پرسنای مخاطب چیست و چگونه باید طراحی کرد

پرسنای مخاطب

پرسنای مخاطب یکی از مهم ترین مواردی است که در تولید محتوا و بازاریابی باید به آن توجه داشت. در این مقاله شما را با پرسنای مخاطب بیشتر آشنا می کنیم.

زمانی که قصد دارید که یک بازاریابی هدفمند را آغاز کنید، باید با مخاطبین خود آشنایی داشته باشید. این مسئله نیازمند آشنایی پرسنای مخاطب را دارد و ما قصد داریم در این مقاله شما را با این مقوله یعنی پرسنا بیشتر آشنا کنیم. در واقع شما می توانید با جذب مخاطبینی که نیازمند یا علاقمند به کسب و کار شما هستند، موفقیت بیشتری نسبت به زمانی کسب کنید که بازاریابی را برای تمامی اقشار یک جامعه انجام می دهید. به طور کلی می توان گفت که پرسنا یکی از مهمترین عواملی است که به شما کمک می کند تا با یک دوره بازاریابی هدفمند بتوانید مخاطبین بسیار زیادی را وارد کسب و کار خود کنید.

به طور کلی می توان گفت که پرسنا می تواند به کسب و کار شما در امر بازاریابی و تولید محتوا جهت دهد و به طور کلی امری مفید برای شما به شمار می رود. در ادامه شما را با مفهوم پرسنا برای مخاطب آشنا می کنیم و همچنین اطلاعات لازم در زمینه طراحی پرسنا را به شما خواهیم گفت. به طور کلی برای تمامی شرکت ها و کسب و کارهای اینترنتی توصیه می شود که از این خدمات در بازاریابی آنلاین استفاده کنند.

تعریف دقیق پرسنای مخاطب

زمانی که شما قصد دارید یک کسب و کار را آغاز کنید، بازاریابی و در صورتی که کسب و کار شما آنلاین باشد، تولید محتوا قطعا از اولویت های شما خواهند بود. اما به یاد داشته باشید که مشتری به بازاریابی یا محتوایی جذب می شود که دغدغه های مشتری را بیان کرده باشد و نه از دید فروشنده اطلاعات ارائه دهد. در واقع پرسنا در معنای عمومی به عنوان شناخت و دسته بندی مخاطب در دید بازاریابی و مدیریت محتوا گفته می شود.

در واقع شما می توانید با داشتن یک پرسنای جذاب برای مخاطبین خود، مطالب بهتری را منتشر کنید که برای خواننده می تواند انگیزه ای ایجاد کند و به نظر مشتری یا مخاطب شما، نویسنده خود یکی از کسانی است که در شرایط مخاطب قرار داشته و می خواهد اطلاع رسانی کند. در واقع اگر بخواهیم به طور کلی پرسنای مخصوص مخاطب را بیان کنیم، بررسی و شناخت مخاطب برای تولید یک متن یا محتوا به همراه بازاریابی موفق را پرسنای مخاطب می گویند.

پرسنای مخاطب

شناخت جامعه هدف با طراحی پرسنا

ترسیم یا طراحی پرسنا به شما کمک می کند تا شناخت بهتری از جامعه هدف خود داشته باشید. شما برای چه کسانی تولید محتوا و بازاریابی می کنید؟ آیا جامعه هدف شما عموم مردم هستند یا بخش خاصی از مردم؟ باید به دنبال آن باشید که محتوای تولید شده شما، همان محتوایی باشد که جامعه هدف شما به آن علاقمند است. یک تیم پرسنا می تواند به شما کمک کند تا در مدت زمان کوتاهی طراحی پرسنا را انجام داده و به راحتی با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید.

برای مثال طراحی یا ترسیم پرسنا به شما می کند تا با حدود سنی مشتریان و مخاطبین خود آشنا شوید، بدانید که در یک محتوا به دنبال چه اطلاعاتی هستند؟ آیا تولید محتوای بلند مناسب تر است یا کوتاه؟ برای دست یافتن به تمامی سوالاتی که پیش از یک تولید محتوای خوب یا بازاریابی موفق باید از خودتان بپرسید، بهتر است که پرسنای مخاطب برای کسب و کار خود طراحی کنید.


