با الگوریتم های گوگل بیشتر آشنا شوید

الگوریتم های گوگل

رتبه بندی و بررسی کیفیت و امتیاز دهی به وب سایت ها در بازاریابی آنلاین کار چندان ساده ای نیست. گوگل به عنوان یکی از قوی ترین موتورهای جستجو برای رتبه بندی و آنالیز بهتر وب سایت ها از الگوریتم های خاصی در این زمینه استفاده می کند که به الگوریتم های گوگل مشهور می باشند. امروز می خواهیم شما را با 5 الگوریتم مهم گوگل آشنا کنیم که نقش بسیار مهمی را در موتورهای جستجو و تجزیه و تحلیل صفحات وب ایفا می کنند.


آشنایی با الگوریتم های گوگل

در دیجیتال مارکتینگ وب سایت های بسیار زیادی راه اندازی شده و هر یک مشغول به فعالیت هستند. اگر دقت کرده باشید، هر یک از این وب سایت ها، امتیاز مخصوص به خود را دارند و بر این اساس رتبه بندی شده اند. اما اینکه چه مبنایی برای امتیاز دهی و رتبه بندی وب سایت ها وجود دارد، خود موضوع بسیار مهمی است که در این مقاله سعی داریم، کمی دقیق تر به بررسی آن بپردازیم. گوگل یک موتور جستجو بسیار قوی است که به تبع معیارهایی را نیز برای دسته بندی، امتیازدهی و رتبه بندی وب سایت ها در نظر گرفته است. به طور خلاصه می توانیم بگوییم که وب سایت ها طبق الگوریتم هایی که به الگوریتم های گوگل موسوم هستند، از نظر کمی و کیفی و دیگر پارامترها بررسی و تجزیه و تحلیل شده و در نهایت نتایج آن در رتبه بندی وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما وب سایتی دارید و با توجه به فعالیت هایی که در مدت زمانی خاص داشته اید، هنوز جایگاه مناسبی را در رتبه بندی گوگل کسب نکرده اید، به این معنی است که وب سایت شما از نظر الگوریتم های گوگل، نتوانسته است، معیارهای کمی و کیفی لازم را کسب کند. الگوریتم های گوگل شامل موارد مختلفی می شوند. مهمترین الگوریتم های گوگل که در رده بندی سایت ها نقش موثری دارند، می توان به الگوریتم کبوتر، الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم پنگوئن و الگوریتم گورخر اشاره کرد.


الگوریتم کبوتر از جدیدترین الگوریتم های گوگل

یکی از مواردی که برای گوگل بسیار اهمیت دارد، محتوا است. محتوا تعریف های گوناگونی دارد. اغلب تصور می شود، منظور از محتوا همان متن، فیلم، صورت و امثال آن است. البته این موضوع در گذشته صادق بود و گوگل از این موارد برای امتیازدهی و سنجش وب سایت ها استفاده می کرد. اما در سال 2014 که یکی از الگوریتم های گوگل به نام کبوتر، به صورت رسمی به عموم معرفی شد، پارامتر دیگری نیز به لیست محتواها اضافه گردید و آن هم لوکیشن یا مکان بود. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که مثلا در جستجوی بهترین رستوران در نزدیکی منزل خود باشید و در این شرایط به جستجوی لیست رستوران های محل زندگی پرداخته باشید. اگر دقت کرده باشید، معمولا گوگل نزدیک ترین و مرتبط ترین موارد را به شما معرفی می کند. همه اینها به لطف الگوریتم کبوتر که یکی از جالب ترین الگوریتم های گوگل می باشد، امکان پذیر است. الگوریتم کبوتر نقش بسیار پر رنگی در سئوی محلی دارد. به طور کلی تلاش این الگوریتم برای نشان دادن نتایج جزئی تر است تا نتایج دقیق تری را به کاربر نشان دهد.

