12 اصل که برای تولید محتوای سئو شده باید رعایت کنید!

اصول سئو در تولید محتوا

نوشتن محتوای سئو شده برای سایت یکی از بخش های مهم سئوی داخلی است. برای نوشتن محتوای سئو شده باید اصولی را رعایت کنیم تا این محتوا در صفحات جستجوی گوگل پتانسیل بالا آمدن و رتبه گرفتن را داشته باشد. اصول سئو در تولید محتوا شامل مواردی است که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

یکی از بزرگترین چالش‌های تولید محتوای سایت، این است که چگونه محتوایی بنویسند که هم برای کاربران جذاب و روان باشد و هم در بین نتایج گوگل جایگاه بالایی داشته‌باشد. شما با خواندن این مقاله تکنیک‌های بهینه‌سازی سایت و محتوا برای موتور جستجوی گوگل را یاد خواهید گرفت و با اصول سئو در تولید محتوا آشنا خواهید شد.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

1/ عبارت کلیدی مناسب پیدا کنید

یکی از مهمترین اصول سئو در تولید محتوا انتخاب عبارت کلیدی است. عبارت‌های کلیدی (یا کلیدواژه هدف) عباراتی هستند که مخاطب در راستای رفع نیازش در گوگل جستجو می‌کند. عبارت‌های کلیدی شما باید هدفمند باشد و نیاز مخاطبان را پوشش دهد و بیانگر خدماتی باشد که در کسب‌وکارتان ارائه می‌دهید.

ابزارهای زیادی برای انتخاب عبارت‌های کلیدی وجود دارد. اما بهترین منبع خود گوگل است. در صفحه جستجو عبارت‌ها و جستجوهای مرتبطی را کاربران در آن حوزه انجام داده اند را به شما نشان می‌دهد. مجموعه‌ای از عبارت‌های کلیدی را پیدا کنید و آنها را در یک جدول سازماندهی کنید و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. این برنامه‌ریزی از آن جهت اهمیت دارد که کلمات کلیدی تکراری در مقالات و صفحات به کار نمی‌برید و می‌دانید برای کدام کلمه کلیدی باید برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشید.

Moz Keyword Explorer

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


2/ سعی کنید در پاراگراف اول از کلید واژه ی هدف استفاده کنید

یکی از مهمترین اصول سئو در تولید محتوا استفاده از کلید واژه هدف در پاراگراف اول است. سعی کنید حتما کلیدواژه هدف را در پاراگراف اول بیاورید. (100 کلمه اول متن) این کار باید به صورت طبیعی باشد و هرگز متن را با کلمه کلیدی اشباع نکنید. چرا که اثرات منفی دارد و گوگل متوجه می‌شود. بهتر است کلمه کلیدی اصلی در تمام متن پراکنده باشد. اگر متن با کلمه کلیدی اصلی شروع شود، یک امتیاز مثبت دیگری برای سئو به همراه دارد.


3/ تگ H1 را متناسب با محتوا انتخاب کنید

بهینه‌سازی عنوان اصلی نیز یکی از اصول سئو در تولید محتوا است. عنوان اصلی صفحه همیشه باید تگ H1 استفاده شود. عنوان، حتما باید شامل کلیدواژه اصلی باشد. بهتر است کلیدواژه اصلی در ابتدای عنوان آورده شود.

اصول سئو در تولید محتوا

4/ بهینه سازی توضیحات متا را فراموش نکنید

یکی دیگر از اصول سئو در تولید محتوا بهینه سازی توضیحات متا است. توضیحات متا قسمتی از متن محتوا است که در صفحه جستجو ظاهر می‌شود. بهتر است توضیحات متا را خودتان بنویسید وگر نه گوگل بخشی از مطالب را به عنوان متا در صفحه نتایج می‌آورد. توضیحات متای خوب و گویا، تعداد کلیک کاربران و شانس بازشدن سایت شما را افزایش می‌دهد. تعداد کلیک کاربران و زمانی که در سایت شما سپری می‌کنند، باعث افزایش رتبه شما می‌شود.

گوگل، توضیحات متا را در رتبه بندی تاثیر نمی‌دهد اما به آن اهمیت می‌دهد. چرا که باعث گویاتر شدن سایت و افزایش کلیک کاربران و در نتیجه افزایش سئو می شود. حداکثر طول توضیحات متا ۱۶۰ کاراکتر است.

