هشدار نا امن را دیده و از سایت خارج می شوند، گوگل بهینه نبودن سایت را دریافته و سئو آن را پایین می آورد. زیرا چنین سایت هایی شایستگی رتبه های برتر را ندارند.

نظر کارشناسان در خصوص میزان تاثیر ssl بر سئو

برایان دین و همکارانش به تجزیه و تحلیل ۱ میلیون سایت پر بازدید گوگل پرداخته اند و مدعی هستند که گواهی ssl تاثیر بسیاری در سئو سایت دارد. توصیه برایان دین به کسانی که قصد دارند سایت جدیدی طراحی کنند این است که از همان ابتدا HTTPS را فعال نمایند.

تاثیر ssl بر سئو در فروشگاه های اینترنتی

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، داشتن یا نداشتن این گواهی، در میزان فروش و سئو فروشگاه های اینترنتی تاثیر بسیاری دارد. خودتان را به جای خریداران بگذارید. حاضر هستید از فروشگاهی که پروتکل امنی نداشته و تمام اطلاعات حساب بانکی شما را با متن های ساده به وب سرور مرورگر منتقل می کند، خرید کنید؟ یا ترجیح می دهید از فروشگاهی خرید کنید که اطلاعات تان را با رمزنگاری های پیچیده حفظ کند و دست هیچ هکری به آن ها نرسد؟

قطعا در دنیای امروز که پول، معنای قدیم خود را از دست داده و به اعتبار الکترونیکی تبدیل شده، اهمیت حفظ اطلاعات بانکی حائز اهمیت است. اگر شما فروشگاهی اینترنتی داشته و از گواهی ssl استفاده نمی کنید، به زودی شکست خواهید خورد زیرا مشتری ها به سراغ تان نمی آیند. به این ترتیب، خود شما شاهد تاثیر ssl بر روی رتبه سئو سایت فروشگاه تان خواهید بود.


چالش های تغییر پروتکل از HTTP به HTTPS

تا اینجا، نتایج بی نظیری که سوئیچ کردن بر پروتکل جدید و استفاده از گواهی امن آن را دارد، بررسی کردیم. همانطور که می بینید، تاثیر ssl بر روی رتبه سئو نیز مثبت بوده و سئو سایت را بهبود می بخشد. با این حال چرا تنها ۱.۹٪ از سایت های معتبر از این پروتکل استفاده می کنند؟ بدون شک دریافت رتبه های بالا در گوگل آسان نبوده و چالش های خاص خود را دارد. در ادامه بخشی از مسیر سختی که این سایت های معتبر طی کرده اند را توضیح می دهیم.

وب سایت تان قبلی تان حذف می شود؟!

گوگل تصمیم دارد نسخه های HTTPS را که از نسخه های HTTP کپی شده اند، فهرست کند. تصور می کنید که این موضوع به معنی از بین رفتن لینک های juice است چرا که لینک های قبلی سایت تان محاسبه نمی شوند؟ قطعا جواب، منفی است. جان مولر توضیح داد که گوگل همه سیگنال هایی که از لینک های ورودی، به ورژن های HTTP و HTTPS یک صفحه اشاره دارند، محاسبه می کند.

اشتباه گرفتن کاربران

اگر شما سوئیچ وب سایت خود را به درستی انجام ندهید، در هنگام جست و جوی سایت، هر دو ورژن قبلی و جدید، ظاهر می شوند. این مورد احتمالا کاربران را به اشتباه انداخته و در نتیجه، تاثیر ssl بر روی رتبه سئو سایت شما منفی خواهد بود. زیرا چنین اشتباهاتی، تجربه کاربری مثبتی در بر نداشته و در نهایت، باعث افت سئو سایت می شود.


سخن پایانی

در حال حاضر تاثیر ssl بر روی رتبه سئو سایت چشم گیر نیست. هرچند که HTTPS تاثیر چندانی در بهبود رتبه سایت ندارد با این حال این روند در آینده تغییر می کند. بنابراین توصیه می کنیم اگه امکان خرید این گواهی و تغییر پروتکل از HTTP به HTTPS برایتان مهیا است، هرچه زودتر انجامش بدهید.
در کنار تغییر پروتکل، خرید یک گواهی امنیتی، خیالتان را از هر جهت آسوده می کند. همچنین می توانید به سایر فاکتور های سئو بپردازید. در نهایت و با رعایت همه فاکتور های الگوریتم های مختلف گوگل، می توانید شاهد تاثیر ssl بر روی رتبه سئو وب سایت خود باشید.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.