بیزینس مدل(Business Model) چیست و چگونه یک بوم کسب و کار طراحی کنیم؟

بیزینس مدل چیست

مدل کسب و کار یکی از مهم ترین موضوعاتی است که هر کسب و کاری باید به آن دقت ویژه ای داشته باشد چرا که با استفاده از آن است که شما می توانید بوم کسب و کار خود را طراحی کنید و از کسب و کار خود در آینده نتیجه بگیرید. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره بیزینس مدل صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین ما را در این مطلب همراهی کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بیزینس مدل یک نقشه راه برای مدیریت کسب و کار است که حتما باید با آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید کسب و کار خود را به خوبی مدیریت کنید. اگر در حوزه کسب و کارها اطلاعاتی داشته باشید حتما می دانید مدیریت آنها کاری بسیار سخت است که گاهی اوقات ممکن است دچار اشتباهات زیادی در آن شوید. برای این که شما بتوانید در این مسیر موفق شوید و در طول قدم گذاشتن در مسیر مدیریت کسب و کارها دچار سردرگمی نشوید باید بتوانید یک نقشه راه را برای کسب و کار خود طراحی کنید و مطابق با این نقشه راه در این مسیر قدم بگذارید. این نقشه راه دقیقا همان بیزینس مدل است که می تواند کلید موفقیت کسب و کار شما باشد. این نقشه راه به شما کمک می کند تا در یک مسیر مستقیم به اهداف خود دست پیدا کنید و در این مسیر تلاش بیهوده ای نکنید. بنابراین یادگیری طراحی این نقشه راه می تواند یکی از مهم ترین وظایف مدیر یک کسب و کار باشد.

بیزینس مدل چیست؟

بیزینس مدل دارای چه بخش هایی است؟

به صورت کلی مدل کسب و کار یا همان بیزینس مدل دارای 9 جزء است.مدل کسب و کار بیانگر منطق چگونگی کسب در آمد یک مجموعه است.در ادامه اجزا کسب و کار را معرفی میکنیم:

1-مشتریان(customer segments):

در ابتدا باید بخهش بندی بازار و مشتریان خودتان را انتخاب کنید. عموما هر سازمانی به چند بخش از مشتریان خدماتی را ارائه می دهد.برای مثال مشتریان اسنپ به دو دسته ی مسافران و رانندگان تقسیم بندی می شود.

2-ارزش پیشنهادی(value porposition):

هر سازمانی برای اینکه بتواند مشتریان را به سمت کسب و کار خود جذب کند بایستی نیازی از مشتریان را برآورده کند. شما باید محصول یا خدمتی ارزشمند را به مشتریان ارائه دهید تا بتوانید در میان انبوه رقیبان سهم بازار خود را داشته باشید.

3-کانال ها(channels):

ارزش پیشنهادی در نظر گرفته شده برای یک کسب و کار باید به اطلاع مشتریان رسیده شود، روش هایی که از طریق آنها می توانید این اطلاع رسانی را انجام دهید کانال های ارتباطی هستند. برای مثال شما میتوانید از طریق اپلیکیشن و یا وب سایت و یا هر کانال دیگری خدمات خود را عرضه کنید.

4-ارتباط با مشتری(customer relationship):

این قسمت شامل فعالیت هایی که است که از لحظه ی ورود مشتری تا لحظه ی خرید یا ارائه ی محصول و حتی پس از آن قرار است در راستای جلب رضایت مشتری و تقویت ارتباط او با سازمان صورت بگیرد.

5-جریان های درآمدی:

در این بخش از مدل کسب و کار شما مشخص میکنید به چه روش هایی و به چه میزان درآمد خواهید داشت. یک کسب و کار میتواند چندین مدل درآمدی داشته باشد.

6-منابع کلیدی( Key Resources ):

منظور منابعی است که شما در طول مسیر پروژه به آنها نیاز دارید. مثل منابع مالی برای تبلیغات ، حقوق کارمندان و…  یا منابع انسانی مثل برنامه نویس ،  تیم پشتیبانی ، تیم بازاریابی و… یا حتی دفتر کار برای استقرار کارکنان نیز جزء منابع فیزیکی دسته بندی می شوند.

