کامنت مارکتینگ چیست؟

کامنت مارکتینگ

کامنت مارکتینگ (Comment Marketing) یا همان بازاریابی دیدگاه، راهکاری است به منظور افزایش ترافیک سایت، افزایش فروش و در نتیجه، کسب رتبه برتر در نتایج گوگل از طریق نظراتی که کاربران در سایت قرار می دهند.

در اکثر سایت های اینترنتی فضای مخصوصی به منظور ارسال نظرات کاربران درنظر گرفته شده است که قطعا شما نیز بارها با آن مواجه شده اید. اما وجود یک فضا برای نظرات کاربران لزوما به معنای کامنت مارکتینگ موفق و موثر نیست.

اهداف کامنت مارکتینگ چیست؟

به طور کلی، کامنت مارکتینگ به منظور دستیابی به 3 هدف اصلی استفاده می شود:

1. دریافت بک لینک از طریق کامنت گذاری

طبق نظریه اکثر سئوکاران، کامنت مارکتینگ راهی موثر به منظور دریافت بک لینک رایگان و فعالیت در فروم ها و سایت های دیگر است. اما در حال حاضر، گوگل ارزش و اعتبار این بک لینک ها را کاهش داده است و این تکنیک به صورت قبل موثر نیست.

2. افزایش سئوی سایت از طریق پاسخگویی به نظرات کاربران

علاوه بر دریافت بک لینک رایگان از طریق پاسخ به نظرات کاربران و همچنین استفاده از نظرات آنها می توانید، سئو سایت خود را افزایش دهید. موتور جستجوی گوگل به فعالیت کاربرانش در سایت ها اهمیت زیادی نشان می دهد و در این صورت، اگر در صفحه ای از سایت نظرات زیادی از کاربران درباره رضایت آنها از محتوا موجود باشد، سئوی سایت افزایش پیدا کرده و در نهایت منجر به افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو می شود.

علاوه بر آن، در صورتی که تعداد نظرات کاربران افزایش پیدا کند، محتوای صفحه نیز بیشتر می شود. زیرا با توجه به این امر که نظرات کاربران معمولا شامل سوالات و اصطلاحاتی در رابطه با محتوا است، در نهایت، وجود این نظرات که نشان دهنده عبارات طولانی تر در محتوا است، منجر به کسب رتبه برتر در نتایج جستجو می شود.

3. افزایش فروش از طریق هدف گذاری در قسمت نظرات سایت

افزایش فروش و یا تکنیک های جلب اعتماد مشتریان به منظور فروش بیشتر، از تکنیک های رایج کامنت مارکتینگ است. در این صورت، زمانی که در قسمت نظرات سایت شما تعداد زیادی کاربر در رابطه با کیفیت و ویژگی های عالی محصول شما نظر داده باشند، بازدید کننده با ورود به سایت می تواند این نظرات را مطالعه کرده و در این صورت اعتماد بیشتری به سایت شما می کند. که در نهایت، برای خرید ترغیب شده و فروش افزایش پیدا می کند.

تاثیر کامنت مارکتینگ در فروش

کامنت مارکتینگ با هدف بهبود سئوی داخلی

همانطور که در بالا اشاره شد، نظرات کاربران در رابطه با محصول، منجر به افزایش بازدید کننده سایت، افزایش فروش و همچنین افزایش رتبه سایت در نتایج گوگل می شود.

در ادامه مقاله، تکنیک ها و روش های کاربردی کامنت مارکتینگ به منظور بهبود سئوی داخلی سایت معرفی شده اند. اما به طور کلی برای تاثیرگزاری بیشتر کامنت مارکتینگ در بهبود سئوی داخلی سایت نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • باید در کمترین زمان ممکن به کاربران خود پاسخ دهید و پاسخگوی پرسش ها و نظرات آنها باشید. در غیر اینصورت، کاربران به سایت های دیگر مراجعه می کنند و سعی می کنند پاسخ پرسش های خود را در سایر سایت ها جستجو کنند.
 • سعی کنید به صورت دقیق و کاربردی به پرسش های کاربران خود پاسخ دهید. در صورتی که پاسخ شما شامل ارجاع به قسمتی از مقاله باشد و یا به قدری کوتاه باشد که کاربر منظور پاسخ شما را درک نکند، از سایت شما ناامید می شود و به سراغ سایر سایت های کاربردی می رود. علاوه بر آن، پاسخ شما باید به صورت دقیق و کامل باشد به صورتی که کاربر با مطالعه آن، پاسخ مورد نظرخود را دریافت کند.
 • می توانید از طریق ایمیل و یا پیامک به کاربر خود اطلاع دهید که پاسخ پرسش او را قرار داده اید. در این صورت، اکثر کاربران با مشاهده این اطلاع رسانی به صفحه سایت باز میگردند و در نهایت، اعتمادشان نسبت به سایت شما جلب می شود.
کامنت مارکتینگ

چگونه کامنت مارکتینگ به بهبود سئو داخلی تاثیر میگذارد؟

در پاسخ به این پرسش می توان گفت که، ارسال نظرات از سوی کاربران و پاسخ به آنها از سمت مدیر سایت، هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم روی سئوی داخلی سایت تاثیرگزار است. در زیر، مهم ترین اثراتی که کامنت مارکتینگ روی بهبود سئوی داخلی سایت دارد، بررسی شده است. با مطالعه این موارد شما می توانید استفاده از کامنت مارکتینگ با هدف بهبود سئوی داخلی سایت را بهتر درک کنید.

