بازاریابی اینترنتی

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ در تعریف ساده، برقراری ارتباط با مشتریان از طریق ابزارها و متد های آنلاین است. به طور کلی بازاریابی آنلاین همان اهداف سنتی تر بازاریابی را دنبال می کند .

شاید با خود بگویید که چرا بازاریابی اینترنتی تا این حد اهمیت دارد؟ ضرورت ورود به فضای اینترنت برای یک کسب و کار تا چه حدی است؟ چه روشی برای شروع فعالیت یک کسب و کار در فضای مجازی مناسب تر است؟

در جواب سوال های بالا باید بگوییم با توجه به آمار حدودا 33 میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت ایران کاربران اینترنت هستند و این آمار رو به افزایش است. بنابراین برای اینکه صاحبان مشاغل بتوانند سهم بازار بزرگتر که محدود به منطقه ی جغرافیایی نیست را اذعان خود کنند بایستی در فضای مجازی فعالیت مداوم داشته باشند.
منظور از فضای مجازی بستر هایی همچون شبکه های اجتماعی، بلاگ ها، ویترین های فروشگاهی و یا یک وب سایت شخصی است.
کسب و کار باید با در کنار هم قراردادن این پازل ها درصد موفقیت خود را در فضای مجازی بالاتر ببیرند.


دیجیتال مارکتینگ با سپنتا

سپنتا با ارائه خدمات بازاریابی آنلاین و با استفاده از تکنیک های موثر معرفی محصولات و خدمات و افزایش فروش در رسانه های دیجیتال، همراهی مورد اطمینان در کنار شماست. خدمات قدرتمند دیجیتال مارکتینگ سپنتا عبارتند از: طراحی وب سایت ، مدیریت و بازاریابی شبکه های اجتماعی ، طراحی اپلیکیشن موبایل ، بازاریابی ایمیل یا ایمیل مارکتینگ ، بازاریابی پیامکی ، مدیریت و بازاریابی محتوا ، بهینه سازی سایت یا سئو، تبلیغات آنلاین و… که هر کدام بر اساس استراتژی دیجیتال مارکتینگ شرکت پیش رفته و با آنالیز همزمان فعالیت ها، روش های کارآمد و نا کارآمد تشخیص داده می شوند و تغییرات لازم اعمال شده تا سودآوری بیشتری را برای شرکت به ارمغان آورد.


انواع بازاریابی دیجیتال

 1. سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو
 2. بازاریابی موتورهای جستجو یا (SEM)
 3. بازاریابی محتوایی
 4. بازاریابی شبکه های اجتماعی
 5. تبلیغات کلیکی یا PPC
 6. همکاری در فروش( Affiliate Marketing)
 7. ایمیل مارکتینگ

در ادامه به تفکیک هر یک از روش های دیجیتال مارکتینگ را توضیح می دهیم:

1/ سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جست و جو

سئو قدرتمندترین و ارگانیک ترین و در عین حال زمان برترین روش دیجیتال مارکتینگ است. قرار گرفتن در رتبه های بالای نتایج جست و جو در عصری که حدودا 71 درصد مردم از طریق جست و جو به نتایج مورد نظر خود می رسند و 5 نتیجه ی اول هر جست و جو 67 درصد کلیک ها را جذب میکند امری اجتناب ناپذیر برای هر کسب و کار است.
بنابراین ورود به وادی سئو در طولانی مدت برای تمامی کسب و کار ها سودآور خواهد بود.


2/ بازاریابی موتور های جست و جو

بازاریابی موتور های جست و جو نسخه ی پولی سئو است که از آن با عنوان گوگل ادوردز هم یاد می شود.بازاریابی موتور های جست و جو، کار سئو را مدت زمان محدود و همچینین با پرداخت هزینه انجام میدهد. این راهکار مقطعی است و ممکن است در مدت زمان کوتاه نتیجه ی بسیار خوبی را عاید یک کسب و کار کند. ولی قطعا روشی نیست که بتوان برای همیشه به آن تکیه کرد و انتظار باز خورد مثبت از آن داشت.
قطعا شما نیز به هنگام جست و جوی یک کلمه کلیدی با نتایجی مواجه شده اید که کنارش علامت AD دارند. در واقع گوگل وب سایت هایی که به کمک تبلیغات گوگل توانسته اند به جایگاه های بالای نتایج جست و جو دست یابند را با علامت فوق از سایر نتایج مجزا می کند.


3/ بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا، تولید و انتشار محتوای ارزشمند است تا به کمک آن بتوان مشتری جذب کرده و آن را حفظ کرد.
این رویکرد با توجه به ضرورت نیاز به محتوای غنی و کمبود چنین محتوایی در فضای اینترنت یکی از استراتژی های موفق دیجیتال مارکتینگ است. امروزهه وجود بستر های فراوان و دسترسی راحت به آن ها همچون شبکه های اجتماعی، دایرکتوری ها و وب سایت ها این فضا برای کسب و کار ها مهیا شده است تا مطالب خود را به راحتی در اختبار کاربران قرار دهند.


