بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ چیست

guerrilla-marketing

شاید نام گوریلا مارکتینگ کمتر به گوش شما خورده باشد، چرا که امروزه دیگر روش های بازاریابی چه آنلاین یا آفلاین همه جارا فرا گرفته است. در این مقاله می خواهیم شما رو به صورت کامل با بازاریابی چریکی و یا همان گوریلا مارکتینگ آشنا کنیم تا با آگاهی کامل بر این نوع از بازاریابی بتوانید از روش گوریلا مارکتینگ به خوبی استفاده کنید و با هزینه هایی کم، تبلیغات کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

وقتی نام چریکی به میان می آید یعنی استفاده از کارهای نامتعارف در عین حال هدفمند برای رسیدن به مقصد. در بازاریابی هم روش هایی وجود دارد که به روش های بازاریابی چریکی معروف است و استفاده از روش های بازاریابی چریکی بیشتر مخصوص کسب و کارهایی است که بودجه های کمتری را در اختیار دارند و نمی توانند برای تبلیغات و بازاریابی هزینه زیاد کنند.

گوریلا مارکتینگ یا همان بازاریابی چریکی کمک می کند که بتوانید با بکارگیری روش های مختلف کسب و کار خود را در معرض دید قرار دهید که این تبلیغات گاه همراه با هیاهو و گاه به دور از هیاهو است.تبلیغ در شبکه های اجتماعی نوعی بازاریابی چریکی محسوب می شود.

گوریلا مارکتینگ برای چه کسانی مناسب است؟

گوریلا مارکتینگ دارای یک یا چند روش از پیش تعیین شده نیست؛ چرا که افراد مختلف بر اساس دسترسی که دارند و دیدگاه خودشان می توانند به طراحی گوریلا مارکتینگ بپردازند. از مشخصه های اصلی بازاریابی چریکی می توان گفت، همانطور که قبلا هم اشاره شد، بودجه کم نیازمند است و برای همین بیشتر برای کسب و کارهای کوچک توصیه می شود و یا برای کسب و کارهایی که تازه تاسیس شده اند بسیار مناسب است. بنابراین کسب و کارها می توانند از این روش بازاریابی دیجیتال استفاده کنند تا متحمل هزینه های زیاد نشوند.

 گوریلا مارکتینگ

معرفی برخی روش ها در بازاریابی چریکی

۱- استفاده از خبر ها و بلاگ های مردمی

یکی از روش های بازاریابی چریکی راه اندازی خبرهای مردمی و وبلاگ های مردمی هستند که مثلا خبری را در وبلاگ منتشر می کنند و عده ای را دعوت می کنند تا این خبر را بخوانند و در مورد آن تبادل نظر کنند. منتهی مطالبی را که در مورد آن صحبت می شود در قالب کسب و کار مورد نظر خواهد بود و به این ترتیب یک کسب و کار در بین عده زیادی شناخته می شود بدون اینکه مستقیما به آن کسب و کار اشاره شود.

مثال

برای مثال آپارات برای نمایش فیلم به کاربران و بازدید کنندگان از فیلیمو استفاده کرده است. در اینجا هر چند مردم به سراغ فیلیمو می روند ولی توجه کنید که در قالب آپارات این اتفاق می افتد و به این ترتیب آپارات بیشتر و بهتر هم شناخته می شود و در نتیجه بازدید کنندگان بیشتر و بیشتر خواهد شد.

۲- استفاده از وسایل غیر معمول و ارزان

روش دیگر این است که از وسایل غیر معمول و ارزان استفاده شود و محصول و یا کسب و کاری را در دید عموم قرار دهد. برای مثال شما می توانید با استفاده از وسایل بسیار ساده یک ماکت ساده از محصول را ایجاد کنید و در مکان هایی خاص نصب کنید. به این ترتیب در دید همه قرار خواهند گرفت و در نتیجه مشتریان جدیدی پیدا می شود.

مثال

از آنجایی که روش های بازاریابی چریکی نیازمند کارهای نامتعارف هم است پس می توان این روش دیگری را در این زمینه هم به کار گرفت که مثلا فردی را از طرف شرکت به صف سینما بفرستید و پول 10 بلیط سینما را بپردازید و از فروشنده درخواست کنید که بلیط را در ازای دریافت کارت ویزیت کسب و کار شما به خریداران بدهد. با این کار علاوه بر خوشحالی که ایجاد کرده اید کسب و کار شما مورد توجه زیادی هم قرار می گیرد. در مورد هزینه هم خب مثلا 10 بلیط سینما هزینه زیادی را ندارد.

