بازاریابی اومنی چنل چیست

بازاریابی اومنی چنل

بازاریابی اومنی چنل یکی از شیوه های بازاریابی جدید است که در آن مشتری از کانال های ارتباطی مختلف محصولات را برای خرید انتخاب می کند. رویکرد اصلی در این نوع بازاریابی ارائه خدمات بدون بازگشت و رسیدن به مرحله خاص خرید است. در این نوع بازاریابی دیجیتال ، اطلاعات کامل مشتری (در همان مراحل ابتدایی) دریافت می شود و در ادامه پرسه جهت تعامل با مشتری همواره فراخوانی خواهد شد. استفاده از این شگرد به ارائه خدمات بهتر به مشتری منجر می شود و می توان از طریق ارتباط های بعدی با مشتری، او را تبدیل به مشتری دائمی نمود.

بازاریابی اومنی چنل گسترش دسترسی مشتری به اطلاعات یک محصول در هرجا و هر مکانی که هست را ممکن می سازد. مشتری می تواند با تلفن همراه خود اطلاعات مربوط به یک کالا و یا محصول را دریافت نماید و با قطعی کردن خرید به فروشگاه حضورا مراجعه نموده و محصول خود را دریافت می کند.

بازاریابی اومنی چنل

هدف از بازاریابی اومنی چنل

با توجه به استفاده روز افزون موبایل ها در زندگی امروزی می توانیم از این رویکرد در تجارت بهره ببریم، بازاریابی به روش اومنی در واقع فراهم آوردن بستری است که مشتریان هر زمانی که بخواهند بتوانند کالا را سفارش دهند. مشتری از هر طریق سوالی مطرح می کند پشتیبانی با توجه به سوابق ثبت شده در سیستم پاسخگوی او خواهد بود، در این جا پشتیبانی بدین معناست که تمام اطلاعات ذخیره شده از کاربر از بدو ورود به سایت در اختیار پشتیبان هست و رویت می شود. این امر موجب برقراری ارتباط بیشتر با مشتری و عدم بازگشت به مرحله ابتدایی خرید می شود.

تفاوت بازاریابی اومنی چنل و مولتی چنل

منظور از بازاریابی اومنی چنل چیست؟

اومنی به معنی همه یا جهانی است و یعنی بازاریابی در سطح همه گیر. از نگاهی دیگر یعنی برنامه های تلفن همراه که متداول ترین وسایل مورد استفاده در دست مشتریان است باید با طراحی وب سایت مطابقت داشته باشند، چه از نظر موضوعی و ظاهر و حتی احساسی . تعریف خاصی که از بازاریابی اومنی چنل می توان کرد این است که خریدار محصول و اطلاعاتش را از طریق موبایل، سایت و یا هر برنامه ای ثبت خواهد کرد و بعد از این که سفارش خود را به ثبت می رساند، برای خرید نهایی به فروشگاه اصلی مراجعه می کند، یعنی توانسته به صورت آنلاین محصول مورد نظر خود را با مشخصات آن به طور آنلاین بیابد، در این صورت یعنی شرکت و وب سایتش خدمات خود را با نسخه موبایلی موفقی ارائه داده است. این گونه تعامل حرکتی رو به جلو برای شرکت است.

بازاریابی اومنی

تجربه بازار یابی اومنی چنل

در هسته اصلی بازاریابی اومنی چنل، کانال اومنی به عنوان روشی برای فروش از چند کانال تعریف می شود که تجربه یکپارچه از خرید حضوری و مجازی به مشتری ارائه می کند یعنی مشتری می تواند از طریق دسکتاپ،تلفن همراه یا از طریق تلفن یا در فروشگاه (غیر مرتبط با کالا) اقدام به خرید آنلاین نماید. بازاریابی اومنی چنل یک رویکرد چند کاناله برای بازاریابی، فروش و ارائه خدمات به مشتریان به شکلی است که برای مشتری تجربه ای یکپارچه و منسجم ایجاد می کند( بدون توجه به اینکه مشتری از چه شیوه ای این محصول را سفارش داده است)

اگر یک شرکت می خواهد مشتری جهانی و مستمر داشته باشد باید وارد عرصه بازاریابی اومنی چنل شود، در عصر حاضر نقش رسانه های اجتماعی و ارتباط با مشتری را نمی توان نادیده انگاشت. تحقق تجارب اجتماعی حاصل بازاریابی اومنی چنل اگر در اولین مرحله در تعامل ارتباط با مشتری موفق عمل کند در آینده باعث تداوم رویکرد مراجعه مجدد شده و به تحقق انتخاب و پرداخت محصول کمک می کند.

