آشنایی با تبلیغ اپلیکیشن موبایل

تبلیغ اپلیکیشن موبایل

تبلیغ اپلیکیشن موبایل

به نظر شما چند درصد افراد فعالیت های مربوط به فضای مجازی را با موبایل خود انجام می دهند؟ خود شما چند درصد از زمان خود را در روز درون فضای مجازی می گذرانید؟ برای بازدید از وب سایت ها و شبکه های اجتماعی بیشتر از چه دستگاهی استفاده می کنید؟ همه‌ی ما در کنار لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی‌مان، یک تلفن همراه هوشمند یا تبلت داریم. همچنین آمار استفاده از اَپ‌های موبایلی در این سال‌ها، افزایش چشمگیر و روز افزونی داشته است. امروزه بسیاری از کسب و کار ها از طریق اپلیکیشن های موبایل و گوشی های همراه با مخاطبانشان در تعامل هستند. طی ده سال گذشته که تبلیغات دیجیتال تحول اساسی یافته، تبلیغ اپلیکیشن موبایل با سرعت بسیار زیادی رشد کرده‌اند و امروزه بخش مهمی از سبد تبلیغات شرکت‌ها را در بر می‌گیرند. علت این امر، استفاده روز‌افزون مردم از موبایل در اکثر کارهای روزمره زندگیشان است.

به‌طور‌کلی، تبلیغات موبایلی اثربخشی لحظه‌ای دارند و این به این خاطر است که وسیله انتقال پیام تبلیغاتی –موبایل- در هر لحظه با مخاطب هدف است و آن‌ها می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز تبلیغ را دریافت کنند. با این‌حال، تبلیغات در اپلیکیشن اثربخشی بالاتری نسبت به تبلیغات موبایلی وب دارند. نکته قابل توجه این است که اپلیکیشن‌ها دلیل عمده و اصلی استفاده کاربر از موبایل هستند.


مزایای تبلیغ اپلیکیشن موبایل

  • هدف‌گذاری با توجه به موقعیت جغرافیایی
  • هدف‌گذاری از روی نوع سیستم‌عامل موبایل ، اپلیکیشن‌های استفاده ‌شده و محبوب مخاطب
  • سابقه جستجو در استورها و غیره

تبلیغ اپلیکیشن موبایل

انواع رایج تبلیغات موبایلی در اپلیکیشن

تبلیغات موبایلی انواع خاصی دارد که بسته به موقعیت یا تبلیغ موردنظر، از هر نوع آن می‌توان استفاده کرد.


تبلیغات بنری

تبلیغات بنری قدیمی‌ترین نوع تبلیغات هستند که در تبلیغات وب‌سایت، وب موبایل و همچنین در تبلیغات اپلیکیشن کاربرد دارند. تبلیغات بنری معمولا در قالب تصویر هستند و هدف آن‌ها رساندن پیام به‌صورت مصور و جذب مخاطب به صفحه وب‌سایت یا اپلیکیشن تبلیغ‌دهنده است. تبلیغات بنری از نظر فنی می‌توانند در قالب عکس ثابت یا متحرک (GIF) باشند و از نظر ابعاد نمایشی می‌توانند نواری، نیم‌صفحه یا تمام‌صفحه نمایش داده‌ شوند.

تبلیغات بنری تمام‌صفحه‌ای یا Interstitial نوعی از تبلیغات بنری است که زمان نمایش آن معمولا بعد از تکمیل فعالیت یا قبل از انجام فعالیت است. به‌طورمثال، اگر کاربر در حال بازی است، زمانی‌که یک مرحله را تمام کرده، بین دو مرحله تبلیغ نمایش داده می‌شود. تبلیغات بنری همچنان جزو تبلیغات پرطرفدار در دیجیتال مارکتینگ هستند؛ زیرا نسبت به بقیه ارزان‌‌تر بوده و اثربخشی خود را اثبات کرده‌اند. نکات مهم در تبلیغات بنری، CTA مناسب و شفاف و کیفیت بالای خلاقه بکاررفته است؛ زیرا مردم بیشتر جذب طرح‌ها جذاب و خلاق می‌روند).


