بهترین استراتژی های بازاریابی در سال 2021

استرتژی های بازاریابی در سال 2021

می‌توان گفت که سال 2020 به علت وقوع همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، برخی منحنی‌های غیر قابل پیش‌بینی را در کسب‌وکارها ایجاد کرد. اما با این وجود، موفقیت کسب و کار ها در گرو ارتباط با مصرف کنندگان است.

استراتژی های بازرایابی در طول سال 2020، مردم بیش از هر زمان دیگری تمایل به برقراری ارتباط با برندها داشتند. آن‌ها می‌خواستند بدانند که کمپانی‌های مورد علاقه‌شان، در شرایط بحرانی و دشوار نیز آن‌ها را حمایت می‌کنند. بنابراین در سال 2021، از دیدن کسب‌وکارهایی آنلاین که باعث ایجاد احساس راحتی در مشتریان خود و پشتیبانی راحت‌تر از آن‌ها می‌شوند، تعجب نکنید و اگر می‌خواهید یکی از بهترین استراتژی‌های بازاریابی را در کسب‌وکار خودتان داشته باشید، باید این چهار عنصر ذکر شده در ادامه مطلب را به‌خاطر بسپارید:

استراتژی های بازاریابی 2021

استراتژی مشتری پادشاه است

این شعار معروف کسب و کارها در سال های گذشته بوده است که در سال 2021 نیز به قوت خود باقی است و هر ساله باور و توجه به این جمله در میان کسب و کار های بیشتر می شود. سازمان هایی بایستی با تحقق استراتژی های بازاریابی و ارتباطی خود، سعی کنند نیاز های مختلف مشتریان را پاسخ دهند. آنچه مشخص است این است که کسب و کار ها به دنبال هدف اصلی خود به عنوان عرضه ی محصول یا خدمت به مشتری هستند و هدف نهایی مصرف کننده نیز خرید محصول یا خدمت است. اما عناصر و استراتژی های بازاریابی زیادی هستند که در این بین به مشتری کمک میکنند تا تصمیم به خرید راحت تر و سریع تری داشته باشد، توجه به محیط زیست، مسئولیت اجتماعی، حفاظت از حریم خصوصی افراد و پاسخ گویی سریع به کاربر،طراحی خوب سایت، سئوی عالی سایت، تبلیغات آنلاین عالی و… همگی باعث می شود که مشتری یک برندی را برای خرید به برند های دیگر ترجیح دهد.

مشتری پادشاه هست.

ارتباط سریع و واکنشی (Responsive)

یکی از ترند های اخیر برای موفقیت هر کسب و کاری امکان برقراری ارتباط سریع با کاربران است. کاربر یا مصرف کننده در دنیای پر مشغله ی امروز فرصت کافی برای جست و جو در فضای مجازی ندارد و انتظار دارد پاسخ سوالات خود را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کند. خوشبختانه همه گیری استفاده از شبکه های اجتماعی همچون واتس آپ به کمک کسب و کار ها آمده است تا بتوانند بدون مرز و محدودیت با تمامی مشتریان خود در کوتاهترین زمان ممکن ارتباط برقرار کنند. همچنین حضور در شبکه های اجتماعی محبوب همچون فیسبوک و توییتر نیز باعث شکل گیری این ارتباط کارآمد و سریع شده است.

هر چند بهترین و سریع ترین روش پاسخ گویی به مشتریان استخدام کردن تعداد زیادی نیرو است که بتوانند به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته پاسخ گوی مشتریان باشند، اما این کار در بسیاری از مواقع از بودجه ی برند ها خارج است. از این رو chatbot ها شکل گرفته اند که بتوانند در هر لحظه پاسخ گوی سوالات کاربران باشند.


اطلاعات دقیق مخاطبان در استراتژی های بازاریابی

بسیار مهم است که بدانید چه چیزهایی برای مشتری اهمیت دارد زیرا دانستن آن موارد می‌تواند به شما در ایجاد محتوای بهتر برای مصرف‌کنندگان کمک کند؛ محتوایی که می‌تواند برای بازسازی علایق و نیازهای خاص آنها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بهبود سفر مشتری

