گوگل پنالتی چیست؟

پنالتی گوگل

گوگل هم به‌مانند داور زمین فوتبال اهل جریمه کردن کسانی است که قواعد بازی را رعایت نمی‌کنند؛ اگر وب‌مسترها قواعد زمین بازی گوگل را رعایت نکنند با جریمه پنالتی روبه‌رو می‌شوند. گوگل پنالتی منجر می‌شود تا وب‌سایت شما از نتایج جست‌وجوی گوگل حذف شود و در نتیجه بازدید ورودی شما از طریق این موتور جست‌وجو دچار اختلال شود. سعی کنید برای بهینه‌سازی وب ‌سایتتان از قواعد گوگل پیروی کنید تا او نیز با شما نامهربانی نکند. مطمئن باشید گوگل اهل تعارف کردن نیست و اگر تشخیص دهد که شما از اقدامات غیرمجاز نظیر سئو کلاه سیاه برای ایندکس شدن در نتایج برتر موتورهای جست‌وجو استفاده می‌کنید، وب‌سایتتان را پنالتی می‌کند.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

گوگل هر ساله تغییرات زیادی را در الگوریتم‌های خود اعمال می‌کند و سعی دارد تا با این تغییرات بهترین نتیجه را به مخاطب خود عرضه دارد؛ در واقع این تغییرات الگوریتمی موجب پیدایش دانش سئو شده‌ که هدف آن بهینه سازی وب ‌سایت برای موتورهای جست‌وجو است. با این حال عده‌ای از وب ‌مستران روش حرفه‌ای در سئو را پیش نمی‌گیرند و قصد دارند تا با استفاده از روش‌های نادرست الگوریتم‌های گوگل را دور بزنند. در این حالت از روش‌های غیراصولی برای ایندکس شدن در نتایج صفحات جست ‌وجوی گوگل استفاده می‌شود که این تقلب توسط گوگل به شیوه الگوریتمی یا انسانی تشخیص داده شده و وب ‌سایت از نتایج گوگل حذف می‌‌شود که این فرایند همان فرایند گوگل پنالتی است.

گوگل پنالتی چیست؟

نقش الگوریتم‌ها در جریمه پنالتی وب‌سایت‌ها چیست؟

الگوریتم‌ها وظیفه تشخیص محتوای باکیفیت، اصیل و درگیرکننده را بر عهده دارند. آن‌ها با استفاده از محاسبات پیچیده نتیجه مطلوب را به کاربر ارائه می‌دهند و با اعطای امتیاز به وب‌سایت‌ها آن‌ها را رتبه ‌بندی و امتیازدهی می‌کنند؛ در نتیجه این امتیازدهی وب ‌سایت‌ها تلاش دارند تا استانداردهای کیفیت مورد نظر الگوریتم‌ها را رعایت کنند تا بتوانند جایگاه بهتری در نتایج جست ‌وجو داشته باشند. با این حال پیروی نکردن از استانداردهای این الگوریتم‌ها خطایی است که گوگل آن را با پنالتی کردن وب‌ سایت جریمه می‌کند و ترافیک ورودی از سمت گوگل به سایت شما را به حد چشمگیری کاهش می‌دهد؛ بنابراین باید ضمن شناخت استانداردهای الگورتیم‌های گوگل به آن‌ها نیز عمل کرد تا وب‌سایتتان دچار جریمه پنالتی نشود.

الگوریتم های گوگل

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


چگونه کارمندان گوگل پنالتی را اعمال می‌کنند؟

همان‌طور که گفته شد گوگل پنالتی تنها به‌ واسطه تشخیص الگوریتمی رخ نمی‌دهد بلکه گاهی اقدام مستقیم کارشناسان گوگل در بررسی وب‌ سایت شما و مشاهده خطاهای آن جریمه پنالتی را برای وب‌ سایتتان به‌ همراه دارد. در این حالت تشخیص اینکه وب ‌سایت شما توسط یک مجازات دستی تحت تأثیر قرار گرفته یا توسط یک الگوریتم گوگل با آن برخورد شده، مهم است. در ساختار دستی جریمه، کارشناسان گوگل به ‌بررسی موارد نقض کپی ‌رایت و شکایت از وب‌ سایت‌ شما پرداخته و همچنین تخلفات تشخیصی توسط الگوریتم‌ها در حوزه سئو کلاه سیاه را به ‌صورت دستی بررسی و تحلیل می‌کنند؛ محرز شدن تخلف وب‌ سایت شما برای کارشناسان جریمه ‌اش پنالتی است.