سیستم عامل های مورد استفاده در بازاریابی اومنی چنل

تمام برندهای حاضر در اومنی چنل از چندین کانال استفاده می کنند و موبایل شگفت انگیزترین وسیله برای این گونه بازاریابی است با یک موبایل می توانید مشغول فعالیت های رسانه های اجتماعی و وب سایت باشید و آنها را با هم لینک کنید. تجربه چند کانال داشتن که اغلب مشاغل روی آن سرمایه گذاری می کنند بسیار کاربردی و رو به گسترش است. مشاغل دارای وب سایت و یا دارای شبکه های اجتماعی مثل : وبلاگ، فیسبوک و توییتر و تلگرام و اینستاگرام و… هستند. این بدین معنی است که برای تعامل و برقراری ارتباط با مشتریان بیشتر از سیستم عامل ها استفاده می کنند. یک شرکت با رویکرد بازاریابی اومنی چنل برای هر سیستم عامل و دستگاهی که مشتری برای تعامل با شرکت از آن استفاده می کند، حساب باز می کند و برنامه ریزی خواهد کرد. البته بازاریابی شبکه های اجتماعی خیلی تاثیرگذار است

سپس از این موقعیت برای ارائه تجربه ای یکپارچه به آنها استفاده خواهد کرد. شرکت هایی که از این تکنیک استفاده می کنند، پیام رسانی ،اهداف و اهداف طراحی خود را در هر کانال و دستگاهی تنظیم می کنند.

سیستم عامل بازاریابی اومنی

مزایای بازار یابی اومنی چنل

با هر ترازی که شرکتها بر روی بازاریابی اومنی چنل برنامه ریزی کرده باشند بهره مندی از مجموع این عوامل(ذکر شده در بالا) در کنار یکدیگر شرکت ها را قادر می سازد به تقویت تلاش های فروش و بازاریابی خدمات خود بپردازند. بازاریابی اومنی چنل می تواند یک سرمایه گذاری با ارزش برای مشاغلی باشد که به دنبال ارائه تجربه بهتر به مشتری هستند.

این نوع بازاریابی که از طریق کانال های ارتباطی مختلف در تجارت برای ارتباط با مشتریان استفاده می کنند، منجر به بهینه سازی و قوام پیامهای بازاریابی شرکت می شود زیرا در این رویکرد علایق و چشم اندازهای مشتریان مدنظر قرار می گیرد با جمع بندی و تقویت نقاط قوت هر کانال ارتباطی، تیم های بازاریابی می توانند از بازاریابی کانال اومنی استفاده کنند تا پیام برند تجاری معتبرتر و موثرتری داشته باشند.

چگونه می توان استراتژی اومنی چنل خود را ساخت

هر شرکتی می تواند با توجه به اهداف خود استراتژی تجربه اومنی چنل خود را طراحی و اجرا نماید برای این امر باید زیر ساخت های منحصر به فرد سیاست فروش همه کانال های خود را توسعه دهد و برای اجرایی نمودن یک استراتژی قوی باید با چندین بخش در شرکت خود همکاری نزدیک و هماهنگ و حساب شده داشته باشد در حین ساختن برنامه خود، ذینفعان خود را مد نظر قرار دهد تا به جامعه هدف خود به گونه ای موثر خدمات رسانی نماید. شرکت باید تولید محصول، بازاریابی، پشتیبانی از مشتری، موفقیت مشتری و.. را بررسی نموده و برای آن برنامه ریزی مدونی داشته باشد و اهداف خود را مشخص نماید

این برنامه باید از یک برنامه استراتژیک برای ایجاد یک تجربه منسجم و هماهنگ در چندین سیستم عامل تشکیل شده باشد، که ممکن است شامل تمام کانال ها رایج باشد. بازاریابی اومنی چنل روشی نسبتا جدید است اما می تواند تاثیرات فراوانی داشته باشد، برای مثال شرکت دیزنی از بازاریابی اومنی چنل استفاده می کند.

جهت مشاوره دیجیتال مارکتینگ تماس بگیرید.

مشاوران سپنتا مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.