استراتژی بازاریابی استیو جابز

استراتژی بازاریابی استیوجابز

استیو جابز فردی نابغه و مدیری موفق در بازاریابی و فروش است و همین دلیل باعث شده بود که افراد باهوشی زیادی را انتخاب کند تا بتواند از آنها یادبگیرد

آنچه در ادامه می خوانید:

انتخاب مربیان خوب

استیو جابز فردی نابغه و مدیری موفق در بازاریابی و فروش است و همین دلیل باعث شده بود که افراد باهوشی زیادی را انتخاب کند تا بتواند از آنها یاد بگیرد یکی از اولین مربیان او Regis McKenna بود که یک بازاریاب افسانه ای در سیلیکون ولی به حساب می آمد. جابز از زمانی که با وازنیاک در گاراژ بودند، به دنبال او بود. McKenna کمک کرد که Mike Markkula بعنوان یکی از افرادی باشد که در Apple سرمایه گذاری کند. خود Mike Markkula که سال ها در intel کار کرده بود و و پر از تجربیات ویژه در این زمینه داشت به عنوان یکی از مدیران اپل به مجموعه مدیران اضافه شد و قوانین و مقرراتی را اتخاذ کرد که بعد از 35 سال همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

استراتژی بازاریابی استیو جابز

ریسک پذیر بودن

جابز یک مرد نمایش و طرفدار شخصیت های بزرگ تاریخ است. یکی از این مثال ها تبلیغات 1984 برای معرفی Macintosh بود. مانند همیشه، جابز می خواست که اتفاق بزرگی به نظر برسد. او برای این کار Ridley Scott، کارگردان بزرگ هالیوود را استخدام کرد و 900000 دلار برای ساخت یک ویدیوی 60 ثانیه ای پرداخت کرد و همینطور800000 دلار پرداخت کرد تا این تبلیغ در دوران جام جهانی پخش شود در حالی که ممکن بود کل تبلیغ شکست بخورد، این ریسک بزرگی برای شرکت بود. حتی مدیران خود Apple در آن زمان تبلیغ را اصلا دوست نداشتند ولی این تبلیغ موفق شد و به اندازه خود Macintosh سروصدا کرد.

تولید محصول ایده آل

نظر کاواساکی در مورد استیو جابز: کار و ایده ای که استیو جابز را در دیگر بازاریابان متمایز می سازد این است که به تولید یک محصول ایده آل فکر می کند اکثر بازاریابان به دنبال فروش محصولات و تولیدات خود می باشند به هر روشی اکثر بازاریاب ها سعی می کنند چهار پا را رنگ بزنند و به جای قناری تحویل مشتری بدهند، در حالی که استیو علاوه بر بازاریابی آنلاین و سنتی ایده آل، به محصول ایده آل نیز می اندیشد.

قوانین اصلی شرکت اپل براساس استراتژی بازاریابی استیو جابز

  • اول:شرکت Apple می بایست با مخاطبین و مشتریان خود هم دردی کند به کمک روابط عمومی تا بتواند به خوبی مشکلات آنان را مرتفع سازد.
  • دوم: Apple در تلاش است که به جای انجام کارهای زیاد چندین کار کوچک اما به نحو ایده آل انجام بدهد.
  • سوم :Apple ارزش‌‌هایش را (کیفیت و سادگی) در همه محصولاتش اعمال خواهد کرد. از خود محصول گرفته تا نحوه بسته بندی، ظاهر فروشگاه ها و حتی نحوه‌ی اطلاع رسانی و بحث‌ های رسانه ای و تولید محتوا. جابز با اصرار خود در پیگیری این طرز تفکر در طراحی و طعم خاص هرکاری که Apple انجام می داد، کار فوق العاده‌ای را انجام داد.

تصور می کنید چنین کاری ساده است؟ نگاهی به سایت خود بیاندازید. آیا آنطور به نظر می رسد که دستی نامرئی با نهایت ایده آل گرایی آن را طراحی کرده باشد؟ و یا بیشتر شبیه هیولای زشتی است که همه قطعاتش به زور کنار هم قرار گرفته اند تا یک چیز سرپا به نظر برسد؟

قوانین اصلی استیو جابز

ساخت تجربه های جدید به کمک استراتژی بازاریابی استیو جابز

اپل تبلیغ 1984 را بعنوان نوعی بازاریابی رویداد مطرح کرد. به این منظور که کمپین تبلیغاتی به قدری جذاب و یکتا بود که مانند یک رویداد پوشش داده شد. چندی پس از 1984، جابز کار مشابه ی انجام داد و ۲.۵ میلیون دلار برای خرید ۴۰ صفحه بخش تبلیغات مجله Newsweek خرج کرد. دیگر کمپین هایی که بر اساس آن تجربه به وجود آمدند Think Different و I’m a Mac بودند. همچنین هر کدام از ارائه های جابز برای طرفدارانشان مانند این بود که شاهد مراسم اتحاد دوباره Beatles هستند. یعنی چنان شور و شوقی داشتند. یکی از مدیران اجرایی اپل تاکید می کند که استیو جابز به خوبی می دانست که روایت گری، چه تاثیر بزرگی در بازاریابی سنتی و بازاریابی آنلاین دارد.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر افزایش فروش

مقاله زیر را حتما بخوانید:

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.