چگونه کارمندان گوگل پنالتی را اعمال می‌کنند؟

نحوه تشخیص پنالتی شدن وب‌سایت

تشخیص پنالتی شدن وب ‌سایت از طریق الگوریتم‌های گوگل به ‌شیوه‌های متفاوتی امکان ‌پذیر است. اگر نام وب ‌سایت شما در نتایج جست‌وجوی گوگل دیده نمی‌شود، وب ‌سایتتان پنالتی شده است. همچنین اگر صرفاً نام وب ‌سایت یا برند شما تنها در صفحات اجتماعی دیده شده و آدرس خود وب‌سایت در نتایج جست‌وجو نیست پنالتی شدن وب‌سایتتان تقریباً قطعی است. به‌ یاد داشته باشید اگر در هفته قبل یا روزهای قبل وب ‌سایت شما در صفحه اول گوگل دیده می‌شد و به ‌ناگاه وب سایتتان از نتایج گوگل حذف شده است، بدانید و آگاه باشید که گوگل در حال جریمه کردن شماست.

جریمه سخت ‌تر آن است که گوگل تمام صفحات وب ‌سایت شما را یک‌ شبه از نتایج جست‌ و‌جو حذف کند؛ اگر این اتفاق رخ دهد بدون شک وب‌سایتتان پنالتی شده است و راه تشخیص یک جست‌‌وجوی ساده همیشگی است. پیشنهاد دیگر برای تشخیص گوگل پنالتی آن است که جست‌و‌جویی را به روش ‌site:example.com keyword انجام دهید و اگر نتیجه را مشاهده نکردید از برخورد قهری گوگل با وب‌سایتتان نگران باشید. ردیابی ترافیک ورودی به‌وب‌سایت از طریق گوگل آنالیتیکس هم می‌تواند به‌ شما نشان دهد که آیا گوگل همان رفتار قبلی را با شما دارد و یا اینکه پنالتی شدن وب‌سایتتان را هدف گرفته است. همچنین می‌توانید از امکانات سرچ کنسول نیز برای تشخیص پنالتی شدن بهرمند شوید.

نحوه تشخیص پنالتی شدن وب‌سایت

دلیل جریمه یک وب‌سایت (گوگل پنالتی) چیست؟

ریشه نامهربانی گوگل با وب ‌سایت شما و پنالتی شدن آن فعالیت‌های غیرمجاز و غیراصولی در روند سئو است.

 1. خرید بک لینک: یکی از بزرگترین اشتباهات که در حوزه سئوی خارجی (Off Page SEO) رخ می‌دهد خرید بک ‌لینک است؛ گوگل به خرید بک‌ لینک حساسیت دارد و آن را به‌ مثابه اقدام علیه رتبه‌ بندی طبیعی صفحه می‌پندارد. گوگل خرید بک‌لینک را خلاف قوانین موتور‌های جست‌و‌جو می‌داند.
 2. محتوای تکراری و کپی: موضوع دیگری که گوگل حساسیت زیادی نسبت به آن دارد محتوای تکراری و کپی است و الگوریتم پاندا به‌خوبی قادر است تا کپی‌کاری را تشخیص دهد. با این حال توجه داشته باشید که گل به خودی نزنید! اگر شما مطلبی را روی وب‌ ساییتان منتشر کنید که از طریق آدرس‌ها مختلف در دسترس باشد، پاندا آن را یک محتوای کپی می‌شناسد. منظور از آدرس‌ها مختلف شکل‌های مختلف از آدرس وب‌سایت شماست که گوگل آن‌ها را متفاوت می‌بیند؛ شبیه آنچه که در زیر می‌بینید:
  http://www.yoursite.ir
  https://www. yoursite.ir
  http://yoursite.ir
  https://yoursite.ir
 3. استفاده نا به جا از تگ کنونیکال : یکی از معروف‌ترین این دلایل استفاده نادرست و نابجا از تگ کانونیکال است؛ این تگ کمک می‌کند تا بتوان صفحات وب‌سایت برای ایندکس در گوگل را تعیین کرد با این حال هنگامی که از این تگ استفاده نادرست می‌شود کاهش رتبه صفحه را در پی خواهد داشت.
 4. وجود خطای 404 در وب‌سایت : وجود خطای 404 در وب‌سایت نیز مورد تنفر گوگل است که می‌توان آن را قاتل سئو نامید. این خطا به تجربه کاربری ضربه شدیدی زده و این موضوع می‌تواند در پنالتی شدن سایت شما اثرگذار باشد.
 5. استفاده از لینک، تصویر و متن مخفی
 6. استفاده اغراق‌آمیز از لینک‌های فوتر
 7. تکرار بیش از حد کلمه‌های کلیدی
خطای سری 400