نرخ تبدیل چیست

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


5/ از تصویر و ویدئو در محتوای خود استفاده کنید

یکی از مهمترین اصول سئو در تولید محتوا استفاده از تصاویر، نمودارها و اینفوگرافی در متن است. عکس‌ها باعث خوانایی و درک بهتر متن می‌شوند. تردیدی نیست که اگر محتوایی با تصاویر همراه باشد، ما را بیشتر جذب می کند، بهتر است تصاویر بهینه شده باشند و متن جایگزین تصویر به آنها افزوده شود.
افزودن ویدئو به متن، علاوه بر این که به درک متن کمک می‌کند، باعث می‌شود کاربر زمان بیشتری در سایت بماند که تاثیر مثبتی در سئو می‌گذارد. بهتر است ویدئوهایتان حاوی توضیحاتی باشد تا گوگل بهتر بتواند پی به محتوای آن ببرد.


6/ لینک‌سازی داخلی و خارجی را به به درستی انجام دهید

یکی از مهمترین اصول سئو در تولید محتوا لینک‌سازی است. بسیار مهم است که سایت شما به بیرون و به صفحات داخلی سایت خودتان، ارتباط داشته باشد. لینک‌سازی داخلی بسیار ضروری است و شما با استفاده از لینک‌هایی که به صفحات مرتبط داخلی سایت میدهید کاربران را به صفحات مختلف سایت هدایت می‌کنید. لینک خارجی نیز به سایت شما اعتبار می‌بخشد؛ به شرط آن که به سایت‌های معتبر لینک بدهید.

ترفند های لینک سازی داخلی

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


7/ محتوای بلند و منحصر به فرد، مخاطب پسند تر است

بسیار مهم است که محتوای منحصربه ‌فرد و آموزشی شما تا حدی طولانی باشد تا به مخاطبان شما ارزش بیشتری ارائه کند. محتوا باارزش و بلند تولید کنید؛ اما هرگز کیفیت را فدای کمیت نکنید. نیازی نیست بهترین محتوای جهان را تولید کنید؛ کافی است محتوایی داشته باشید که کمی از رقبایتان بهتر باشد.

اصول سئو در تولید محتوا

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


8/ فراموش نکنید کاربران به دنبال عناوین جذاب هستند

نوشتن عنوان جذاب برای محتوا یکی از مهمترین اصول سئو در تولید محتوا است. هر قدر هم که محتوای ارزشمندی نوشته باشید، در صورتی که عنوان آن برای مخاطب جذاب نباشد، روی آن کلیک نخواهد کرد و زحمات شما بی‌اثر خواهد بود. نوشتن عنوان و مقدمه را به آخر محتوایتان موکول کنید تا با تسلط و تمرکز کامل آن را انجام دهید و بهترین گزینه را به عنوان عنوان انتخاب کنید.


9/ از کلمات کلیدی مترادف یا LSI در محتوا استفاده کنید

استفاده از کلمات مترادف نیز یکی از اصول سئو در تولید محتوا است. کلمات کلیدی مترادف (LSI) کلماتی هستند که به لحاظ مفهومی شبیه کلمه کلیدی اصلی هستند. دلیل اهمیت این کلمات این است که گوگل با تکنولوژی رنک برین سایت‌ها را رتبه بندی می‌کند. گوگل رنک برین را برای درک مفهوم کلمات کلیدی به کار می‌برد و در سیستم رتبه‌بندی سایت‌ها بهره می‌برد. بهترین راه برای یافتن کلمات کلیدی مترادف توجه به عبارتی است که در قسمت related searches نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.


10/ محتوای خوانا بنویسید

خوانایی یکی از مهمترین اصول سئو در تولید محتوا است. محتوای صفحات سایت می‌بایست خوانایی زیادی داشته باشند؛ به خصوص اگر محتوای طولانی در سایت دارید، باید با ساختاردهی به آن، خواندن آن را برای کاربران تسهیل نمایید. برای انجام این کار نکات زیر را رعایت کنید:

  1. از پارگراف‌های کوتاه استفاده کنید.
  2. از لیست‌ها استفاده کنید.
  3. از جملات کوتاه استفاده کنید.
  4. از یک فونت خوانا و نسبتا درشت برای خوانایی هر چه بهتر محتوا استفاده کنید
  5. فضاهای خالی کافی بین پارگراف ها اضافه کنید

11/ به url صفحه توجه کنید

ربات‌های گوگل هنگام ایندکس مطلب شما به آدرس صفحه‌ی شما اهمیت می‌دهند. سعی کنید url صفحه‌ی شما شامل کلمه‌ی کلیدی اصلی صفحه باشد.


12/ مطالب را دسته بندی کنید

مطالب سایت را دسته‌بندی کنید تا تمام مطالب به صورت طبقه‌بندی شده کنار هم قرار بگیرند. به کمک دسته‌بندی می‌توانید برای هر نوع مطلب در سایت خود یک آرشیو داشته باشید.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.