راهنمای سئو وب‌سایت وردپرس و معرفی پلاگین‌های کاربردی سئو

سئو سایت وردپرس

سئو اصولی از سه پایه اصلی سئو داخلی (On-Page Seo) و سئو خارجی (Off-Page Seo) و سئو تکنیکال (Technical SEO) تشکیل شده است؛ سایت‌های مبتنی بر وردپرس نیز نیازمند سئو‌ بر مبنای همین سه پایه هستند.

چه مواردی در سئو وب سایت وردپرس اهمیت دارد؟

برخی روش های سئو وب سایت وردپرس :

شبکه جهانی اینترنت پر است از وب‌سایت‌هایی که با وردپرس راه‌اندازی و مدیریت می‌شوند که تلاش دارند تا در کمترین زمان ممکن به صفحات نخست موتورهای جست‌وجو برسند. این وب‌سایت‌ها برای دستیابی به هدف دیده شدن در نتایج موتورهای جست‌وجو، بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتور جست‌وجو (Search Engine Optimization) یا سئو را باید در دستور کار خود قرار دهند؛ سئو فرایند بازاریابی برای افزایش نمایش در نتایج طبیعی موتورهای جست‌وجو است که منجر به جذب ترافیک بیشتر برای سایت می‌شود.

البته توجه داشته‌ باشید که 200 فاکتور مختلف مبتی بر این سه پایه اصلی برای سئو به‌کارگیری می‌شود که در این متن تنها به موارد قابل توجه پرداخته شده است.

تاثیرسئو تکنیکال در سئو وب سایت وردپرس

گام ابتدایی برای سئو وب سایت وردپرس، بررسی مجموعه‌ای از اقدامات زیربنایی و اصولی است که در زمره شیوه‌های سئو تکنیکال قرار می‌گیرد؛ در این گام مشخصات هاست و سرعت وب‌سایت مورد بررسی قرار گرفته و از مناسب بودن آن‌ها اطمینان حاصل می‌شود. سعی کنید از گوگل لایت ‌هاوس برای بررسی عملکرد و سرعت سایتتان بهره ببرید و پیشنهادات این ابزار مفید را مورد توجه قرار دهید. علاوه بر این واکنش‌گرا بودن وب‌سایت، وجود نقشه وب‌سایت، ساختاردهی مناسب به سایت، بهینه‌سازی خطاهای 404 و ریدایرکت آن‌ها، استفاده از کلمات کلیدی در آدرس صفحات و استفاده از فناوری امنیتی SSL را بررسی کرده و نسبت به رعایت هر یک از این فاکتورها اقدام کنید.

سئو تکنیکال چیست

مقاله زیر را حتما بخوانید:

سئو تکنیکال چیست

سئو داخلی (On-Page Seo) موثر در سئو وب سایت وردپرس

سئو داخلی ایجاد تجربه کاربری مناسب برای بازدیدکنندگان وب‌سایت را دنبال می‌کند. در این نوع سئو محتوا نقش بسیار مهمی داشته و ضروری است تا به آن توجه ویژه‌‌ای شود. نخستین فاکتور در این زمینه آن است که کلمه‌های کلیدی خود را بشناسید. شما باید از این کلمات کلیدی در محتواها، سرتیترها و متاتگ‌ها استفاده کنید.

دومین فاکتور مربوط به محتواست؛ «محتوا پادشاه است» گزاره‌ای کلیشه‌ای نیست بلکه اصلی است که موتورهای جست‌وجو به آن عشق می‌ورزند. برای سئو داخلی هر چه در چنته دارید برای تولید محتوای با کیفیت خرج کنید و سعی کنید تا با تولید محتوای جذاب مخاطب‌ خود را درگیر کرده و او را در وبسایتتان نگه‌دارید؛ با این کار نرخ ماندگاری را افزایش داده و به‌سمت بهبود تجربه کاربری گام بر می‌دارید. فراموش نکنید محتوا را هرگز کوتاه ننویسید و حداقل 600 کلمه برای تولید محتوای خود به‌کار برید. همچنین حتماً در پاراگراف اول خود حول کلمه کلیدی محوری مطلب مناسبی را نگارش کنید و پاراگراف‌بندی مناسبی از متن ارائه‌ کنید.