مقاله زیر را حتما بخوانید:


چگونه از پنالتی شدن جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از جریمه وب‌سایتتان توسط گوگل اصول سئو کلاه‌ سفید را پی بگیرید و نشان دهید که به استانداردهای گوگل پایبندید. سئو کلاه سفید راه دوستی بلند‌مدت با گوگل است. برای اینکه دوستی وب‌سایت خودتان را به گوگل ثابت کنید از محتوای کپی تا حد امکان استفاده نکنید و در صورت استفاده از یک محتوای تکراری حتماً لینک منبع آن را قید کنید. برای انجام سئو داخلی (On Page SEO) چگالی کلمه‌های کلیدی در متن روی عدد 2 یا 3 تنظیم کنید و از تکرار بیهوده و بیش از حد آن‌ها بپرهیزید.

ریدایرکت آدرس‌ها را فراموش نکنید و به‌ یک آدرس واحد پایبند باشید؛ انجام ریدایکت را با افزونه‌ یاست یا rank math می‌توانید به راحتی انجام دهید؛ همچنین از کنار صفحات 404 به راحتی عبور نکنید. ابتدا سعی کنید تمامی خطاهای 404 را برطرف کنید و ریدایرکت مناسب را انجام دهید و سپس طراحی یک صفحه 404 تعاملی را نیز در دستور کار قرار داده و مسیر درست به مخاطب را نشان دهید.

بک ‌لینک گرفتن از سایت‌های معتبر با تولید محتوای جذاب را به‌عنوان یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد خود تعریف کنید و به آن پایبند باشید. اگر موفق شوید تا بک ‌لینک‌های متعددی را از سایت‌های معتبر دریافت کنید، الگوریتم‌های گوگل به امتیاز اعتبار وب ‌سایت شما نیز اضافه کرده و با شما مهربانانه برخورد می‌کنند.

google bomb

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


ابزار هایی که به کمک آنها میتوانید وب سایتتان را بررسی و ارزیابی کنید تا از پنالتی گوگل در امان باشید

جمع‌بندی

پنالتی شدن نتیجه‌ ای جز ترافیک کمتر ندارد بنابراین از گول زدن گوگل بترسید و سعی نکنید تا سرش را کلاه بگذارید. گوگل امروز هوشمند ‌تر از آن است که نتواند اقدامات متقلّبانه و متخلفانه را تشخیص دهد؛ ضمن اینکه کارشناسان گوگل نیز حواسشان به همه جا هست بنابراین برای جلوگیری از پنالتی شدن وب‌ساییتان و حذف شدن از نتایج جست ‌و‌جوهای گوگل به سئو کلاه سفید اعتقاد داشته و به آن‌ عمل کنید.


سوالات رایج پنالتی گوگل:

گوگل پنالتی چیست؟

گوگل هم به‌مانند داور زمین فوتبال اهل جریمه کردن کسانی است که قواعد بازی را رعایت نمی‌کنند؛ اگر وب‌مسترها قواعد زمین بازی گوگل را رعایت نکنند با جریمه پنالتی روبه‌رو می‌شوند.

آیا امکان برگشت از پنالتی گوگل وجود دارد؟

بله امکان بازگشت وجود دارد ولی به شدت پنالتی شدن بستگی دارد. ممکن است در بعضی مواقع نیاز باشد قد دامنه ی وب سایت را هم بزنید.

پنالتی گوگل به چند دسته تقسیم می شود؟

پنالتی گوگل به دو دسته ی دستی و الگوریتمی تقسیم می شود.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.