4/ بازاریابی شبکه های اجتماعی

همانطور که در پاراگراف های بالا نیز راجع به شبکه های اجتماعی گفته شد، شبکه های اجتماعی بستری هایی عموما رایگان با تعداد کاربران فراوان است که به صورت بالقوه می تواند تبدیل به کانال های فروش کسب و کار ها به صورت مجازی شود.
عموما دو رویکرد برای فعالیت کسب و کار ها در شبکه های اجتماعی در نظر گرفته می شود.
رویکرد اول با هدف سوق دادن ترافیک این شبکه ها به سمت وب سایت است و رویکرد دوم که عموما برای کسب و کار های کوچک تر بسیار سودمند است تبدیل سرنج به مشتری و فروش از طریق همان شبکه ی اجتماعی است.
هر دو رویکرد برای دیده شدن و استفاده از پتانسیل بالقوه ی بازاریابی اینترنتی ضروری است.


5/ تبلیغات PPC یا تبلیغات کلیکی

تبلیغات PPC اشکال مختلفی دارد، برای مثال تبلیغات گوگل که در بالا به آن اشاره شد نوعی تبلیغات کلیکی است. همچنین شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک، تویتتر، لینکدین و اینتساگرام هم این امکان را در اختیار کاربران قرار میدهد ولی به دلیل تحریم بودن این قابلیت ها در ایران غیر قابل استفاده هستند.
مفهوم تبلیغات کلیکی در ایران بیشتر به تبلیغات بنری در وب سایت های دیگر خلاصه می شود.
این نوع تبلیغ به دلیل هدفمند بودن و صرف بودجه ی به صورت هدفمند محبوبیت بسیاری نزد کسب و کار ها و برند ها دارد.
هر کسب و کاری با هر میزان بودجه می تواند از این نوع تبلیغ استفاده کند.


6/ بازاریابی مشارکت در فروش

یک مثال ساده و ملموس از این بازاریابی شیوه ی بازاریابی اسنپ است. شما از خدمات اسنپ استفاده استفاده میکنید و به دلیل رضایت آن را به سایر دوستانتان معرفی میکنید. اسنپ در قبال این معرفی شما را در سود خود شریک میکند و آن را به صورت آفر قیمتی برای سفر های بعدی در اختیار شما قرار می دهد.
در این نوع بازاریابی شما شریک سود محصول فروخته شده ای می شوید که خودتان ان محصول را به سایرین معرفی کرده و منجر به فروش آن شده اید.
این نوع از بازاریابی برای کسب و کار های نوپایی که مبلغ چندانی ندارند که صرف تبلیغات کنند شیوه ای به صرفه و کارآمد است.


دیجیتال مارکتینگ و تحلیل عملکرد کسب و کار

امروز، با توجه به نیاز های روز افزون جامعه مصرفی، توجه به سلایق گوناگون و تولید محصولات مطابق با آن دارای اهمیت بالایی است. اما صرفا دانستن این موضوع نمی تواند مجموعه تولید کننده را در رسیدن به شکوفایی کامل یاری کند. بلکه داشتن برنامه توسعه اقتصادی توجیه پذیر الزامی است.

اما در گام نخست سوال هایی در ذهن ما به عنوان صاحبان برند ها و مشاغل ایجاد می شوند:

 • به چه میزان از رضایت مشتریان در مورد هر یک از محصولات خود آگاهی داریم؟
 • چه قدر به نیاز های آن ها توجه کرده ایم و خواسته های آن ها را تامین کرده ایم؟
 • آیا تا به حال به مشارکت با مشتریان فکر کرده ایم؟
 • به چه میزان از نیاز های جامعه مصرف کننده خود آگاهی داریم؟

باز هم سوال، اما این سوال ها بیشتر به دنبال این هستند که ما را به تفکر در مورد نحوه تبلیغات و معرفی خدمات و محصولات خود به مشتریان وادار سازد.

 • تا کنون چه میزان هزینه تبلیغات و برند سازی مجموعه خود کرده اید؟
 • حوزه های سرمایه گذاری برای تبلیغات در کسب و کار شما چگونه است؟
 • تا به حال به بازخورد و تحلیل عملکرد روش های تبلیغاتی خود پرداخته اید؟

شما با تیم سپنتا میتوانید به تمامی این سوال ها پاسخ داده و به صورتی هدفمند از سایر رقبا پیشی بگیرید.


استراتژی دیجیتال مارکتینگ

ما اعتقاد داریم که استراتژی بازاریابی دیجیتال برای استفاده از فرصت های در حال رشد در دنیای دیجیتال ضروری است زیرا یک استراتژی یکپارچه دیجیتال به شما مبنا و اساس تمام فعالیت های بازاریابی آنلاین را می دهد، اما هنوز بسیاری از شرکت ها یک استراتژی بازاریابی دیجیتال ندارد! استراتژی دیجیتال موثر شرکت شما را به تصمیم گیری درست در کسب موفقیت آنلاین کمک خواهد کرد. یک مدل فرآیند استراتژی، چارچوب یک توالی منطقی را برای حصول اطمینان از گنجایش تمام فعالیت های کلیدی توسعه و اجرای استراتژی، فراهم می کند.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ تعیین می کند که چگونه شرکت ها باید:

 • به اهداف فروش و برتری در بازار برسند
 • برای اکتساب، تبدیل، نگهداری و رشد و خدمات بودجه بندی کنند
 • از مزایای کانال استراتژی برای بالابردن و رشد برند خود استفاده کنند
 • چگونه مخاطبان هدف خود را اولویت بندی کنند
 • چگونه محصولات خود را اولویت بندی کنند
ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی ،‌ یکی از شیوه‌های بازاریابی اینترنتی است در این روش ، با ارسال خبرنامه ... ادامه مطلب

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.