چالش های طراحی پرسنا

زمانی که شما قصد داریم پرسنا را برای مخاطبین خود پیاده سازی کنید باید به موارد بسیار زیادی توجه داشته باشید که یکی از مهمترین آنها، جامعه هدف شما است. باید بدانید که هر گروه از جامعه، بنا بر سواد و دانش، سن و سال و همچنین گرایشاتی که دارند، می توانند به مطالب شما جذب شوند یا خیر. همچنین باید از تکنیک های روانشناسی در تولید محتوای خود استفاده کنید. به طور کلی می توان گفت که بیشتر محتوای تولید شده به زبان فارسی، این دو فاکتور مهم در تولید محتوا را که پس از طراحی پرسنای مخاطب به دست می آید را فراموش می کنند و همچنین باید توجه داشته باشید که پرسنا می تواند به شما کمک کند تا مخاطبین و مشتریان بالقوه خود را بالفعل کنید.

مزایای استفاده از پرسنا برای مخاطب

اما باید با چالش هایی که در این راستا وجود دارد نیز مقابله کنید. یکی از مهم ترین چالش هایی که در این زمینه در دسترس شما است را می توان تولید محتوای مخاطب محور دانست. این امر به معنای خودتان را جای مخاطب گذاشتن است! زمانی که شما بتوانید درک درستی از نیازهای مخاطب خود داشته باشید، قطعا در پرسنای مخاطب موفق تر خواهید بود.


ابزارهای طراحی پرسنا برای مخاطب

همانطور که گفته شد، داشتن پرسنا برای مخاطب می تواند بسیار با اهمیت باشد. زمانی که شما می خواهید یک پرسنا برای مخاطبین خود طراحی کنید، شاید با ابزارهای مخصوص آن آشنا نباشید. برای تمامی شرکت ها و کسب و کارها امکان مصاحبه حضوری وجود ندارد و یا جامعه مخاطبین آن قدر گسترده هستند که مصاحبه و یا استفاده از اطلاعات تجربی برای طراحی پرسنای مخاطب امکان پذیر نیست! در این صورت می توانید از شرکت هایی استفاده کنید که در این راستا به شما کمک می کنند. به طور کلی طراحی پرسنا برای مخاطبین یک کسب و کار، کاری حرفه ای است و نیاز به دانش فنی و علمی بسیار بالایی دارد.

در صورتی که می خواهید واقعا یک پرسنا برای مخاطبین خود بسازید و نمی خواهید از شرکت های خدمات دهنده در این راستا استفاده کنید. برخی از ابزارها توسط شرکت ها و کمپانی های بزرگ در دسترس شماست. برای مثال Google Analytics را می توان یکی از همین ابزار دانست که به شما اطلاعات راهبردی کاملی برای طراحی پرسنای مخاطب خواهد داد.

طراحی وب سایت حرفه ای

مقاله زیر را حتما بخوانید:


برون سپاری طراحی پرسنا برای مخاطب

پیش زمینه انجام حرفه ای یک کار را می توان استفاده از افراد حرفه ای دانست. زمانی که شما از افراد حرفه ای استفاده می کنید، می توانید با خیال راحت تری به پرسنای مخاطب طراحی شده اعتماد کرده و Content Marketing را آغاز کنید. در این راستا شرکت هایی که در زمینه طراحی پرسنا دارای تجربه و عملکرد بالایی هستند می توانند به شما در این زمینه کمک کرده و به صورت برون سپاری و با هزینه ای مناسب، پرسنای مورد نیاز شما برای جذب مخاطب را ترسیم کنند.

طراحی پرسنا برای مخاطب

کلام آخر
پرسنای مخاطب را می توان یکی از مهم ترین عواملی دانست که در گسترش یک کسب و کار دارای تاثیر بسیار زیادی دارد. استفاده از قالب های تولید محتوا و طراحی پرسونای مخاطب دارای اهمیت بسیار زیادی داشته و یکی از مهمترین تکنیک های بازاریابی اینترنتی به شمار می رود. در این مقاله شما را با پرسونای مخاطب بیشتر آشنا کردیم و شما می توانید با استفاده از اطلاعات این مقاله، نسبت به طراحی پرسونای مخاطب اقدام فرمایید و در این راستا موفق باشید.

تیم وب سپنتا آماده است تا برای مشاوره بازاریابی آنلاین در کنار شما عزیزان باشد.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.