تبلیغات ویدیویی

تبلیغات ویدیویی جزو تبلیغاتی هستند که طرفداران بسیاری دارند. تبلیغات ویدیویی قابل‌قبول‌تر و خوشایندتر از تبلیغات تلویزیونی هستند.

تبلیغات ویدیویی

تبلیغات ویدیویی می‌توانند به شکل Pre-roll، mid-roll یا end-roll باشند(مثل زمانی‌که فرد در حال دیدن فیلم یا ویدیو است و قبل، بعد یا در حین دیدن ویدیو یا فیلم، ویدیوی تبلیغاتی پخش شود). همچنین می‌توان در پایان تبلیغات ویدیویی، بنری به نام End Card بیاید که این خود می‌تواند تعاملی(Interactive) یا غیرتعاملی باشد.


تبلیغ اپلیکیشن موبایل

تبلیغات درون اپلیکیشن

علاوه‌براین، تبلیغات ویدیویی می‌توانند از نوع انگیزشی(Rewarded) باشند. در تبلیغات ویدیویی انگیزشی، مخاطب در ازای دیدن ویدیوی تبلیغاتی جایزه‌ای دریافت می‌کند. هدف اصلی در این نوع تبلیغات، افزایش درآمد ناشر اپلیکیشن و معرفی محتوا و مزایای اپلیکیشن تبلیغ‌شده است. نکته مهم این است که تبلیغات ویدیویی انگیزشی قابل بسته‌شدن یا ردکردن نیستند و باید تا آخر دیده‌شوند تا جایزه به مخاطب تعلق بگیرد. نکته مهم دیگر، اجرای تبلیغات ویدیویی انگیزشی در جای درست اجرا است؛ مثلا زمانی‌که کاربر در بازی نیازمند سکه یا جایزه است.

تبلیغات ویدیویی نیز مانند تبلیغات بنری می‌توانند در قالب تبلیغات ویدیویی Interstitial یا تمام‌صفحه نمایش داده شوند. مزیتی که تبلیغات interstitial نسبت به تبلیغات ویدیویی و تبلیغات بنری معمولی دارند، بالا بودن میزان CTR آن‌ها است؛ علت این امر، سایز بزرگ‌تر تبلیغات و نمایش آن در حین انجام فعالیت است.

در ساخت و استفاده از تبلیغات ویدیویی خلاقیت و سادگی اهمیت بسیار زیادی دارد. تبلیغات ویدیویی ممکن است مخاطب کمتری داشته باشد اما اثربخشی آن 5 برابر تبلیغات بنری است و نتیجه بهتری برای کمپین خواهد داشت. به‌طور‌مثال، اگر تبلیغ ویدیویی برای کمپین‌های CPI استفاده‌شده باشند، تعداد نصب‌های صورت‌گرفته نه‌تنها بیشتر خواهد بود بلکه احتمال استفاده کاربر از اپلیکیشن نیز بالاتر است.


تبلیغات همسان

تبلیغات همسان جزو آن دسته از تبلیغات موبایلی هستند که همان‌طور که از اسم آن مشخص است به‌دلیل همسان بودنشان با متن یا فضای نمایش، خوشایندتر هستند. ادغام تبلیغات همسان با محتوای فضای نمایش موجب می‌شود تا در نگاه اول به‌عنوان تبلیغ تلقی نشوند. در نتیجه مخاطب آن‌ها را خوانده و بعد متوجه ماهیت تبلیغاتی آن می‌شود اما تبلیغ اثر خود را بر مخاطب گذاشته است. طبق آمار SmartyAds، به‌طور‌کلی تبلیغات برای مخاطبان اذیت‌کننده هستند؛ اما 55 درصد کاربران، تبلیغات همسان را به اشتراک می‌گذارند زیرا با سایر محتوای وب‌سایت، اپلیکیشن یا شبکه‌های اجتماعی مخلوط شده‌اند. تبلیغات همسان می‌توانند در قالب متن، تصویر، ترکیبی از متن و عکس یا آیکون در فضای اپلیکیشن یا استورها باشند.