همانطور که گفته شد گوریلا مارکتینگ روش های مختلفی را می طلبد که عموما نیازمند خلاقیت بالا در امر بازاریابی می باشد ولی در این بخش به برخی از تکنیک ها و روش های گوریلا مارکتینگ می پردازیم.

guerrilla-marketing

حمایت از کسب و کارهای کوچک از دیگر روش ها در گوریلا مارکتینگ

اگر می خواهید که کسب و کار شما بیشتر مورد توجه قرار بگیرد می توانید روش حمایت از دیگر کسب و کارهای کوچک را نیز جزء استراتژی های خود در نظر بگیرید. این حمایت الزاما حمایت مالی نیست بلکه حمایت فنی و مشاوره ای هم می تواند باشد که از حمایت مالی بیشتر ارزش دارد. وقتی کسب و کار شما بتواند از دیگر کسب و کارهای کوچک حمایت کند، خود باعث خواهد شد که شناخت بیشتری از کسب و کار اول به وجود آید و همین روند باعث می شود تا بتوانید کسب و کار خود را به سرعت در دید دیگر شرکت ها قرار دهید که از روش های مهم و خلاقانه می باشد.

ایجاد کمپین های مختلف (آنلاین و آفلاین)

ایجاد کمپین های مختلف (آنلاین و آفلاین)

یکی دیگر از روش های بازاریابی چریکی و یا گوریلا مارکتینگ این است که بتوانید کمپین های مختلفی را ایجاد کنید و بسیاری از افراد را درگیر این کمپین ها کنید تا بتوانید یک کسب و کار را به خوبی به دیگران معرفی کنید. حالا این کسب و کار می تواند به صورت آنلاین باشد و یا به صورت آفلاین؛ یعنی چی؟ در ادامه خواهیم گفت.

نمونه کمپین موفق گوریلا مارکتینگ

در گذشته یکی از شرکت های تولید پفک برای فروش بیشتر برنامه ای را پیاده کرد که بسیار تاثیرگذار بود. این شرکت با طراحی یک دفتر که قابلیت چسباندن برچسب تصویری را داشته باشد را طراحی کرد و به صورت رایگان در اختیار فروشندگان قرار داد تا این فروشندگان در اختیار مردم قرار دهند، سپس برنامه به این شکل بود که هر کسی که پفک خریداری می کرد از داخل پفک باید یک برچسب با پیدا می کرد و در دفتر می چسباند و به این ترتیب باید آلبومی را کامل می کرد و برای شرکت ارسال می کرد تا جایزه دریافت کند.

خب این مسئله باعث شد که اولا برند شرکت در زمینه تولید پفک بر سر زبان ها بیفتد و دوم اینکه به فروش چشمگیری برسد و این یکی دیگر از روش های بازاریابی چریکی می باشد که در اینجا تعریف شد تا شما به خوبی با بازاریابی چریکی و یا همان گوریلا مارکتینگ آشنا شوید.

بازاریابی چریکی

تفاوت های بازاریابی سنتی با چریکی

حال نوبت آن رسیده است تا در مورد تفاوت های بازاریابی سنتی و چریکی صحبت شود که اصلا چرا باید از بازاریابی چریکی استفاده شود. وقتی که از بازاریابی سنتی استفاده کنید این نوع بازاریابی دارای راه و روش های شناخته شده است که برای همه عادی شده است و خب روش های استاندارد خود را دارد و شاید می توان گفت که برای مردم عادی شده باشد. این در حالی است که استفاده از بازاریابی گوریلا باعث می شود که حالت غافلگیر کننده ای را بتوانید ایجاد کنید که واقعا اگر به درستی به کار گرفته شود می تواند بسیار جذاب باشد.

البته این به مفهوم عدم خلاقیت در بازاریابی سنتی نیست ولی به دلیل حالت های خلاقانه و زیادی که برای گوریلا مارکتینگ وجود دارد، انتخاب این نوع بازاریابی بسیار مناسب است. از دیگر دلایلی که می توان گوریلا مارکتینگ را انتخاب کرد این موضوع است که برای بازاریابی چریکی نیازی نیست هزینه های زیادی را در نظر بگیرید و برای همین است که برای کسب و کارهای کوچک مناسب است.

با شرکت وب گستر سپنتا میتوانید خلاقانه ترین و پربازده ترین تبلیغات را داشته باشید.

کامنت مارکتینگ چیست

مقاله زیر را حتما بخوانید:

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.