عنوان‌های صفحه شما نیز فاکتور مهمی در سئو داخلی محسوب می‌شود؛ در عنوان صفحه خود از کلمه کلیدی مرتبط استفاده کنید و تیترهای جذاب برای عنوان‌ها به‌کار گیرید؛ استفاده از عدد در عنوان‌ها پیشنهاد می‌شود. علاوه بر این برای میان‌تیترهای محتوای وب‌سایت از برچسب‌های H1 و H2 و سایر برچسب‌های سرتیتر استفاده کنید و به‌مانند عنوان کلمه کلیدی محوری یا مترادف را در آن بگنجانید.

توضیحات متا نیز فاکتور چهارم در حوزه سئو داخلی است که به‌نوعی یک محتوای تبلیغاتی برای محتوای شما محسوب شده و نشان می‌دهد که چه اطلاعاتی در وب‌سایت شما وجود دارد. در کنار توضیحات متا، متاتگ‌ها یا برچسب‌های متا نیز در سئوی داخلی مؤثر هستند؛ برچسب متا شامل کدهای HTML‌ است که سایت شما را برای موتورهای جست‌وجو توصیف می‌کند.

سئو داخلی چیست

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

بهینه‌سازی تصاویر و استفاده از برچسب ALT نیز فاکتور مهم دیگری در سئوی داخلی است؛‌ برچسب ALT همان عنوان جایگزین تصویری است که در وب‌سایتتان استفاده می‌کنید؛ این برچسب باید حاوی کلمه کلیدی شما باشد. استفاده از شرح عکس مناسب هم در حوزه بهینه‌سازی تصاویر امری مهم است. فراموش نکنید هنگام ذخیره تصاویرتان در بخش رسانه وردپرس از عنوان مناسب تصویر برای ذخیره آن استفاده کنید. به‌عنوان آخرین فاکتور در سئو داخلی، لینک‌‌دهی داخلی و خارجی را برقرار کرده و سعی کنید علاوه بر لینک ‌دهی به مطالب مرتبط و جذاب سایتتان به سایت‌های دارای اعتبار مناسب به روش نوفالو لینک دهید.

سئو داخلی (on page seo)

سئو خارجی (Off-Page Seo)

فاکتورهای بهینه‌سازی و‌ب‌سایت برای موتورهای جست‌وجو همواره در داخل سایت شما انجام نمی‌شود؛ فاکتورهای که انجام آن‌ها خارج از سایت شما اتفاق افتاده و بر دیده شدن وب‌سایتتان در نتایج موتورهای جست‌وجو اثرگذار است، سئو خارجی نام دارد. سئو خارجی در عمل به الگوریتم‌های گوگل می‌فهماند که وب‌سایت شما دارای ارتباطات بیرونی مختلف و متنوع است. این ارتباطات بیرونی بر اعتبار وب‌سایت شما اثرگذار است.
یک فاکتور مهم در این زمینه فعالیت شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف است. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی منجر می‌شود تا افراد علاقه‌مند به سایت شما رجوع کنند و مطالب آن را بخوانند. همچنین در رسانه‌های ویدئویی مانند آپارات و یوتیوب فعال باشید. وبلاگ‌نویسی در مورد سایتتان را هم فراموش نکنید؛ ویرگول پلتفرم مناسبی برای این کار است تا در مورد سایت کسب‌وکار خود مطلب بنویسد. علاوه بر وبلاگ‌نویسی، دریافت لینک از سایت‌های معتبر یا همان بک‌لینک هم فاکتور بسیار مهم و اثرگذاری در سئو خارجی است؛ سعی کنید در فرایند تبادل لینک، بک‌لینک‌های مؤثری را دریافت کنید و از خریداری بک‌لینک خودداری کنید. همچنین در زمان استفاده از یک تصویر یا متن کپی حتماً آدرس منبع اصلی را درج کنید تا موتورهای جست‌وجو وب‌سایت شما را به‌عنوان یک وب‌سایت درست‌کار بشناسند.