الگوریتم کبوتر گوگل

الگوریتم پاندا گوگل

الگوریتم پاندا

اساس کار الگوریتم پاندا، بر مبنای بررسی و تجزیه و تحلیل محتوای ارسال شده وب سایت ها می باشد. به طور کلی کیفیت محتوایی که در صفحات وب ارسال می شود، توسط این الگوریتم که از متداول ترین الگوریتم های گوگل محسوب می شود، سنجیده می شود. در واقع الگوریتم پاندا، مسئولیت کشف محتوای کپی شده، محتوای کوتاه و صفحات تکراری را دارد. در نهایت وب سایت هایی که بیشترین کیفیت تولید محتوا را دارند، در لیست قرار گرفته و محتواهای بی ارزش از مجموعه حذف می شوند. این کار مزایایی برای کاربران دارد. از جمله مزایای الگوریتم پاندا، افزایش اعتماد است. به عبارت دیگر کاربران می توانند با اطمینان بیشتری کلمات خاص خود را جستجو کرده و از نتایج آن استفاده کنند. الگوریتم پاندا، از جمله قوی ترین الگوریتم های گوگل است که با صفحاتی که از سئوی سیاه برای بالا آمدن وب سایت استفاده می کنند، مقابله می کند. به طور کلی هر چه در تولید محتوا برای وب سایت خود صادق تر باشید و کیفیت را حفظ کنید، در رتبه بندی گوگل و معیارهای الگوریتم پاندا جایگاه بهتری خواهید داشت.


الگوریتم مرغ مگس خوار

مرغ مگس خوار یکی دیگر از این الگوریتم ها است که بیشتر روی عبارات جستجو شده و بهینه سازی این موارد کار می کند. در واقع یکی از اهداف اصلی ایجاد الگوریتم مرغ مگس خوار بهبود سرعت نتایج جستجو شده کاربران می باشد. همانطور که گفتیم مرغ مگس خوار، بر روی عبارات جستجو شده تاکید دارد و امکان آنالیز و بررسی آنها را به گوگل می دهد. جالب است بدانید الگوریتم مرغ مگس خوار علاوه بر سرعت بالایی که دارد، باعث شده است، دقت نتایج بیشتر شده و نتایج مرتبط با عبارت جستجو شده به نمایش گذاشته شود. البته مرغ مگس خوار خاصیت دیگری نیز دارد؛ اغلب وب سایت ها در گذشته برای (سئو کلمات کلیدی )بالا آمدن در نتایج جستجو سعی می کردند به تعداد بسیار زیاد از کلمه کلیدی استفاده کنند که خوب این کار باعث می شد که کیفیت محتوا کاهش پیدا کند. اما الگوریتم مرغ مگس خوار این قبیل وب سایت ها را شناسایی کرده و آنها را جریمه می کند.

الگوریتم مرغ مگش خوار گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن

یکی از الگوریتم های به نسبت قدیمی گوگل، الگوریتم پنگوئن می باشد. اگر بخواهیم به سرعت برویم به سراغ معرفی این الگوریتم، باید عرض کنیم که الگوریتم پنگوئن تلاش می کند، وب سایت های اسپم را با معیارهای خود شناسایی کرده و آنها را جریمه کند. معمولا برخی از وب سایت ها از روش های نادرستی برای بهینه سازی سایت در نتایج گوگل استفاده می کنند. برای مثال برخی از وب سایت ها روش های نادرستی همچون لینک سازی اسپم و استفاده مکرر از کلمه کلیدی را به کار می گیرند که اصلا مورد تایید گوگل نیستند. در این حالت الگوریتم پنگوئن می تواند بر اساس عملکردها و معیارهای خود، این قبیل وب سایت های متخلف را شناسایی کرده و آنها را از لیست حذف نماید. البته در مواردی نیز گوگل به این موضوع اکتفا نکرده و برخی وب سایت ها را جریمه نیز خواهد کرد.


الگوریتم گورخر

آخرین الگوریتم گوگل که قصد معرفی آن را در این متن داریم، الگوریتم گورخر می باشد. الگوریتم گورخر تمرکز خود را بر روی تخلف فروشگاه های اینترنتی قرار می دهد. هدف اصلی الگوریتم گورخر در واقع شناسایی و حذف وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی است که قلابی یا کلاهبردار هستند. این الگوریتم نیز می تواند به افزایش اعتماد کاربران به نتایج گوگل کمک کند و نتایجی را به آنها نشان دهد که معتبر بوده و دغدغه کمتری در مورد آن وجود دارد. در این روش سعی می شود، همه فروشگاه های اینترنتی که با فریب کاربران اقدام به کسب درآمد می کنند، حذف شوند تا کاربران کمتری درگیر این موضوع شده و متضرر شوند.

الگوریتم گورخر گوگل

همچنین بخوانید:
آشنایی با سرویس های گوگل

به اشتراک بگذارید :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.