7-فعالیت های کلیدی( Key Activities ):

کلیه ی فعالیت هایی که در طی یک پروژه  فعالیت هایی هستند که شما باید برای پیشبرد یک پروژه و طی کردن مسیر  آنها را انجام دهید. مثل تبلیغات ، بازاریابی ، توسعه محصول و…

8-مشارکت های کلیدی( Key Partners ):

در این قسمت کلیه ی ارتباطاتای که میتواند به رشد کسب و کا شما کمک کند باید مشخص شود. منظور از ارتباط میتواند شرکای شما شامل سایر شرکت ها، ارگان های دولتی و … باشد

9-ساختار هزینه( Cost Stracture ):

در این بخش شما هزینه های انجام پروژه را باید لیست کنید که عمدتا به دو دسته هزینه های ثابت (هزینه اجاره دفتر ، حقوق کارکنان و…) و هزینه های متغیر (هزینه پهنای باند ، تبلیغات و…) تقسیم می شود که معمولا هزینه های متغیر بسته به میزان توسعه کسب و کار شما متفاوت است.

بیزینس مدل

توسعه کسب و کار با استفاده از مدل کسب و کار

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از بیزینس مدل این است که شما می توانید با استفاده از آن کسب و کار خود را گسترش دهید. در واقع این موضوع به قدری مهم است که امروزه حتی شرکت های بسیار بزرگ نیز از آن برای توسعه بیشتر خود کمک می گیرند. امروزه مدیران برنامه های مختلفی را برای آینده کسب و کار خود در نظر می گیرند ولی سوالی که در این جا به وجود می آید این است که آیا واقعا تمامی این آرزوهایی که برای آینده پیش بینی می کنید عملی هستند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله با استفاده از یک برنامه ریزی خوب و طراحی بیزینس مدل شما می توانید به راحتی کسب و کار خود را در آینده گسترش دهید.


بیزینس پلن را با مدل کسب و کار اشتباه نگیرید

یکی از مهم ترین اشتباهاتی که ممکن است دچار آن شوید این است که بیزینس پلن و بیزینس مدل را با یکدیگر اشتباه بگیرید. این دو موضوع کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و شما باید حتما با تفاوت های آنها آشنا شوید. به صورت کلی در تعریف بیزینس پلن می توان گفت که بیزینس پلن تمامی مدارکی است که جزئیات تمامی فعالیت های فعلی و فعالیت های آینده شما در آن آمده است.

بیزینس پلن بیشتر شبیه به یک برنامه ریزی بلندمدت است اما مدل کسب و کار می تواند این امکان را در اختیار شما قرار دهد تا برنامه ریزی های کوتاه مدتی را انجام دهید که این برنامه ریزی های کوتاه مدت در راستای هدف نهایی شما هستند. یک نکته بسیار مهم که در این جا وجود دارد این است که بیزینس پلن در واقع یک روش مناسب برای ارائه کسب و کار به یک سرمایه گذار است ولی بیزینس مدل بیشتر برای خود شما به عنوان مدیر یک کسب و کار مفید است.

تفاوت بیزینس مدل و بیزینس پلن

ثبات مالی کسب و کار خود را حفظ کنید

عامل بسیار مهم دیگری که باعث می شود تا بیزینس مدل بسیار مهم باشد و از اهمیت زیادی برخوردار باشد ثبات مالی با استفاده از مدل کسب و کار است. یکی از مهم ترین عواملی که می تواند بر روی موفقیت کسب و کار شما تاثیر گذار باشد ثبات مالی شما است. هر چه شما بتوانید ثبات مالی بهتری را در کسب و کار خود داشته باشید می توانید در کسب و کار خود موفق تر عمل کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید. یکی از مهم ترین عواملی که می تواند باعث ناموفق بودن کسب و کارها در مدیریت ثبات مالی شود نداشتن برنامه منظم است. شما با طراحی یک بیزینس مدل می توانید به راحتی بوم کسب و کار خود را داشته باشید و برنامه ریزی های لازم را نیز انجام دهید تا بتوانید ثبات مالی کسب و کار خود را حفظ کنید.


سوالات رایج بیزینس مدل:

بیزینس مدل چیست؟

بیزینس مدل یک نقشه راه برای مدیریت کسب و کار است که حتما باید با آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید کسب و کار خود را به خوبی مدیریت کنید.

بخش های مهم بیزینس مدل

مشتریان(customer segments)ارزش پیشنهادی(value porposition)کانال ها(channels)ارتباط با مشتری(customer relationship)منابع کلیدی( Key Resources )فعالیت های کلیدی( Key Activities )مشارکت های کلیدی( Key Partners )ساختار هزینه( Cost Stracture )

تفاوت بیزینس پلن و بیزینس مدل در چیست؟

بیزینس پلن بیشتر شبیه به یک برنامه ریزی بلندمدت است اما مدل کسب و کار می تواند این امکان را در اختیار شما قرار دهد تا برنامه ریزی های کوتاه مدتی را انجام دهید که این برنامه ریزی های کوتاه مدت در راستای هدف نهایی شما هستند

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.