بازاریابی ویروسی چیست ؟

viral

اگر در گوگل به دنبال روش های بازریابی رفته باشید حتما کلمه بازاریابی ویروسی به گوشتان خورده . خود کلمه بازاریابی ویروسی حس کنجکاوی به انسان می دهد تا بداند که چیست و چه کارایی دارد . همانطور که همه میدانند کلمه ویروس یک اصطلاح رایانه ای است که سخت افزار و نرم افزارهای رایانه ای را تحت شعاع خود قرارداده که اعمال مخرب و در بسیاری موارد از افراد و شرکت ها را سودجویی و جاسوسی می کنند . اگر می خواهید بدانید که بازاریابی وایرال چیست و چه کاربردی دارد در ادامه مبحث با ما همراه باشید .

مشاوره سئو

درواقع بازاریابی ویروسی یک سبک و یک نوع از بازاریابی است که سبب تشویق بازدیدکنندگان و مشتریان به انتشار آن است . وایرال مارکتینگ می تواند از نوع یک ویدئو ، موشن گرافی ، عکس های گرافیکی ، محتوا و سایر ابزارآلات تبلیغاتی باشد . به دلیل اینکه این سبک از بازاریابی دیگران را تشویق به انتشار محتوای ما همانند ویروس که خیلی زود و سریع منتشر می شود عمل می کند آن را بازاریابی ویروسی می گویند . تنها تفاوتش با دیگر ویروس های موجود این است که به صورت محتوا در دنیای بازاریابی دیجیتال وجود دارد .

جنسیت محتوای موجود در بازاریابی ویروسی

اگر سری به فضای مجازی بزنید متوجه خواهید شد که محتوای ویروسی یا همان وایرال مارکتینگ چیست . امروزه خیلی ها برای آن که کسب و کار خود را معرفی کنند از محتواهایی استفاده می کنند که به مزاج مشتریان و بازدیدکنندگانشان خوش آید . این محتواها می تواند از نوع فان ، علمی ، حقایق عجیب و باور نکردنی و . . . باشد .
شاخصه های یک محتوای ویروسی
همانطور که میدانید اینترنت و شبکه های مجازی یک بستر بسیار مناسب برای این نوع بازاریابی و انتشار محتوای ویروسی است که در واقع یک شبه میتوان شهرت مناسب را بدست آورد . اما اصولا هرمحتوایی ویروسی نامیده نمی شود و باید شرایط لازم برای تولید یک محتوای ویروسی فراهم باشد ، محتوای ویروسی باید شرایط زیر را دارا باشند :

  • محتوا باید کیفیت بالا وق ابل قبولی برای همه داشته باشد و خوشایند همه نیز باشد .
  • جوانب خانوادگی باید در محتوا رعایت شود تا ارزش اشتراک گذاری با خانواده و دوستان را داشته باشد .
  • از ایده های نو و خلاقانه بهره گرفته باشد و جذابیت لازم را داشته باشد .
شرکت سئو

خب البته می توان گفت خلاقیت و یک ایده ناب مهمتر از سایر شرایط به شمار می رود ، اگر سراغ شرکت های بزرگ جهان بروید یا سرگذشت افراد مشهور شبکه های اجتماعی در ایران و جهان را مطالعه کنید ، پی خواهید برد که عامل اصلی موفقیت این افراد خلاقیت خاص و ناب آن ها بوده است . محتوای کارتان به حدی باید خاص و جذاب باشد که بیننده آن اثر ،آن را تا آخر ببیند و یا بخواند .

بازاریابی ویروسی مختص چه کسانی است ؟

دیجیتال مارکتینگ

خب در این بخش سوالی پیش می آید که وایرال مارکتینگ برای چه کسب و کارهایی مناسب است ؟
برای پاسخ به این سوال باز باید سراغ سرگذشت بزرگان خواهیم رفت ، افرادی که کسب و کار تازه ای را شروع کرده اند و یا می خواهند شروع کنند نیاز مبرم به بازاریابی ویروسی دارند و اگر بتوانند در محتوای ناب و جذابی تولید کنند می توانند با استفاده از آن یک شبه به بزرگان بپیوندند اما آیا بزرگان نیاز به بازاریابی ویروسی ندارند ؟
کسانی که به شهرت رسیده اند نیاز مبرم به بازاریابی ویروسی ندارند اما در این بازار پر از افراد خلاق که رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند که در نتیجه افراد و شرکت های مشهور نیز برای حفظ جایگاه و شهرت خود نیازمند این سبک از بازاریابی هستند .

پیاده سازی تکنیک های بازاریابی ویروسی

در دنیا همه چیز بر پایه و اساس قوانین خاصی در حال فعالیت است و این نوع بازاریابی نیز از این قانون مستثنی نیست . برای ویروسی شدن یک محتوا باید تکنیک های آن را نیز اعمال و پیاده سازی کنیم . لذا همه میدانیم که این نوع بازاریابی مشتری محور بوده وبر پایه آن در حال فعالیت است . پس باید در وهله اول جمعیت شناسی و رفتارشناسی کنیم تا سلایق و علایق مشتریان را بشناسیم و بدانیم که چه محتوایی بر آنان جذاب است . درواقع سلایق مشتریان بالقوه کسب و کار ما باید از جذابیت های محتوا خدمات ارائه شده با خبر شوند تا بازاریابی ویروسی شکل گیرد . یکی از اساسی ترین تکنیک های بازاریابی ویروسی داشتن برنامه و بازاریابی محتوا برای ایجاد محتوای ویروسی مستمر است . اگر برنامه نداشته باشید تا محتوای خود را بسازید و انتشار دهید ، هیچگونه موفقیتی در انتظار شما نخواهد بود .پس نتیجه میگیریم که این نوع بازاریابی یک فرآیند تعاملی و مستمر است .

سوشیال مدیا

بررسی ویروسی شدن محتوا

در این بخش نیز چند سوال پیش می آید ، آیا تضمینی مبنی بر ویروسی شدن محتوای مان وجود دارد ؟ در پاسخ به این مسئله باید گفت که نباید در این بخش سخت گیرانه برخورد کرد . طبق گفته های قبلی به این مسئله پی بردیم که بازاریابی شبکه ای یک فرآیند تعاملی و مستمر است . پس با توجه به این مسئله انتظار اینکه همه ی محتواهای تولید شده ویروسی شوند یک خیال محض به شمار می رود چون در این نوع بازاریابی بخش بزرگی از موفقیت شما را دیگران تشکیل می دهند . شما باید با برنامه و قدم های ثابت محتوای خلاقانه و جذاب خود را تولید کنید و در تایم و مکان مناسب انتشار بدید و در آخر می تونید منتظر بمونید و شاهد عینی نتیجه باشید .
نتیجه . . .
خب نتیجه رو میخوام به صورت کلی براتون تعریف کنم :

  • محتوای ویروسی باید خلاقانه و جذابیت لازم رو داشته باشد .
  • ارزش اشتراک گذاری با دوستان و خانواده رو داشته باشد .
  • انتشار درست محتوا ، مکان درست و زمان درست راز موفقیت در بازاریابی ویروسی است .
  • از مزیت های مهم بازاریابی ویروسی ، پایین ترین هزینه نسبت به سایر روش ها و سرعت انتشار بالا است.
  • از شاخصه های مهم برای ارزیابی در بازاریابی ویروسی تعداد بازدید محتوای شماست .


مطالبی که گفته شد از مهم ترین نکات در بازاریابی ویروسی بود ، امیدوارم از مطلب ارائه شده لذت برده باشید .

به اشتراک بگذارید :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.