لندینگ پیج چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد

طراحی صفحات فرود

لندینگ پیج‌ها صفحاتی هستند که با هدف جلب توجه بازدیدکنندگان وب سایت به یک پیشنهاد یا خدمات خاص طراحی شده اند. لندینگ پیج معمولاً یک صفحه مستقل است که اطلاعات مربوط به یک محصول یا خدمات بسیار خاص را ارائه می‌دهد و اصولاً حاوی مطلب دیگری نیست. این موضوع باعث می‌شود توجه بازدیدکنندگان به سایر مطالب وب سایت جلب نشده و بر روی محصول یا خدمات موردنظرتان متمرکز شوند.

هدف اصلی یک لندینگ پیج این است که، در زمینه علاقه مندی بازدیدکنندگان به یک محصول یا خدمت، اطلاعاتی را جمع آوری و آن بازدید را به یک فروش موفق تبدیل کند. اگرچه صفحات فرود به منظور ارائه اطلاعات بسیار خاص طراحی شده اند، اما تبدیل بازدیدکنندگان به لید و مشتری بالقوه، فرآیند ساده‌ای نیست. آژانس‌های بازاریابی دیجیتال می‌توانند در ساخت صفحات فرود با کیفیت کمک کنند.

به طورکلی می‌توان گفت؛ صفحه فرود یک صفحه مستقل در وب سایت است که برای فعال کردن عملکردی خاص طراحی می‌شود. درواقع به دلیل اینکه کاربران از قسمت‌های دیگر بر روی این صفحه، فرود می‌آیند به آن صفحه فرود می‌گویند. کسب کارها در سراسر قیف فروش خود، از صفحات فرود برای جمع آوری اطلاعات بازدیدکنندگان یا فروش استفاده می‌کنند.

ویژگی های لندینگ پیج

ویژگی‌های لندینگ پیج

صفحات فرود معمولاً در بازاریابی دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. این صفحات از طریق ارائه چشم-اندازها، تاثیر قابل قبولی در اولین بازدید مخاطبان می‌گذارند و در تبدیل چشم‌انداز به لید و در نهایت تبدیل لید به مشتری مادام العمر، شانس بالایی دارند. البته اولین بازدید مخاطبان، تنها در صورتی اثرگذار است که؛ صفحات فرود کاملاً بهینه شده باشند. چنانچه تازه این پروسه را آغاز کرده اید، ایجاد یک صفحه بهینه شده می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد. بنابراین ممکن است سوالات زیر برای‌تان مطرح شود:

  • صفحه فرود باید شامل چه ویژگی‌هایی باشد؟
  • کدام روش‌های طراحی برای تحت تاثیر قرار دادن بازدیدکنندگان و تبدیل آن‌ها به لید، بهتر هستند؟
  • کدام چارچوب برای صفحه فرود مناسب‌تر است؟

در پاسخ باید بگوییم؛ «بهترین چارچوب» وجود ندارد زیرا هر تجارتی چارچوب منحصر به خود را دارد. اما عناصر و مولفه‌هایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند یک چارچوب قوی بسازید و بازدیدکنندگان را در صفحه سرگرم نگه دارید تا به لید تبدیل شوند.
شما در صورتی می‌توانید یک صفحه بهینه شده طراحی نمایید که همه مولفه های‌تان را با یکدیگر هماهنگ و ترکیب کنید.

طراحی صفحات فرود وب

در ادامه ی مطلب به 7 روش ایجاد لندینگ پیج جذاب اشاره میکنیم:

۱- داشتن عنوان جذاب

داشتن یک عنوان وتیتر جذاب، اولین و مهم‌ترین ویژگی یک لندینگ پیج بهینه است، زیرا عنوان اولین چیزی است که بازدید کنندگان هنگام ورود به صفحه شما مشاهده خواهند کرد. نوشتن یک عنوان جذاب به شما کمک می‌کند تا بازدید کنندگان فوراً از صفحه خارج نشوند و آن‌ها را ترغیب می‌کند که به اندازه کافی در صفحه بمانند و محصول یا خدمات پیشنهادی شما را بررسی کنند. به خاطر بسپارید، مهم نیست چه چیزی را تبلیغ می‌کنید، عنوان شما همیشه باید دارای سه ویژگی باشد:

عنوان لندینگ پیج چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

• عنوان واضح:

عنوان شما باید موضوع اصلی صفحه شما را در خود جای دهد. عنوان باید توضیحی خلاصه و شفاف از محصول یا خدمات شما باشد. به این ترتیب هیچ سوال و ابهامی از آنچه ارائه می‌دهید، وجود نخواهد داشت.

