طراحی وب سایت حرفه ای

طراحی وب سایت حرفه ای

طراحی وب سایت حرفه ای یکی از نیازهای کسب و کارهای امروزی است. ولی وب سایت حرفه ای یعنی چه نوع وب سایتی و چه قدم هایی را باید طی کرد تا بتوان یک وب سایت حرفه ای را راه اندازی نمود. این موضوعی است که در این مقاله شما را با آن آشنا می کنیم و گام به گام طراحی وب سایت حرفه ای را توضیح خواهیم داد تا بتوانید به مفهوم واقعی یک وب سایت حرفه ای پی ببرید.

وب سایت حرفه ای به چه وب سایت هایی گفته می شود ؟

اولین موضوعی که باید به آن پرداخته شود این است که اصلا به چه نوع وب سایت هایی وب سایت حرفه ای گفته می شود. مفهوم وب سایت حرفه ای این نیست که حتما یک سایت دارای جلوه های ویژه باشد و کلی رنگ و لعاب داشته باشد ولی نتواند نیازهای بازدیدکنندگان را تامین کند. بسیاری از افراد فکر می کنند که وب سایت حرفه ای به وب سایت هایی گفته می شود که دارای اسلایدر حرفه ای و یا جلوه های حرفه ای باشد که در اینجا باید بدانید خبر به هیچ وجه اینطور نیست. وب سایت حرفه ای به وب سایت هایی گفته می شود که طراحی آن به گونه ای است که بر اساس نیاز کاربران رفتار می کند و وقتی کسی از وب سایت بازدید می کند می تواند به راحتی به تمامی مطالب مورد نیاز دسترسی داشته باشد و در وب سایت سردرگم نمی شود. از دیگر خصوصیات وب سایت حرفه ای وجود ابزارهای جستجو و راهنمایی کاربران، دارای سیستم هوشمند بازاریابی اینترنتی و پیشنهادات محصولات به کاربران و بازدیدکنندگان و این چنین مسائلی می باشد که بازدیدکننده علاوه بر اینکه از بازدید و گشت و گذار در وب سایت خسته نمی شود بلکه به تمامی یا بخشی از نیازهای خود نیز دسترسی پیدا می کنند و این یعنی وب سایت حرفه ای. حالا در ادامه می رویم به سراغ اینکه چگونه باید یک وب سایت حرفه ای را طراحی کنیم و در واقع طراحی سایت حرفه ای چگونه است؟قدم اول : در طراحی وب سایت حرفه ای

در ابتدا اولین کاری که باید برای طراحی وب سایت حرفه ای انجام دهید این است که هدف خود را دقیقا مشخص کنید و بنابر هدف خود استراتژی های لازمه را برنامه ریزی کنید. بعد از اینکه هدف خود را مشخص کردید می توانید بروید به سراغ اینکه چه ابزارهایی را نیاز خواهید داشت و در نهایت باید از چه سیستمی برای پیاده کردن وب سایت خود استفاده کنید. در برخی موارد نیاز است تا از یک سیستم آماده برای طراحی وب سایت خود استفاده کنید و در برخی موارد هم نیاز خواهد بود تا وب سایت را از ابتدا بنا بر نیاز خود برنامه نویسی کنید و به صورت اختصاصی سایت را طراحی کنید. فراموش نکنید که طراحی وب سایت حرفه ای هزینه های بیشتری را در مقایسه با طراحی وب سایت های ساده تر در بر خواهد داشت. به عنوان مثال باید بعد از مشخص شدن نیاز وب سایت و ابزارهایی که باید در اختیار داشته باشید، هاست مناسب خود را نیز انتخاب کنید. مثلا اگر وب سایت شما قرار است با استفاده از asp پیاده شود هاست مخصوص به خود را نیاز خواهد داشت ولی اگر با زبان هایی مانند php طراحی شود ابزارهای خود را خواهد داشت. پس اولین قدم در طراحی وب سایت حرفه ای این است که هدف خود و سپس ابزارهای مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

