بررسی نقش روانشناسی در طراحی وب‌ سایت

روانشناسی در طراحی سایت

یک طراحی وب جذاب، تنها در زیبا سازی و ارائه محتوای با کیفیت خلاصه نشده و فاکتورهای زیادی را می‌طلبد. در این مقاله به معرفی روانشناسی طراحی وب، روش‌ها و مزایای آن می‌پردازیم.

روانشناسی در طراحی سایت، همه چیز در طراحی وب سایت، به انتخاب‌هایی که می‌کنید بستگی دارد. هر رنگ، فونت، خط، متن، شکل و گرافیکی و طراحی لوگوی که به‌کار می‌برید، در نهایت بر پیامی که قصد انتقال آن را دارید تأثیر می‌گذارد. اگر بازدیدکنندگان با وب‌سایت شما ارتباط برقرار نکنند هرگز پیامتان را دریافت نکرده و در فرآیند جذب مخاطب با شکست مواجه می‌شوید.
معمولا افراد هنگام گرفتن تصمیمات آنلاین به ناخودآگاه و احساسات خود رجوع می‌کنند. اغلب افراد قبل از اینکه یک کلمه از محتویات سایت شما را بخوانند، دست به قضاوت می‌زنند و سؤالاتی از قبیل زیر به ذهنشان خطور می‌کند:

 • آیا این وب‌ سایت امن است؟
 • آیا رنگ‌های استفاده‌ شده در سایت، به بازدیدکنندگان حس هیجان، صمیمت، ناراحتی و… را القا می‌کنند؟
 • آیا این همان سایتی است که به دنبالش بودند؟
 • آیا گزینه‌های موجود در سایت به‌اندازه کافی مناسب و واضح هستند؟

قرار نیست بازدیدکنندگان برای گرفتن این تصمیمات مدت زیادی در سایت بمانند، بلکه در کسری از ثانیه همه عوامل را ارزیابی می‌کنند. روانشناسی در طراحی سایت به شما کمک می‌کند تا تمام این عوامل را درک کرده و یک وب‌سایت جذاب طراحی کنید.

روانشناسی در طراحی وب سایت

مزایای استفاده از روانشناسی در طراحی‌ سایت

در‌ نظر گرفتن انگیزه‌های روانشناختی مخاطبان و روانشناسی در طراحی سایت تأثیر مثبتی بر کاربران می‌گذارد. در ادامه به این می‌پردازیم که چگونه روانشناسی طراحی وبسایت می‌تواند به سود تجارت شما باشد:

ایجاد اعتماد

وب‌سایتی که با الگوهای مشخص و آشنایی طراحی شده باشد، خیال مخاطبان را آسوده می‌کند. در طراحی وب‌سایت خلاقیت به‎‌خرج دهید، اما مطمئن شوید که هدف وب‌سایت نیز به‌روشنی بیان شده باشد. زمانی‌که بازدیدکنندگان به سایت مراجعه می‌کنند، باید بفهمند که سایت شما درباره چیست، باید بتوانند به‌راحتی بین صفحات وب جابجا شوند. از این طریق می‌توانید اعتماد آنها را جلب کنید.

محرک‌های روانشناختی

محرک‌های روانشناختی و عاطفی بر تصمیم‌گیری مخاطبان اثرگذار است. از عناصر طراحی مانند تصاویر، رنگ‌ها، فونت‌ها و… همراه با بیان خوب متن استفاده کنید.
تصاویر، مفاهیم را تقویت می‌کنند. انتخاب صحیح تصویر، حرفه‌ای بودن شما را نشان می‌دهد. به‌همین ترتیب، تن رنگی که برای طراحی وب‌سایت استفاده می‌کنید تأثیر زیادی در نحوه واکنش بازدیدکنندگان و همچنین تعامل با وب‌سایت شما دارد. درک اصول اساسی رفتار انسان و ادغام آن با اصول طراحی وب به‌سود تجارتتان است بنابراین رونشناسی در طراحی سایت و شناخت روحیه و هدف مخاطب تاثیریزیادی دربازدید سایت شما دارد.


نحوه استفاده از روانشناسی در طراحی سایت

رعایت اصول روانشناختی به شما کمک می‌کند تا وب‌سایتی با استناد به غریزه خود طراحی کنید. این اصول به شرح زیرند:

اثر Von Restorff(اثر انزوا)

گاهی اوقات هنگام طراحی، می‌خواهید که توجه بازدیدکنندگان به یک نقطه خاص جلب شود؛ اینجاست که اثر Von Restorff به‌کار گرفته می‌شود. عکس زیر را ببینید تا متوجه شوید منظورمان چیست.