سئو سایت وردپرس


پلاگین‌های معروف سئو برای وردپرس

افزونه‌های مختلفی برای سئو وب سایت وردپرس وجود دارد با این حال انتخاب بهترین افزونه در میان آن‌ها برای بهره‌گیری حداکثری از مزایای سئو ضروری است. در اینجا سه افزونه محبوب‌ در این زمینه به همراه مختصری از امکانات آن‌ها معرفی می‌شود.

افزونه‌ یاست سئو (Yoast SEO) برای سئو وب سایت وردپرس

نخستین افزونه‌، یواست سئو (Yoast SEO) است که جزو محبوب‌ترین افزونه‌های سئو سایت وردپرس محسوب می‌شود. این افزونه امکانات خود را به‌صورت رایگان و پولی عرضه می‌کند و پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از نسخه پولی آن استفاده کنید. یواست امکان تشخیص خوانایی، امکان شناسایی متون مشابه، ثبت شما در وب‌مسترتول‌ها موتورهای جست‌وجو، بهینه‌ساز کلمات کلیدی، امکان ریدایرکت کردن صفحات و حذف صفحه‌های 404، متا تگ کنونیکال برای جلوگیری از محتوای تکراری و امکانات متنوع دیگری را در بر می‌گیرد.

افزونه، Rank Math برای سئو وب سایت وردپرس

افزونه، Rank Math نیز که به‌صورت رایگان می‌توان از امکانات آن بهره برد، افزونه‌ای محبوب برای سئو سایت وردپرس است؛ این افزونه امکاناتی از قبیل بهینه‌سازی متن بر اساس کلمه کلیدی، امکان اضافه کردن کلمات کلیدی متنوع، اضافه کردن عنوان و توضیحات متا، سئو عکس با ویژگی ALT و Tile، ایجاد نقشه سایت، مانیتورینگ خطاهای 404، امکان ریدایرکت هوشمند، اضافه کردن URL‌ کنونیکال به‌صورت هوشمند و ادغام با گوگل سرچ کنسول را در خود جای داده است.

 Rank Math ، سئو وب سایت وردپرس

افزونه All In One SEO Pack سئو وب سایت وردپرس

یکی دیگر از افزونه محبوب برای استفاده در سئو وب سایت وردپرس است که نسخه پولی و رایگان آن عرضه شده است. این افزونه امکان تعیین یک یا چند کلمه کلیدی، ایجاد نقشه سایت، بهبود سئو تصویر، پشتیبانی از AMP، تولید خودکار توضیحات متا و متاتگ، پشتیبانی از گوگل آنالیتیکس، اصلاح فایل Robots.txt، سئو ویدئو، تولید لینک‌های کنونیکال پیشرفته برای جلوگیری از محتوای تکراری را فراهم می‌کند.

جمع‌بندی
بدون شک سئو نقش حیاتی در دیده شدن وب‌سایت شما دارد و شما ناگزیرید تا برای حضور در نتایج برتر موتورهای جست‌وجو علاوه بر تولید محتوای هدفمند و توزیع هوشمندانه آن، فاکتورهای مهم سئو تکنیکال، داخلی و خارجی را رعایت کنید؛ اگر درک مفاهیم فوق برای شما مشکل است سعی کنید از یک مشاور سئو برای وب‌سایتتان بهره‌ بگیرید و از او بخواهید تا به شما کمک کند تا وب‌سایتتان را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید. فراموش نکنید که الگوریتم‌ موتورهای جست‌وجو پیچیدگی‌های خاصی دارند و به‌روزرسانی مداوم آن‌ها شما را مجبور می‌کند تا فاکتورهای مؤثر بر سئو خود را به‌طور دائمی به‌روزرسانی کنید؛ با این حال افزونه‌های معرفی شده کمک بسیار زیادی به شما و وب‌ساییتان برای سئو منطبق با آخرین تغییرات الگوریتم‌ موتورهای جست‌وجو می‌کنند.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.