• عنوان مرتبط:

عنوان صفحه باید بیانگر وعده‌های تبلیغاتی‌تان باشد. درواقع تبلیغی که بازدیدکنندگان را به لندینگ پیج هدایت می‌کند باید با پیام اصلی شما و برندتان مرتبط بوده و مطابقت داشته باشد. به این ترتیب بازدیدکنندگان به محض ورود به لندینگ پیج مطمئن می‌شوند جای درستی هدایت شده اند.

• عنوان ترغیب کننده:

عنوان صفحه باید با القای حس امیدواری به بازدیدکنندگان، آن‌ها را ترغیب کند وارد صفحه شده و آن را بررسی کنند. چنانچه عنوان نشان دهنده تلاش شما برای برطرف کردن مشکل بازدیدکنندگان باشد، احساس خواهند کرد که با آن‌ها همدل و همراه هستید و به سمت‌تان جذب خواهند شد.

برای ایجاد یک تیتر جذاب و گیرا، می‌توانید از چهار روش زیر استفاده کنید:

• عنوان خود را با «چگونه» شروع کنید و سپس با ارائه یک راه برای حل مشکل بازدیدکنندگان در عنوان از طریق استفاده محصولات یا خدماتتان به پایان برسانید.
• در عنوان یک سوال مطرح کنید، سپس پاسخ را در زیر عنوان و یا محتوای صفحه ارائه دهید.
• در بطن عنوان لندینگ پیج‌تان یک شوخی بگنجانید. اگرچه این کار همیشه هم مناسب نیست، اما لحن طنزگونه اغلب می‌تواند توجه مردم را به خود جلب کند.
• یک دلیل قانع کننده ارائه دهید که مخاطبان در میان رقبا، محصول یا خدمات شما را انتخاب کنند. درواقع وجه تمایزتان را نسبت به رقبا در عنوان لندینگ پیج بیان کنید.


۲- محتوای موثر

داشتن محتوای قانع کننده و موثر، یکی دیگر از ویژگی های مهم یک لندینگ پیج است. درواقع محتوای خوب یکی از روش‌های اصلی برای جلب نظر بازدید کنندگان و تبدیل آن‌ها به لید محسوب می‌شود. برای تاثیرگذاری بیشتر محتوای لندینگ پیج باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

چه فاکتور هایی برای محتوای لندینگ پیج موثر است؟

• حجم محتوا

چنانچه حجم و اندازه محتوا مناسب نباشد، می‌تواند باعث شکست وعدم موفقیت لندینگ پیج شود. به عنوان مثال محتوای خیلی طولانی و سنگین ممکن است بازدیدکننده را خسته کند و یا به او احساس ناتوانی و ضعف دهد. علاوه براین، محتوای خیلی کوتاه نیز ممکن است نظر و حتی اعتماد بازدیدکنندگان را به صفحه فرود جلب نکند و آن‌ها به سرعت از صفحه خارج شوند. البته حجم متن به نوع محتوا نیز بستگی دارد.

• سبک نوشتن:

محتوای شما باید بیانگر این باشد که چرا محصول یا خدمات‌تان از رقبا بهتر است. هنگام انجام این کار از کلمات پر سر و صدا مانند «جدید و بهبود یافته»، «پیشرفته» و «نوآورانه» خودداری کنید، زیرا این موارد برای خواننده بی‌معنی است. در عوض، درباره مزایای محصول یا خدمات خود و اینکه چگونه به طور خاص به آن‌ها کمک خواهد کرد، توضیح دهید.

• قالب بندی:

بیشتر خوانندگان آنلاین فقط صفحات وب را مرور و درواقع اسکن می‌کنند، بنابراین قالب‌بندی مناسب محتوا یکی از ویژگی‌های اصلی لندینگ پیج بهینه شده به حساب می‌آید. با استفاده از تکنیک‌های مختلف قالب‌بندی از جمله: نقاط گلوله ای، اعداد، لیست ها، نوشته‌های پررنگ، حروف مورب و غیره، می‌توانید لندینگ پیج‌تان را برجسته‌تر کرده و توجه بازدیدکننده را جلب نمایید. بدین ترتیب مخاطبان زمان بیشتری را در لندینگ پیج شما می‌گذرانند و احتمال تبدیل آن‌ها به لید افزایش خواهد یافت.


