بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی از مهم ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال است. شکل گیری، پیشرفت و همه گیر شدن شبکه های اجتماعی و رسانه های گروهی، باعث شده که بازاریابی دیجیتال، بستر جدیدی تحت عنوان بازاریابی شبکه های اجتماعی برای فعالیت های خود پیدا کند.


بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

شبکه های اجتماعی رشد خیلی سریعی داشتند حتی از اینترنت هم سریعتر رشد کرده اند. بازاریابی شبکه های اجتماعی از شاخه های اصلی دیجیتال مارکتینگ یا همان بازریابی آنلاین می باشد.
همانطور که گفته شد، امروزه تقریبا بسیاری از مردم دنیا برای برقراری ارتباط با دوستان خود، رفع نیاز های آموزشی و پژوهشی، خرید مایحتاج زندگی یا بهره مندی از خدمات مورد نیاز و حتی برای پر کردن اوقات بیکاری خود از این شبکه های اجتماعی و رسانه های گروهی استفاده می کنند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی-شبکه-اجتماعی

محبوبیت و مقبولیت هر یک از این شبکه های اجتماعی به نوبه خود سبب شده است که کسب و کارها و برندهای مختلف در هر زمینه ای برای بازاریابی، تبلیغات، شناختن خود به مخاطبان، عرصه محصولات و خدمات و… فعالیت های عظیمی را در این شبکه های اجتماعی متمرکز کنند


نفوذ شبکه های اجتماعی

شاید بتوان یکی از بزرگترین دلایل نفوذ شبکه های اجتماعی در میان مردم را امکان دسترسی به این بستر ها و بهره گیری از خدمات آنها توسط تلفن های همراه هوشمند دانست. به همین دلیل و نفوذ بی نظیر این بستر ها در میان عموم میتوان این بستر دیجیتال را تاثیر گذار ترین شبکه از لحاظ میزان نفوذ در نظر گرفت و به همین دلیل نمیتوان در مسئله بازار یابی از کنار بازاریابی شبکه های اجتماعی به سادگی عبور کرد و آن را نادیده گرفت.
امروزه با گسترش دیجیتال و اینترنت ، توجه اکثر کمپانی های بزرگ کامپیوتری و اینترنتی به ارائه خدمات شبکه های اجتماعی، رسانه های گروهی ، پورتال های وب و… جلب شده است. برنامه نویسان وب و اپلیکیشن، این روزها بسیاری از هزینه و انرژی خود را صرف تاسیس و راه اندازی شبکه های اجتماعی کرده اند.


نمونه شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه اجتماعی
twitter

لینکدین

فیس بوک

از اولین شبکه های اجتماعی که در سال 2004 میلادی آغاز به کار کرد. کاربران برای بهره‌گیری کامل از فیس‌ بوک باید در آن نام ‌نویسی کنند. پس از نام‌ نویسی، امکان ایجاد نمایه شخصی، افزودن دیگر کاربران به فهرست دوستان، فرستادن و دریافت پیام و دریافت آگاه‌ سازی از تغییرات دوستان خود فراهم می‌ شود. علاوه بر این موارد، پیوستن به گروه‌ های مورد علاقه، یافتن همکاران، همکلاسی ‌ها، پسندیدن پست‌ها، بیان دیدگاه و دسته‌بندی دوستان از امکانات دیگر این سیستم است.

توئیتر

(Twitter) یک شبکه اجتماعی است که در سال 2006 شکل گرفت .توییتر با شعار “چه کار می‌کنید؟” ?What are you doing) پا به میدان وب گذاشت و بسیار هم موفق بود اما در ادامه این شعار توییتر به “چه چیزی در حال رخ دادن است؟” ?What’s happening) تغییر کرد. یکی از ویژگی‌های توییتر محدود بودن به تایپ تنها 280 کاراکتر است. این دو شناسه به قدری نو بود که به سرعت در بین کاربران به محبوبیّت رسید. در توییتر افزون برفرستادن نوشتار می‌توان فیلم، عکس و صدا نیز ارسال کرد.

لینکدین

لینکدین یک شبکهٔ اجتماعی براساس روابط تجاری‌ست
لینکدین در واقع یک شبکه اجتماعی حرفه ای است که اساسا برای بهبود کسب و کارهای مختلف و آشنا کردن دیگران با آن ها طراحی شده است. کاربران این شبکه اجتماعی می توانند از طریق آن، با افراد دیگری که در حوزه کاری شان فعالیت می کنند، آشنا شوند و با آن ها ارتباط برقرار کنند.همچنین می توان از این سیستم برای پیدا کردن کار یا استخدام افراد نیز استفاده کرد.
برای آشنایی بیشتر با بازاریابی لینکدین مقاله ی بازاریابی B2B لینکدین را مطالعه کنید.


بازاریابی با شبکه های اجتماعی در کنار سپنتا

سپنتا با بررسی کسب و کار شما، رصد و تحلیل بازار، ظرفیت های فروش در بستر های متفاوت، بررسی رقبا، بررسی تقاضا و محدوده سنی و موقعیتی مشتریان و متقاضیان خدمات و محصولات و عوامل دیگر پیشنهادات کارشناسانه خود را در قالب بازاریابی شبکه های اجتماعی  جهت تحول و گسترش کسب و کار شما ارائه داده و با استفاده از تمامی ابزار ها و ترفندهای موجود از جمله برگزاری کمپین ها و ایونت ها، طرح های انگیزشی و تخفیفات هدفمند، پیاده سازی پلان های فروش به صورت عمده و خرد و … در کنار شما به هدف مشخص شده در قالب برندینگ و بازاریابی آنلاین دست پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی ،‌ یکی از شیوه‌های بازاریابی اینترنتی است در این روش ، با ارسال خبرنامه ... ادامه مطلب