بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ یکی از روش های تجارت الکترونیک به شمار می رود. در این مقاله با بازاریابی ویروسی آشنا خواهیم شد.

آشنایی با وایرال مارکتینگ یا بازاریابی ویروسی

همواره روش های نوین و جدیدی در زمینه بازاریابی پا به عرصه تجارت می گذارند و می توانند در دگرگون سازی رونق کسب و کارها تاثیر بسیار زیادی داشته باشند. یکی از روش های تجارت و بازاریابی امروزی، بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ است که قصد داریم شما را در این مقاله با این روش آشنا سازیم. اما هدف از استفاده وایرال مارکتینگ چیست و ما باید چه مسیری را در پیش بگیریم تا بتوانیم در این راه قدم برداریم؟ در ادامه بیشتر در این مورد صحبت خواهد شد و شما می توانید نکات بسیار زیادی در این زمینه بیاموزید و حتی اولین نمونه های وایرال مارکتینگ خود را نیز طراحی کنید.

پس از حضور اینترنت و آسان تر شدن دسترسی به اطلاعات، بسیاری از افراد توانستند با استفاده از شبکه های اجتماعی و سایر پلتفرم هایی که در ادامه معرفی خواهد شد، دست به وایرال مارکتینگ بزنند. در واقع این روش از بازاریابی روز به روز در حال پیشرفت است.

بازاریابی ویروسی چیست؟

برای اینکه بتوانیم درک کنیم که وایرال مارکتینگ چیست؟ در ابتدا باید بگوییم که این روش از بازاریابی، برای کاهش هزینه های بازاریابی، بازاریابی حداکثری در میان مشتریان بالقوه و استفاده از دیگران برای بازاریابی می باشد. حال می توان وایرال مارکتینگ را به صورت اینترنتی یا غیر اینترنتی انجام داد و به نتیجه دلخواه دست پیدا کرد. این روش از بازاریابی پس از ورود پست الکترونیک ساخته شد و امروزه به یکی از کم هزینه ترین روش های بازاریابی تبدیل شده است که حتی می تواند با هزینه صفر نیز صورت پذیرد.

در ادامه بیشتر در مورد این روش از بازاریابی توضیح خواهیم داد و نمونه های ملموس اینترنتی و ناملموس مدنی این روش از بازاریابی را بررسی خواهیم کرد. در دنیای امروز، کاهش هزینه های تبلیغات و بازاریابی در کنار افزایش بازده آن دارای اهمیت بسیار زیادی است.

بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی در تجارت الکترونیک

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، وایرال مارکتینگ بر اساس بازاریابی دهان به دهان نیز شناخته می شود و در دنیای تجارت الکترونیک از این روش بازاریابی به عنوان بازاریابی word to month هم گفته می شود. همچنین می توان از اینفلوئنسرها برای گسترش بازاریابی ویروسی استفاده کرد که این روش برای موفقیت در راه وایرال مارکتینگ امری بسیار مهم تلقی می شود. به طور کلی می توان گفت که این روش از بازاریابی در دنیای تجارت الکترونیک، نه نیاز به کاغذ دارد و نه حتی نیازی به ایمیل، بلکه شما می توانید با تشویق یک گروه برای بازاریابی کار شما، از روش وایرال مارکتینگ استفاده کنید. به طور کلی می توان گفت که این روش از بازاریابی دارای اهمیت بسیار زیادی است و تقریبا تمامی کسب و کارها باید بتوانند برای موفقیت خود در دنیای اینترنت از این روش استفاده کنند.

بازاریابی ویروسی چیست

چگونه وارد دنیای وایرال مارکتینگ شویم؟

زمانی که شما وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ شوید می توانید وایرال مارکتینگ را شروع کنید. این کار می تواند از طریق شبکه های اجتماعی باشد و یا با استفاده از امکاناتی باشد که توسط سایت پلتفرم ها برای شما ایجاد شده است. در صورتی که می خواهید وایرال مارکتینگ را شروع کنید، راه بسیار زیادی در پیش دارید ولی نباید از قدرت دنیای مجازی به خصوص شبکه های اجتماعی غافل شوید. همچنین می توانید با محتوای غیر مستقیم، مردم را وادار کنید تا برای شما بازاریابی ویروسی انجام دهند.

یکی از شایع ترین روش هایی که برای این بازاریابی امروزه در کشور ما نیز استفاده می شود، ایجاد کمپین های تبلیغاتی به همراه جوایز برای کسانی است که بیشتر در زمینه وایرال مارکتینگ فعال بوده اند. برای مثال توانسته اند یک ویدیو را برای چندین بار اشتراک گذاری کنند و یا برای یک پست خاص، تعداد لایک زیادی خورده اند. استفاده از هشتگ ها نیز برای بازاریابی ویروسی می تواند موثر باشد.