۳- استفاده از انواع محتوا:

همانطور که می‌دانیم در سال‌های اخیر بسیاری از کاربران آنلاین به اندازه گذشته علاقه‌ای به خواندن متن در صفحات وب ندارند، بنابراین می‌توانید با استفاده از انواع دیگر محتوا مانند عکس، ویدئو و گیف، باعث جذاب‌تر شدن لندینگ پیج شوید و مخاطبان را درگیر خودتان کنید.

از چه نوع محتوایی در صفحه ی فرود میتوان استفاده کرد؟

• عکس:

بارگذاری عکس و تصاویر جذاب در لندینگ پیج میتواند به درگیر شدن مخاطب و بهینه سازی صفحه، کمک بزرگی کند. لازم به ذکر است، تصاویر صفحه فرود نباید فقط زیبا به نظر برسند. آن‌ها باید توجه بازدیدکنندگان را جلب کنند، مرتبط باشند و در روند تبدیل بازدیدکننده به لید کمک کنند.

• ویدئو:

محتواهای ویدئویی در لندینگ پیج می‌توانند از عکس موثرتر باشند. طبق تحقیقات ۹۶٪ از مصرف کنندگان اعتقاد دارند فیلم‌ها در تصمیم گیری و انتخاب آن‌ها تاثیر بسزایی دارند و ۵۸٪ از این مصرف کنندگان، برندهایی که در لندینگ پیج‌شان از ویدئو استفاده می‌کنند را قابل اعتمادتر از سایر برندها می‌دانند.

• Gif:

گیف ها یا همان تصاویر متحرک، جایگزین خوبی برای فیلم‌ها در صفحه‌های فرود محسوب می‌شوند. این تصاویر متحرک همچنین می‌تواند محصولات و خدمات را به خوبی معرفی و توصیف کنند. علاوه براین، گیف‌ها نسبت به عکس، تعاملی‌تر به نظر می‌رسند.


۴- نمایش شاخص‌های اعتماد:

یکی از ویژگی‌های یک لندینگ پیج بهینه این است که، مشتریان بالقوه باید ابتدا به برندتان اعتماد کنند تا در ادامه محصولات و خدمات‌تان را انتخاب نمایند. به همین دلیل استفاده از شاخص‌های اعتماد برای افزودن اعتبار به لندینگ پیج، امری ضروری است.

پنج روش معمول برای افزودن شاخص‌های اعتماد به صفحات فرود

• شواهد آماری
• درج نشان‌های اطمینان بخش مانند جوایز و تشویق نامه‌ها
• ثبت پیام‌های مشتریان و نمایش رضایتمندی آن‌ها
• مهرهای شخص ثالث که به مشتریان نشان می‌دهد تجارت شما بی‌خطر است و اطلاعات‌شان به اشتراک گذاشته نمی‌شود
• سیاست حفظ حریم خصوصی


۵- فرم جذب لید:

فرم‌های جذب لید، بلیط برنده شما جهت جمع آوری اطلاعات بازدیدکنندگان خواهند بود. البته این فرم‌ها درصورتی موثر واقع می‌شوند که به درستی طراحی شده باشند. برای تحقق این امر فرم‌ها باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

مهم ترین ویژگی های یک فرم جذب سرنخ

• حاوی اطلاعات ضروری باشند
• سازمان یافته باشند
• به شکل استراتژیکی در صفحه قرار بگیرند.


۶- Call to action قدرتمند:

این ویژگی لندینگ پیج باید برجسته‌تر از سایر ویژگی‌ها باشد. به این ترتیب می دانید چه کسانی مجدداً به سراغ سایت، محصولات و خدمات شما خواهند آمد. هنگام طراحی دکمه CTA فاکتورهایی مانند: موقعیت، اندازه، رنگ و متن را در نظر بگیرید.


۷- نداشتن لینک خارجی:

لندینگ پیج‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بر روی یک پیشنهاد خاص، بیش از حد متمرکز هستند. بنابراین به جز سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط خدمات نباید هیچ لینک خارجی در آن‌ها وجود داشته باشد. با درج لینک به صفحات دیگر باعث می‌شوید بازدیدکنندگان بدون اینکه جذب و درگیر پیشنهاد لندینگ پیج شوند، صفحه را ترک کرده و به صفحات دیگر بروند. درواقع شما اینگونه احتمال تبدیل شدن آن‌ها به لید را به شدت کاهش خواهید داد.

جهت مشاوره دیجیتال مارکتینگ تماس بگیرید.

مشاوران سپنتا مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.