A/B تست چیست؟

A/B تست

تست A/B به شما کمک می‌کند تا بهترین رابط و تجربه کاربری را برای وب‌سایت یا اپلیکیشن خود انتخاب کنید. در حقیقت، در تست A/B شما سعی می‌کنید با شناخت رفتار مخاطب، بهترین تجربه کاربری را به او ارائه دهید.

امروزه ما در عصر جدیدی از ارتباطات قرار گرفته ایم که به موجب آن اکثر کارهای گذشته که به صورت دستی انجام می شده، امروزه توسط رایانه ها و ابررایانه ها صورت می گیرد. ازجمله این کارها می توان به کسب و کارهای اینترنتی اشاره نمود که در دهه اخیر به صورت چشمگیری در ایران افزایش و استقبال فراوانی نیز از این نوع کسب و کارها به دلیل سهولت در انجام کارها و خرید کالاهای مورد نیاز را فراهم کرده است.

A/B تست چیست

تعریف تست A/B

برای موفقیت در کسب و کارهای امروزی به خصوص در ایران که کسب و کارهای اینترنتی چندان از عمرشان نمیگذرد باید از رفتارشناسی برای فروش کالاهای خود استفاده کنند. برای فروش محصولات خود، تنها داشتن اجناس و محصولات مختلف شرط نیست بلکه تست A/B به آن اشاره دارد که در گام اول اصول رفتارشناسی را دانست و طبق آن عمل کرد.
بررسی علایق و سلیقه های مشتریان یکی از واجب ترین کارها در زمینه فروش است تا بتوانید محصولاتی که مدنظر مشتریانتان هست را به لیست محصولاتتان اضافه و از فروش آن ها لذت ببرید.

این سبک از تست ها تنها در بازاریابی به کار نمی روند بلکه در انواع مختلفی از آزمایشگاه های علمی نیز کاربرد فراوانی دارند. در تست A/B شما به کمک دو نمونه از یک ماده یا عنصر به آزمایش در یک بازه زمانی می پردازید و دست آخر با ارزیابی نتیجه بدست آمده به انتخاب بهترین ماده یا عنصر برای کار خود میپردازید.
درکسب و کارهای اینترنتی نیز برای افزایش فروش از این نوع تست استفاده می شود. تست A/B میتواند تاثیر بسزایی در نحوه عملکرد شما داشته و شما را هر روز بهتر از روز قبل کند. زمان تقریبی برای انجام یک تست A/B است 7 تا 10 روز می باشد.

A/B تست

تست A/B چه مزایایی دارد؟

این تست مزایای زیادی نسبت به دیگرتست ها دارد اما در این بخش مهم ترین و بارزترین آن ها را نام برده ایم:
• تست A/B ارزان ترین تست در میان تمامی تست های موجود در بازاریابی است.
• از ریسک پذیری پایینی نسبت به دیگر تست ها برخوردار است.
• اختلاف نظر میان طراحان بازاریابی را بر طرف می سازد.
• به دور از چشم کاربران و مشتریان می توانید این تست را انجام دهید.
• یک ایده و طرح را با برهان اثبات می نماید.

حوضه های کاربرد این تست

تست A/B در بسیاری از زمینه ها کاربرد دارد که به برخی از آن ها در زیر اشاره شده است:
• المان های بصری: میتوانید المان های بصری مثل عکس ها، فیلم ها و . . . موجود در سایتتان را مورد ارزیابی توسط تست A/B قرار دهید.
• دیزاین سایت: با استفاده از این تست دیزاین و چیدمان وب سایتتان را میتوانید مورد آزمایش قراردهید.
• بازدیدکنندگان: با استفاده از این تست میتوانید آمار بازدید از صفحات مختلف وب سایتتان را مورد آزمون قرار دهید.
• ساختارها: این تست میتواند نوع ساختار سایت و محتواهایی که قرار میدهید را بررسی و بهترین آن ها را به شما توسط آمار نشان دهد.

کاربرد های A/B تست

دلیل بهترین بودن تست A/B

با استفاده از این تست شما میتوانید برروی افزایش ترافیک سایت خود تاثیر بسزایی داشته باشید. برای افزایش ترافیک یک وبسایت هزینه های بسیاری باید متحمل شود اما میتوانید با استفاده از این روش و صرف کمترین هزینه، نتایج قابل تامل و نیز فروش وسود خیره کننده ای را شاهد خواهید بود.

گام های انجام تست


• هدف گذاری

هدف گذاری در این تست به این معنا است که شما قصد انجام چه کارهایی را دارید تا کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت را به مشتریانی هدفمند و مشتاق تبدیل نمایید. این هدف گذاری ها میتواند هر کاری باشد تا به جذابیت فروشگاه و وبسایت شما بیفزاید.

• طراحی و ایده پردازی

ایده پردازی و طراحی یک سناریو برای انجام تست A/B میبایست براساس هدف گذاریتان صورت پذیرد. این ایده پردازی ها باید به اینکه چرا نسخه و طرح جدید از طرح قبلی بهتر است پاسخ بدهد. این طراحی ها را میتوانید براساس سختی و اهمیت در انجام آن فهرست نمایید.

• جمع آوری اطلاعات

در این تست میبایست قبل از انجام هرکاری به جمع آوری اطلاعاتی که میتواند دلیل قانع کننده برای طرح باشد بپردازید. این اطلاعات شامل بسیاری از آمارهای ریز و درشت تعداد بازدید وبسایت، ساعات بازدید، تعداد خرید نسبت به تعداد بازدید و . . . می باشد. قبل آغاز طرح جدید اطلاعات طرح موجود را در طی یک مدت زمان خاص و تعین شده را جمع آوری نمایید تا با آمار و اطلاعات طرح جدید در یک بازه زمانی و یک تایم خاص مقایسه و بهتر بودن هرکدام را تعین کنید. برای بررسی این آمار و اطلاعات، ابزارهای بسیاری وجود دارند مانند گوگل آنالیز که به شما کمک شایانی خواهند کرد.

• آغاز طرح و نسخه جدید


شما میتوانید هریک از المان ها و ساختارهای وبسایتتان را تغییر و یا ویژگی ها و قابلیت های وبسایتتان را ارتقاء دهید. این تغییرات میتواند شامل هرچیزی باشد که باید این تغییرات را ثبت نمایید و مقدار تاثیرگذاریشان را تحلیل کنید.

• ارزیابی


بعد از انجام مراحل ذکر شده، زمان آن فرارسیده تا نتایج بدست آمده را مورد تحلیل و آنالیز قراردهیم. همانطورکه گفته شد شما میتوانید برای بدست آوردن این اطلاعات از ابزارهایی مانند گوگل آنالیز استفاده کنید که عملکرد هرنسخه را جداگانه به شما ارائه خواهد کرد.

گام آخر . . .

شما میبایست دو نسخه را همزمان و در یک تایم و بازه زمانی مشخص انجام دهید تا اطلاعات درستی بدست آورید وگرنه اطلاعات جامع و درستی دست و بالتان را نخواهد گرفت و فقط هزینه تایم زیادی را صرف کار بیهوده کرده اید.
خب در پایان از صبر و شکیبایی شما کمال تشکر و قدردانی را داریم که با ما در این بخش همراه بودید. هرآنچه که در این بخش مورد نقد بررسی قرارگرفت از مهمترین فاکتورها و روش های موجود در تست A/B بود که خدمت شما عزیزان ارائه نمودیم. امیدوارم که مورد رضایت شما عزیزان قرارگرفته باشد.

مقاله زیر را حتما بخوانید:

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.