وایرال مارکتینگ

چرا از وایرال مارکتینگ استفاده می شود؟

زمانی که می خواهید شناخته شوید، بهترین عامل برای بازاریابی شما مردم هستند. آنها می توانند به صورت ناخودآگاه عامل بسیار مهمی جهت تبلیغات و بازاریابی به شمار روند. به مثالی که در سال 1999 در صنعت سینمای آمریکا رخ داد توجه کنید: در این سال فیلمی به نام جادوگر شهر بلر تولید شد و برای اینکه این فیلم ترسناک بتواند رکورد فروش خوبی از خود به جا بگذارد، تنها از یک عامل استفاده کرد و آن هم پست گذاری در وب سایت های اینترنتی در مورد آنچه واقعی دانستن داستان و اتفاقات فیلم بود.

این روش بازاریابی ویروسی آنقدر موفق بود که هم اکنون و پس از چندین سال مردم در حال بازاریابی و وایرال مارکتینگ برای آن هستند به این دلیل که احساس می کنند داستان های فیلم بر اساس واقعیت ساخته شده بود. البته این نمونه موفق شاید از لحاظ اخلاقی نتوانست رتبه خوبی کسب کند ولی باعث شد که باکس آفیس رقم های میلیاردی برای این فیلم ثبت کند که رکورد خوبی برای یک فیلم ترسناک به شمار می رفت.

چگونه بتوانیم خودمان را سر زبان ها بیندازیم؟

توصیه می شود که از شایعه پراکنی برای جذب مخاطب و بازاریابی ویروسی استفاده نکنید و با کمپین تبلیغاتی در کنار ارائه محصولات و خدمات با کیفیت، به نوعی وایرال مارکتینگ خود را بر سر زبان مردم بیندازید. شما می توانید از این روش استفاده کنید و در کمتر از چند هفته به یکی از موفق ترین کسب و کار ها تبدیل شوید. می توانید یک طرح فروش با تخفیف ویژه طراحی کنید و پس از آن شاهد این باشید که هنوز هم تبلیغ می شوید و یا یک سری ویدیوی مرتبط با کسب و کار خود را تولید کرده و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

در هر صورت بازاریابی ویروسی روز به روز در حال گسترش است و شما می توانید از شیوه های گوناگون برای این روش از تبلیغات استفاده کنید. اینترنت یک بستر مناسب و در واقع مولد شیوه بازاریابی ویروسی است و شما می توانید از این بستر برای بازاریابی دیجیتال خود به شیوه ویروسی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که نام برند شما می تواند در این شیوه مانند ویروس و در عرض تنها چند هفته رشد بسیار زیادی داشته باشد که برای کسب و کار شما ایده آل به نظر می رسد.

بازاریابی وایرال

نمونه ای از یک بازاریابی ویروسی موفق

یکی از نمونه های موفقی که از کمپین بازاریابی ویروسی قابل لمس و درک است، کمپین ایران را باید دید یا must see iran است که توسط یک ایرانی خلاق طراحی شده است. این کمپین از کسانی که در ایران زندگی می کنند و یا به ایران سفر کرده اند، خواسته است تا با هشتگ mustseeiran# عکس های خود را به اشتراک بگذارند که همین امر سبب شده است تا میزان توریست های بیشتری به کشور ایران بیایند و یا علاقمند به سفر ایران باشند.

کلام آخر
دنیای امروز دنیای دیجیتال مارکتینگ است و بسیاری از کسب و کارها بر اساس بستر اینترنت تولید و رشد پیدا می کنند. در این مقاله شما را با کمپین بازاریابی آشنا کردیم و هم اکنون شما می توانید از این شیوه تبلیغاتی برای رشد و توسعه کسب و کار خود استفاده کنید. همچنین به بررسی دو مورد از موفق ترین شیوه های بازاریابی ویروسی پرداختیم که می توانند در کسب و کار شما بسیار تاثیرگذار باشند و در عرض چند هفته شما را به یکی از موفق ترین کسب و کارهای دنیا تبدیل خواهند کرد. در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید می توانید از کارشناسان زمینه بازاریابی دیجیتالی سوالات خود را بپرسید و در زمینه وایرال مارکتینگ مشاوره رایگان دریافت نمایید. به یاد داشته باشید که نمونه های موفق بسیار زیادی با این شیوه تبلیغات توانسته اند رشد بسیار زیادی داشته باشند.

جهت مشاوره دیجیتال مارکتینگ تماس بگیرید.

مشاوران سپنتا مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.