1) باعث افزایش رضایت کاربران از محتوای صفحه می شود

رضایت کاربران از محتوای صفحه، مهم ترین و تاثیرگزار ترین فاکتورهای سئو است که می تواند رتبه سایت را به صورت موثری افزایش دهد. به صورتی که با جلب رضایت کاربران بیشتر، رتبه سایت در نتایج گوگل نیز به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند. زیرا مهم ترین مسئله برای گوگل رضایت کاربرانش است. به همین منظور، الگوریتم های گوگل و راه حل های متعددی به منظور سنجش میزان رضایت کاربران از محتوای صفحه استفاده می کند. الگوریتم رنک برین الگوریتم هسته گوگل است که این الگوریتم ها و راه حل را مدیریت و آنالیز می کند.

غالبا صفحاتی که فضایی به منظور ارسال نظرات کاربران در نظرگرفته اند، زمان حضور کاربر را افزایش می دهند. علاوه بر آن، محتواهایی که کاربردی هستند و برای کاربر جذاب به شمار می روند، باعث افزایش زمان حضور کاربر می شوند. در این صورت، احتمال خارج شدن کاربر کاهش پیدا می کند. در این شرایط، معمولا اغلب کاربران به جای اینکه به نتایج گوگل بازگردند، پرسش خود را در صفحه سایت شما و در قسمت ارسال نظرات مطرح می کنند. که نتیجه آن، بهبود سئوی داخلی سایت است که باعث افزایش رتبه در نتایج گوگل می شود.

2) منجر به بهود سئوی داخلی سایت می شود

محتوای به روز شده و ماندگار، برای گوگل بسیار پراهمیت و با ارزش است. وجود نظرات کاربران در صفحه سایت باعث می شود که محتوای آن صفحه به عنوان محتوای ماندگار و باارزش شناخته شود که در نتیجه آن، سئوی داخلی سایت از طریق کامنت مارکتینگ افزایش پیدا می کند. علاوه بر آن، زمانی که نظرات جدید توسط کاربران به صفحه سایت افزوده می شوند، در عمل مانند این است که محتوای صفحه به روز رسانی شده است و یا به عبارتی، بخش جدیدی به محتوا افزوده می شود. در نهایت می توان گفت که، بروزرسانی مستمر صفحه از طریق کامنت مارکتینگ منجر به بهبود سئوی داخلی سایت می شود  و می تواند رتبه سایت شما در نتایج گوگل را بهبود بخشد.

3) باعث می شود گستره ی کلمات کلیدی در صفحه زیاد شود

در رابطه با این موضوع، می توان گفت که، هر کاربری که وارد سایت شما می شود یک سطح خاصی از دانش و تخصص را دارا است و علاوه بر آن، ادبیات منحصر به فردی دارد.غالبا پرسش های کاربران با همین ادبیات منحصر به فرد و یا با استفاده از عبارات رایجی که کمی غیر رسمی هستند، مطرح می شوند. در نهایت، این پراکندگی ادبیات و گستردگی دایره کلمات در قسمت نظرات سایت منجر می شود که عبارات متنوعی در رابطه با مفهوم کلیدی محتوا در آن صفحه از سایت قرار بگیرد که در نتیجه آن، فرد با افزایش سئوی داخلی سایت مواجه می شود. علاوه بر آن، اکثر سوالاتی که در قسمت نظرات توسط کاربران مختلف مطرح می شوند، سوال سایر کاربران نیز هستند. در نتیجه، این سوالات توسط کاربر دیگری جستجو می شود و سایت شما به عنوان نتیجه جستجو در موتور گوگل جایگاه ارزشمندی پیدا می کند.


در پایان…

تمامی این تکنیک ها، تکنیک های کامنت مارکتینگ بودند که افراد با استفاده از آنها، می توانند سئوی داخلی سایت خود را افزایش داده و رتبه بالایی در نتایج جستجوی کسب کنند. در نتیجه، به منظور توسعه کامنت مارکتینگ سایت  یا به عبارتی، توسعه همان فضای نظرات کاربران می توانید از راه حل های مختلفی استفاده کنید که به واسطه آنها، کابران بیشتری نظر خود را در آن قسمت بیان کنند و این روند منجر به بهبود سئوی داخلی سایت شود.

در این رابطه، شما می توانید کاربران را به ارسال نظرات تشویق کنید همچنین، باید به صورت کامل و طبق اصول سئو به نظرات کاربران پاسخ دهید. علاوه برآن، شما می توانید از نظرات منفی نیز با روی باز استقبال کنید. حتی می توانید در پاسخ خود به پرسش کاربر سوالی را از او مطرح کنید تا در نظر دیگری به سوال شما پاسخ دهد و در نتیجه آن، نظرات افزایش پیدا کرده و کامنت مارکتینگ سایت شما توسعه پیدا کند.

سوالات رایج کامنت مارکتینگ

کامنت مارکتینگ چیست؟

کامنت مارکتینگ استفاده از نظر کاربران در سایت و قرار دادن نظر در سایت دیگران، برای معرفی برند، تعامل، ایجاد رابطه و افزایش اعتماد کاربران است، که در نهایت منجر به افزایش ترافیک و فروش می‌شود.

آیا کامنت مارکتینگ بر سئو تاثیر میگذارد؟

بله شما با پاسخ گویی مرتب به سوالات مطرح شده ی کاربران میتوانید رضایت کاربران را جلب کرده و در نتیجه سئو سایت را بهبود دهید.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
 1. ندا گفت :

  ببخشید آیا ممکنه کامنت گذاری تو سایت تاثیرات مخرب هم داشته باشه ؟؟

  23 دی 1399 - 1:39 ب.ظ
 2. مدیر سایت گفت :

  سلام دوست عزیز
  بله شما باید از تصویر امنیتی در بخش کامنت وب سایتتون استفاده کنید تا روبات ها نتونن بک لینک های اسپم و مخرب روی سایتتون درج کنن

  24 دی 1399 - 5:48 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.