آیا قالب های آماده برای سئو مناسب هستند؟

طراحی سایت با تم آماده و سئو

با ظهور سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) از قبیل وردپرس و جوملا، انقلابی در اینترنت رقم خورد به‌ طوریکه در حدود 5 تا 10 وب‌ سایت در ثانیه ساخته می‌شود. در گذشته تنها متخصصان قادر به ساخت وب‌ سایت بودند، اما امروزه هر کسی بدون داشتن دانش کد نویسی در عرض چند دقیقه می‌تواند وب‌ سایت خود را راه‌ اندازی کند. اگرچه استفاده از CMS فرصت‌های زیادی خلق می‌کند اما مشکلاتی را نیز ایجاد خواهد کرد. از جمله این مشکلات، قالب‌های آماده هستند که در این مقاله به بررسی تأثیر آن‌ها در رتبه‌ بندی و سئوی وب‌ سایت می‌پردازیم.

انتخاب قالب وب سایت چگونه بر رتبه‌ بندی و سئوی کلی شما اثر می‌گذارد؟

سئو یا بهینه‌ سازی موتور جست‌و‌جو، سایت در نظر گرفتن فاکتورهایی در طراحی سایت و تولید محتواست که منجر به کسب جایگاه بهتر در نتایج موتورهای جست‌ و‌ جو از قبیل گوگل و جذب بازدیدکنندگان بیشتر می‌شود. در گذشته سئو بسیار ساده بود؛ دسته‌ای از کلمات کلیدی را در محتوا قرار می‌دادید یا چند لینک می‌ساختید و همه چیز حل می‌شد، اما امروزه فاکتورهای زیادی در این امر دخیل شده‌ اند. در کنار طراحی مناسب، تم‌ها و قالب‌ها(قالب های آماده وب سایت) بخش بزرگی از ساختار یک وب‌ سایت را تشکیل داده و بر سرعت آن نیز تاثیر می‌گذارند. اگر این سه مورد را نظر نگیرید حتی با وجود محتوای خوب، ممکن است رتبه پایین ‎‌تری در رده‌ بندی موتورهای جست‌ و‌جو کسب کنید.

با استفاده از قالب‌ها، محتوای وب‌ سایت را در اختیار کاربران و موتورهای جست‌و‌جو قرار می‌دهید. اگر کاربر با قالب های وب سایت ارتباط برقرار نکند یا قالب به‌کار رفته به‌قدری سنگین باشد که بارگذاری صفحه با مشکل مواجه شود و باعث نارضایتی کاربر و ترک صفحه شود، نرخ پرش (Bounce Rate) افزایش یافته و بر سئو تاثیر نامطلوبی می‌گذارد.

انتخاب قالب وب‌ سایت

وب‌ سایت‌های مبتنی بر قالب‌های آماده

قالب های آماده وب سایت ، قالب‌هایی هستند که از قبل طراحی شده و اغلب به‌ صورت آنلاین و با هزینه کم یا به‌ صورت رایگان در دسترس کاربران قرار می‌گیرند. با استفاده از ابزارهایی مانند Weebly و Wix می‌توانید یک قالب آماده پیدا کنید و سپس با افزودن محتوا و شخصی‌سازی جنبه‌های مختلف، طرح اصلی قالبتان را ایجاد کنید.
سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس و جوملا نیز برای کاربران امکان کار با الگوهای پیش ساخته را فراهم می‌کند. از 10 میلیون وب‌ سایت برتر در جهان، 25 درصد آن‌ها از وردپرس می‌کنند. بدون‌ شک استفاده از قالب‌های آماده نسبت به قالب‌های سفارشی، ارزان‌ تر و سریع‌ تر است.

مزایای استفاده از قالب های آماده وب سایت

 • ارزان بودن: اگر بودجه محدودی برای راه‌اندازی وب‌سایت دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از قالب‌های آماده استفاده کنید. همچنین اگر وقتتان آزاد و مهارت‌های طراحی‌تان ابتدایی است، بهتر است تا زمانی‌که حرفه‌ای می‌شوید، از این قالب‌ها استفاده کنید.
 • سریع بودن: از آن‌جایی که قالب از قبل آماده بوده تنها کار لازم این است که محتوا و تصاویر انتخابی خود را اضافه کرده و در صورت لزوم یک سری تغییرات اعمال کنید. می‌توانید یک توسعه‌‌دهنده وب استخدام کنید تا این کار را به سرعت برای شما انجام دهد.