مدل‌های ذهنی

مدل‌سازی ذهنی فرایندی است که آنچه مغز انسان از طریق تجربه در مورد دنیای واقعی می‌آموزد را ترسیم کرده و همان مدل‌ها را در طراحی فضای مجازی تکرار می‌کند.
برای طراحی وب از دید بازدیدکنندگان، طراحان وب باید در مورد این مدل‌سازی‌های ذهنی کمی اطلاعات داشته باشند و برای اعمال موفقیت‌آمیز آن، طراحان باید «بررسی بصری» را در کل مراحل طراحی انجام دهند و از روانشناسی در طراحی سایت خود کمک بگیرند. برای مثال، آیا تصاویر از بالا به پایین یا از راست به چپ حرکت می‌کنند؟ آیا پیام انتقالی قابل‌درک و روشن است؟

روانشناسی گشتالت

با استفاده از روانشناسی گشتالت درمی‌یابید که چگونه عناصر طراحی با هم تشکیل گروه می‌دهند. برخی از اصول مکتب گشتالت:

 • مجاورت (proximity)
 • تشابه (Similarity)
 • تداوم یا پیوستگی (Continuity)
 • بستار (Closure)
 • تصویر-زمینه (Figure-ground)

روانشناسی اشکال

اگر فکر می‌کنید برند‌های بزرگ به‌طور اتفاقی نشان تجاری خود را انتخاب می‌کنند، سخت در اشتباه هستید. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که مغز انسان اشکال مختلف را به ویژگی‌ها و احساسات خاصی ربط می‌دهد. برای مثال مربع و مثلث تعادل، حرفه‌ای بودن، قدرت و مردانگی را نشان می‌دهد. شرکت دلتا و مایکروسافت هر دو از این اشکال در طراحی لوگوی خود استفاده‌کرده‌اند.

روانشناسی اشکال در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی وبسایت

رنگ‌ها بر واکنش احساسی مشتری نسبت به وب‌سایت شما تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال، رنگ آبی آرامش و اعتماد را القا می‌کند، درحالی‌که رنگ سبز با طبیعت و پول مرتبط است. رنگ سیاه ایده لوکس بودن را ترویج می‌کند. رنگ‌های گرم (زرد، نارنجی، قرمز) آرامش‌بخش بوده و حس خلاقیت را انتقال می‌دهد اما ممکن است احساسات منفی مانند عصبانیت و استرس را نیز برانگیزند.

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

استفاده از فضا

حس بی‌نظمی که از مراجعه به یک صفحه وب شلوغ دریافت می‌شود یا حس دریافتی از یک صفحه کم‌محتوا با عناصر طراحی ناقص برای مخاطب ناخوشایند هستند. بنابراین پیداکردن ترکیبی مناسب از طراحی و محتوا و متعادل‌سازی آن‌ها جهت انتقال حس مثبت به بازدیدکنندگان، موضوع مهمی است. از «فضای سفید»‌ و رویکرد مینیمالیستی در طراحی وب استفاده کنید. فضای سفید، به فضاهایی از سایت گفته می‌شود که هیچ محتوا یا عناصر بصری در آن وجود ندارد.

روانشناسی تایپوگرافی و فونت

پیام شما هر چقدر هم خوب نوشته شده‌ باشد، انتخاب فونت اشتباه، مشکل‌ ساز خواهد شد. تصویر زیر را ببینید.

روانشناسی در طراحی سایت می‌گویند که با بهینه‌سازی تایپوگرافی میزان دسترسی‌پذیری، خوانایی، قابلیت استفاده و تعادل کلی گرافیکی را بهینه می‌کنید. برای انتخاب تایپوگرافی مناسب وب‌ سایت به نکات زیر توجه داشته‌ باشید:

 • از تعداد زیادی فونت استفاده نکنید.
 • از فونت‌های استاندارد استفاده کنید.
 • از فونتی استفاده کنید که در اندازه‌های مختلف خوب باشد.
 • از جمله‌های طولانی استفاده نکنید.
 • از نوشتن کل متن با حروف بزرگ خودداری کنید.
 • از تضاد رنگ‌ها به‌خوبی استفاده کنید.
 • بهتر است از فونت رنگ سبز یا قرمز استفاده نکنید.
 • از متن چشمک‌زن زیاد استفاده نکنید.
 • نوع تایپوگرافی انتخابی بستگی زیادی به مخاطب هدف شما و نوع پیامی دارد که قصد انتقال آن را دارید.

به‌کارگیری تمامی اصول روانشناسی درطراحی سایت

تا اینجا آموختید که چه فاکتورهای روانشناختی را باید در طراحی سایت به‌کار ببریم. حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه می‌توان همه این فاکتورها را باهم به‌کارگرفت.

گام اول: مخاطبان هدفتان را بشناسید.
گام دوم: احساس امنیت و راحتی را به مخاطبان هدیه دهید.
گام سوم: سادگی را فراموش نکنید.
گام چهارم: در سراسر وب‌سایت، حفظ ثبات را رعایت کنید.


جمع‌بندی

برای این‌ که در زمینه طراحی وب متخصص شوید، نیازی به تخصص روانشناسی زیادی نیست، یعنی خودتان باید به مرحله ای برسید که دیگر رواشناسی در طراحی سایت را بدون نیاز به مشاوره طراحی سایت به پیش ببرید درنتیجه با وب سپنتا، یادگیری موارد ذکرشده در این مقاله و مقاله های دیگر به شما کمک می‌کند تا طراح بهتر و حرفه‌تری باشید.

همه شرکت‌ها به یک وب‌سایت کاربردی که استفاده از آن آسان باشد و سریع بارگیری شود، نیاز دارند؛ بنابراین یادگیری چند اصل روانشناسی به شما کمک می‌کند تا نرخ مشارکت کاربران را افزایش داده و محتوای بهتری تولید کنید.

جهت مشاوره دیجیتال مارکتینگ تماس بگیرید.

مشاوران سپنتا مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.