قدم دوم: طراحی ظاهری سایت

همیشه ظاهر وب سایت اولین جایی است که هر کاربری با آن برخورد می کند و در واقع همان تاثیرات برخورد اول در مورد وب سایت هم صدق می کند. ظاهر یک وب سایت حرفه ای باید در عین اینکه تمامی ابزارهای مورد نیاز کاربران را داشته باشد همزمان باید دارای ظاهری آرام و بدون شلوغی های اضافی باشد و باعث سردرگمی کاربران نشود. یک وب سایت حرفه ای ابزارهای لازمه را در اختیار کاربران قرار می دهد تا کاربران بتوانند به راحتی در وب سایت به جستجو بپردازند و اگر وب سایت از نظر گرافیکی حرفه ای و به خوبی طراحی شده باشد، باعث می شود تا کاربران به راحتی و با احساس خوبی در وب سایت به گشت و گذار بپردازند و حضور کاربران در سایت باعث رتبه بالای وب سایت هم خواهد شد. همچنین به این موضوع باید توجه کرد که ظاهر یک وب سایت حرفه ای دقیقا مطابق با موضوع وب سایت خواهد بود. یعنی باید ببینید که وب سایت شرکتی، فروشگاهی و یا آموزشگاهی است و سپس ظاهر و طراحی گرافیکی سایت بر اساس موضوع وب سایت پیاده سازی شود. اگر این موارد مورد توجه قرار نگیرد نمی توان از نظر ظاهری وب سایت را در رده وب سایت های حرفه ای قلمداد کرد.

قدم سوم :انتشار مطالب در سایت

همانطور که می دانید محتوا و مطالب از مهمترین دارایی های یک وب سایت محسوب می شود و در طراحی وب سایت حرفه ای باید ابزارهای مورد نیاز برای انتشار و مدیریت محتوا به صورت کامل وجود داشته باشد تا بتوانید در آینده محتوای خود را به راحتی در سایت منتشر کنید و یا محتواهای منتشر شده را به راحتی مدیریت کنید. همچنین نحوه نمایش محتوا به کاربران نیز باید به خوبی طراحی شده باشد. در واقع طراحی وب سایت حرفه ای هم  در سمت مدیریت وب سایت و هم در سمت کلاینت یا همان بخش کاربری دارای ابزارهای کامل و کافی باشد. با توجه به این مطالب باید بدانید که وجود ابزارهای کافی و مهم در طراحی وب سایت از موارد طراحی سایت به صورت حرفه ای می باشد.

قدم چهارم : امنیت بالا و سرعت بالا، قابلیت نمایش به صورت ریسپانسیو

از دیگر قدم های طراحی وب سایت حرفه ای توجه به مسائل فنی وب سایت می باشد. یک وب سایت حرفه ای دارای سرعت لود بالا، امنیت بالا و همچنین قابلیت اجرا در تمامی دستگاه های همراه مانند گوشی موبایل و تبلت را خواهد داشت و در واقع به صورت کاملا ریسپانسیو طراحی می شود. در طراحی وب سایت حرفه ای باید تمامی موارد امنیتی به درستی مورد مطالعه قرار گیرد و سپس طراحی شود. مسئله امنیت وب سایت مانند سئو چیزی نیست که بعدها بتوان آن را پیاده کرد، باید از همان ابتدای شروع طراحی وب سایت، موارد امنیتی در نظر گرفته شود و معماری وب سایت با رعایت مسائل امنیتی کامل شود، همین مورد در مورد سئو هم صدق می کند و از همان ابتدا باید در نظر گرفته شود. از دیگر مواردی که در طراحی وب سایت حرفه ای باید در نظر گرفته شود و امروزه بسیار مورد توجه است مسئله ریسپانسیو و یا همان واکنشگرا بودن وب سایت است. می دانیم که استفاده از موبایل ( گوشی های هوشمند ) و تبلت ها امروزه بیش از هر زمانی است و بیشترین بازدیدهای اینترنتی با استفاده از موبایل و تبلت صورت می گیرد، پس باید یک وب سایت حرفه ای بتواند خودش را با تمامی رزولوشن ها تطبیق دهد و عناصر صفحه را به درستی نمایش دهد. برای همین طراحی ریسپانسیو قدم بعدی در طراحی وب سایت حرفه ای خواهد بود که باید مورد توجه قرار گیرد و به خوبی پیاده شو

به اشتراک بگذارید :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.