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


یکی از استراتژی های بازاریابی ، تبلیغات سرگرم‌کننده مخصوص برند

ما عاشق سرگرمی هستیم و دوست داریم تحت تأثیر قرار بگیریم! برخی از برندها این موضوع را پذیرفته‌اند و نوعی تبلیغات آنلاین تولید می‌کنند که بیشتر احساس سرگرمی به مخاطب تولید می‌کند تا تبلیغ. ایده این است که وقتی یک موضوع سرگرم‌کننده به مخاطب ارائه می‌دهید، علاوه بر ایجاد آگاهی، نوعی اشتیاق و اعتماد برای برند تجاری خود نیز ایجاد می‌کنید.
به عنوان مثال شرکت Google تبلیغی را برای برنامه Super Bowl در سال 2020 تهیه کرد که از آن زمان تا کنون بیش از 62 میلیون بازدید در YouTube داشته است. در این تبلیغ یک مرد میانسال وجود داشت که سعی می‌کرد عشق زندگی‌اش را که احتمالاً از دنیا رفته بود، فراموش کند. او از Google برای سفر به حافظه خود و به یاد آوردن همه اوقات خوبی که داشته بود، استفاده کرد!


سایر استراتژی های بازاریابی در سال 2021

لیست زیر بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی آنلاین را که قبلاً شنیده‌اید از جمله سئو، حفظ مشتری، تجارت الکترونیک (ecommerce) و بازاریابی ویدیویی و … ارائه می‌دهد. همچنین شامل استراتژی‌های جدید مربوط به تبلیغات بدون کوکی و تغییرات در حریم خصوصی نیز می‌شود. توجه کنید که فارغ از نوع استراتژی، ایده‌ی همه آن‌ها یکسان بوده و عبارت است از این که: «برای این که شخصاً به‌طور کارآمد بازاریابی دیجیتال کنید و برای مشتریان خود ارزش قائل شوید و در عین حال در زمان هم صرفه‌جویی کنید، مقیاس خود را افزایش دهید و به‌طور روزمره به کار خود ادامه دهید.» این راه‌ها عبارتند از:


وب‌سایت خود را برای به‌روزرسانی بعدی Google بهینه کنید.

با به‌روزرسانی بعدی گوگل در بخش Page Experience که در ماه مه 2021 منتشر می‌شود، معیارهای جدیدی به نام Core Web Vital که زمان بارگیری سایت، تعامل کاربر با صفحه ی وب سایت را اندازه‌گیری می‌کنند، بر روی رتبه‌بندی کلی جستجو تأثیر می‌گذارند. بنابراین در راستای جلب رضایت مشتری باید به فاکتور های سرعت بارگذاری سایت توجه شود.

Core Web Vital

برای رسیدن به پایان کوکی‌های third-party آماده شوید.

سال 2021 سالی خواهد بود که بازاریابن باید خود را برای دو مسئله ی اساسی آماده کنند. اولی پذیرفتن پایان third-party و توجه به داده های first-party. از میان رفتن کوکی‌های third-party، نحوه هدف‌گذاری و ردیابی تبلیغات دیجیتال را تغییر خواهد داد. این بدان معناست که بازاریابان باید تمرکز خود را بر روی لیست‌ سازی و توسعه روابط یک به یک با مشتریان قرار دهند. در آینده ای نه چندان دور ارتباط مستقیم با مشتریان از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد.


سایر راه‌ها یا روش های بازاریابی در سال 2021 به اختصار به شرح زیرند:

• بر روی حفظ مشتری تمرکز کنید.
• اعتماد ایجاد کنید.
• شروع به فروش در رسانه‌های اجتماعی کنید.
• اهداف خود را با عمل دنبال کنید.
• از شبکه‌ها یا رسانه‌های خرده‌فروشی واسطه برای فروش محصولات خود استفاده کنید.
• مشارکت تجاری با سایر برندها ایجاد کنید.
• جوامع مشتریان خود را رشد داده و تقویت کنید (جامعه‌سازی بین مشتریان برای ایجاد وفاداری).
سایت خود را برای جستجوی صوتی گوگل بهینه کنید.
• به سئوی محلی (Local) توجه ویژه‌ای داشته باشید.
• ویدئوهای خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف منتشر کنید (ویدئو مارکتینگ).
• به‌ صورت live با مخاطبان خود در رسانه‌های مختلف ارتباط برقرار کنید.
• با میکرواینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغات برند خود ارتباط برقرار کنید.
• در موارد ممکن، اقدام به اتوماسیون بازاریابی کنید.
• از بازاریابی با رویکرد B2B2C استفاده کنید.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.