معایب استفاده از قالب های آماده وب سایت

 • محدودیت سفارشی‌سازی: چون این قالب‌ها از قبل ساخته‌شده اند، به‌اندازه قالب‌های سفارشی، قابلیت تنظیم و سفارشی‌سازی ندارند.
 • منحصربه‌فرد نبودن: به این معنا که وب‌سایت شما ممکن است شبیه وب‌سایت‌های دیگر باشد، چون یک قالب مشابه استفاده کرده‌اید.
 • دشواری در یافتن قالب مناسب: اگر به دنبال یک تم طراحی خاص باشید که به‌درستی کسب‌و‌کار شما را به‌تصویر کشد، به احتمال زیاد یافتن چنین قالبی ممکن نخواهد بود.
 • سرعت پایین سایت: اکثر سایت‌هایی که از قالب‌های آماده استفاده می‌کنند، سرعت بهینه نداشته و بارگیری آن‌ها زمان می‌برد و متعابقاً تجربه کلی کاربر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند.
 • محدودیت: در طراحی گرافیکی و قابلیت پیمایش سایت، محدود به پارامترهای تعریف‌شده قالب هستید.
 • ریسپانسیو یا انعطاف‌پذیر بودن: همه قالب‌های آماده ریسپانسیو نیستند و این بر تجربه کاربران تلفن‌همراه و رتبه‌بندی موتورهای جست‌و‌جو اثر سوء می‌گذارد.
 • محدودیت فانکشنالیتی یا عملکرد سایت: اگر قالبی در زمینه خاصی فاقد عملکرد لازم باشد، تغییر یا افزودن این عملکرد کار دشواری بوده مگر اینکه متخصص باشید.
طراحی سایت با قالب آماده

آیا قالب های آماده وب سایت برای سئو مناسب هستند؟

بسیاری از سئوکاران از قالب‌های آماده وب سایت، چه رایگان و چه پولی، به‌خاطر پیامدهایی که بر نتایج سئو می‌گذارد، استفاده نمی‌کنند. اما آیا صرف استفاده از یک قالب آماده این نتایج را به‌ بار می‌آورد؟ لزوماً اینطور نیست؛ اگر بر انتخابی که می‌کنید آگاه باشید و قالب درستی را انتخاب کنید هنوز هم در رنکینگ موتورهای جستجو، جایی خواهید داشت. گذشته از این استفاده از قالب‌های آماده زمان و هزینه توسعه پروژه را کاهش می‌دهند.
با ذکر این نکات باید گفت که استفاده از قالب‌های آماده ممکن است دردسرها و محدودیت‌هایی را نیز برای سئو به‌دنبال داشته‌‌ باشد.

افزونه های کروم برای سئو

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

عیب های استفاده از قالب های آماده وب سایت برای سئو عبارتند از:

 • ندادن اختیار تام به مدیران سایت برای کنترل لینک‌های ثابت و ساختار سایت با رمزگذاری کدهای قالب
 • ایجاد محدودیت در استفاده از انواع پست‌های سفارشی جهت تولید محتوای پویا
 • عدم تزریق افزونه‌های اسکیما یا تزریق نادرست آن به سایت
 • نرخ پرش بالا
 • افت جذابیت بصری به‌دلیل تکراری بودن
 • کاهش سرعت بارگذاری سایت
 • احتمال عدم اعتماد کاربران به قالب سایتی که در همه‌جا به چشم می‌خورد.
 • عدم تطابق نسخه آزمایشی قالب با قالب اصلی که برای سایت دریافت می‌کنید.
 • برخی از قالب‌ها حاوی کدهای مخربی می‌باشند که به امنیت سایت آسیب می‌رساند.
 • قالب‌های آماده رایگان اغلب به سایت‌های پوکر و جعلی لینک شده و کدهای قالب نیز طوری طراحی می‌شوند که صاحبان سایت حتی اگر بخواهند هم نمی‌توانند این لینک‌ها را از بین ببرند. بعضی از قالب‌ها نیز این تبلیغات و لینک‌ها را به ادمین سایت نشان نمی‌دهند. اگر هرزنامه‌نویس هستید و از قالب‌های آماده استفاده می‌کنید، ممکن است ردیابی شوید.

جمع‌بندی

اگر کسب‌و‌کار کوچکی را اداره می‌کنید، بودجه‌تان محدود است، قصد دارید تا در کمترین زمان ممکن یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید، مخاطبان هدفتان کم بوده و انتظار ترافیک پایینی را دارید پیشنهاد ما به شما استفاده از قالب های آماده وب سایت است، اما فراموش نکنید که استفاده از این قالب‌ها علاوه بر طراحی سایت بر سئو نیز تاثیر می‌گذارد. تا زمانی‌که از یک قالب مناسب استفاده کنید، از دیدگاه سئو، آسیبی نخواهید دید؛ در غیراین‌صورت قالبی که انتخاب می‌کنید ممکن است مناسب موتورهای جست‌و‌جو نباشد و با تحت تاثیر قرار دادن نتایج موتور جست‌و‌جو و در نتیجه سئو، زیان زیادی متحمل سایت و کسب‌و‌کار شما شود. در صورت امکان پیشنهاد می‌شود که از قالب‌های سفارشی برای راه‌اندازی وب‌سایتتان استفاده کنید.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.