بیزینس مدل چیست و چگونه یک بوم کسب و کار طراحی کنیم؟

بیزینس مدل چیست

آنچه در مورد بیزینس مدل باید بدانید

بیزینس مدل یکی از اصطلاحاتی است که در سال های اخیر احتمالا بارها آن را در زمینه مدیریت کسب و کار شنیده اید. مدل کسب و کار یکی از مهم ترین موضوعاتی است که هر کسب و کاری باید به آن دقت ویژه ای داشته باشد چرا که با استفاده از آن است که شما می توانید بوم کسب و کار خود را طراحی کنید و از کسب و کار خود در آینده نتیجه بگیرید. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره بیزینس مدل صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین ما را در این مطلب همراهی کنید.

بیزینس مدل چیست؟

به صورت خلاصه می توان گفت بیزینس مدل یک نقشه راه برای مدیریت کسب و کار است که حتما باید با آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید کسب و کار خود را به خوبی مدیریت کنید. اگر در حوزه کسب و کارها اطلاعاتی داشته باشید حتما می دانید مدیریت آنها کاری بسیار سخت است که گاهی اوقات ممکن است دچار اشتباهات زیادی در آن شوید. برای این که شما بتوانید در این مسیر موفق شوید و در طول قدم گذاشتن در مسیر مدیریت کسب و کارها دچار سردرگمی نشوید باید بتوانید یک نقشه راه را برای کسب و کار خود طراحی کنید و مطابق با این نقشه راه در این مسیر قدم بگذارید. این نقشه راه دقیقا همان بیزینس مدل است که می تواند کلید موفقیت کسب و کار شما باشد. این نقشه راه به شما کمک می کند تا در یک مسیر مستقیم به اهداف خود دست پیدا کنید و در این مسیر تلاش بیهوده ای نکنید. بنابراین یادگیری طراحی این نقشه راه می تواند یکی از مهم ترین وظایف مدیر یک کسب و کار باشد.

بیزینس مدل دارای چه بخش هایی است؟

به صورت کلی مدل کسب و کار یا همان بیزینس مدل دارای چند جزء مختلف است که هر یک از این اجزا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و شما حتما باید با آنها آشنایی کاملی داشته باشید. به صورت کلی زمانی که شما قصد دارید یک مدل کسب و کار را برای کسب و کار خود طراحی کنید باید توجه داشته باشید که این مدل باید به چند سوال بسیار مهم پاسخ دهد. اولین سوالاتی که معمولا برای یک کسب و کار مطرح می شود سوالات مربوط به ارزش آفرینی است و این موضوع که کسب و کار شما چه ارزش هایی را دنبال می کند و با چه هدفی به وجود آمده است. بعد از آن که مدل کسب و کار شما موفق شد که به این سوالات پاسخ دهد بحث کسب درآمد از کسب و کار به وجود می آید که مدل شما باید به خوبی بتواند پلن های درآمدی را نیز برای این کسب و کار ارائه دهد. در پایان موضوع بسیار مهمی که مطرح می شود موضوع پایداری و بقا است که حتما باید به آن توجه ویژه ای داشت. مدل کسب و کاری که شما ارائه می دهید باید بتواند نقشه های آینده کسب و کار را نیز ارائه دهد به طوری که نشان دهد این کسب و کار در آینده نیز می تواند موفق عمل کند.

بیزینس پلن را با مدل کسب و کار اشتباه نگیرید

یکی از مهم ترین اشتباهاتی که ممکن است دچار آن شوید این است که بیزینس پلن و بیزینس مدل را با یکدیگر اشتباه بگیرید. این دو موضوع کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و شما باید حتما با تفاوت های آنها آشنا شوید. به صورت کلی در تعریف بیزینس پلن می توان گفت که بیزینس پلن تمامی مدارکی است که جزئیات تمامی فعالیت های فعلی و فعالیت های آینده شما در آن آمده است. بیزینس پلن بیشتر شبیه به یک برنامه ریزی بلندمدت است اما مدل کسب و کار می تواند این امکان را در اختیار شما قرار دهد تا برنامه ریزی های کوتاه مدتی را انجام دهید که این برنامه ریزی های کوتاه مدت در راستای هدف نهایی شما هستند. یک نکته بسیار مهم که در این جا وجود دارد این است که بیزینس پلن در واقع یک روش مناسب برای ارائه کسب و کار به یک سرمایه گذار است ولی بیزینس مدل بیشتر برای خود شما به عنوان مدیر یک کسب و کار مفید است.

توسعه کسب و کار با استفاده از مدل کسب و کار

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از بیزینس مدل این است که شما می توانید با استفاده از آن کسب و کار خود را گسترش دهید. در واقع این موضوع به قدری مهم است که امروزه حتی شرکت های بسیار بزرگ نیز از آن برای توسعه بیشتر خود کمک می گیرند. امروزه مدیران برنامه های مختلفی را برای آینده کسب و کار خود در نظر می گیرند ولی سوالی که در این جا به وجود می آید این است که آیا واقعا تمامی این آرزوهایی که برای آینده پیش بینی می کنید عملی هستند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله با استفاده از یک برنامه ریزی خوب و طراحی بیزینس مدل شما می توانید به راحتی کسب و کار خود را در آینده گسترش دهید.

ثبت مالی کسب و کار خود را حفظ کنید

عامل بسیار مهم دیگری که باعث می شود تا بیزینس مدل بسیار مهم باشد و از اهمیت زیادی برخوردار باشد ثبات مالی با استفاده از مدل کسب و کار است. یکی از مهم ترین عواملی که می تواند بر روی موفقیت کسب و کار شما تاثیر گذار باشد ثبات مالی شما است. هر چه شما بتوانید ثبات مالی بهتری را در کسب و کار خود داشته باشید می توانید در کسب و کار خود موفق تر عمل کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید. یکی از مهم ترین عواملی که می تواند باعث ناموفق بودن کسب و کارها در مدیریت ثبات مالی شود نداشتن برنامه منظم است. شما با طراحی یک بیزینس مدل می توانید به راحتی بوم کسب و کار خود را داشته باشید و برنامه ریزی های لازم را نیز انجام دهید تا بتوانید ثبات مالی کسب و کار خود را حفظ کنید.

چگونه بوم کسب و کار خود را طراحی کنیم؟

برای طراحی بوم کسب و کار شما باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید. نکته اول این است که باید سعی کنید چرایی تشکیل کسب و کار خود را بدانید، شما باید به خوبی بدانید که کدام نیازهای کاربران خود را برطرف می کنید تا بتوانید کسب و کار خود را به درستی گسترش دهید. در مرحله بعدی شما باید یک یا چندین هدف را برای کسب و کار خود تعریف کنید. مرحله بعدی مرحله ای است که شما باید مخاطبان خود را دسته بندی کنید تا بتوانید خدمات مورد نیاز هر گروه را متناسب با ویژگی های آنها به آنها ارائه دهید. در نهایت باید سعی کنید ارزش خود را در ذهن مخاطبانتان قرار دهید و در واقع برای این کار برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی برای این کار نیازمند اطلاعات تخصصی درباره مسئله نیاز کاربران است که حتما باید به آن توجه کنید.

به اشتراک بگذارید :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.