Mobile app advertising

تبلیغات Push

در تبلیغات آنلاین ، تبلیغات Push جزو آن دسته‌ای هستند که محتوای تبلیغ را از طریق اپلیکیشن‌های موبایل به‌صورت notification به مخاطبان هدف می‌رسانند. مزیت تبلیغات Push در این است که مخاطب برای دیدن تبلیغ لزوما نباید در فضای اپلیکیشن فعالیت کند و تبلیغ را در هر زمانی دریافت می‌کند. این تبلیغات می‌توانند در قالب متن یا ترکیب متن با عکس فرستاده شوند. در تبلیغات Push همانند تبلیغات بنری، CTA مناسب و شفاف در کنار خلاقیت بکاررفته در متن یا عکس ارسالی، اهمیت زیاد دارد تا کاربر را مجاب کند که notification را باز کرده و رویداد مشخصی را تکمیل کند.


تبلیغ تعاملی

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، تبلیغات تعاملی یا interactive به تبلیغاتی گفته می‌شود که در آن تبلیغ و مخاطب با یکدیگر تعامل ایجاد ‌کنند. هر کدام از انواع تبلیغات نام‌برده در بالا می‌توانند در قالب تبلیغات تعاملی ارائه شوند.


تبلیغ اپلیکیشن موبایل

ویدئو انگیزشی

یکی از نوآور‌‌ی‌های مهمی که در سال 2018 وارد دنیای تبلیغات دیجیتال شد، ایجاد فرصتی ایده‌آل برای کاربر جهت تست‌کردن بازی یا محصول بود. به‌‎طور‌مثال، زمانی‌که کاربر در حال بازی‌کردن در اپلیکیشن است، برای گرفتن سکه یا هر نوع جایزه‌ای، دیدن ویدیوی انگیزشی یا Rewarded  را انتخاب می‌‌کند، اما با demo یک بازی دیگر مواجه می‌شود که می‌تواند در طول زمان تبلیغ، این بازی را تجربه کرده و در آخر انتخاب کند تا اپلیکیشن را نصب کند.


Rich Media

یکی دیگر از انواع تبلیغات تعاملی، تبلیغات Rich Media هستند که می‌توانند ترکیبی از خلاقه‌های مختلف از جمله متن، عکس، ویدیو یا صدا باشند. میزان تعامل این تبلیغات باید به‌شدت بالا باشد تا بتوانند در کنار آگاهی‌رسانی مثبت و کافی برای برند، نرخ تبدیل(Conversion Rate) بالایی نیز داشته باشند. این مدل تبلیغات تعاملی در بین تبلیغ‌دهندگان بسیار پرطرفدار است.

مزیت تبلیغات تعاملی

مزیت تبلیغات تعاملی ، کاهش میزان تبلیغات خسته‌کننده است که موجب می‌شود 20 ثانیه اجباری برای دیدن تبلیغ ، راحت‌تر و سریع‌تر بگذرد. به‌همین‌دلیل، امروزه تبلیغات تعاملی نقش پررنگ‌تری در دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات موبایلی دارند. طبق تحقیقات انجام‌شده، میزان عملکرد بهینه این تبلیغات 8 برابر تبلیغات interstitial است زیرا امکان استفاده یا تست ایمن و بدون تعهدی را به کاربر می‌دهد.

بیشتر بخوانید

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی ،‌ یکی از شیوه‌های بازاریابی اینترنتی است در این روش ، با ارسال خبرنامه ... ادامه مطلب