چه زمانی از لینک نوفالو استفاده کنیم

قواعد استفاده از لینک نوفالو

گوگل امروزه به عنوان پرطرفدارترین موتور جستجو شناخته می شود. به همین دلیل اکثر وب سایت ها طبق الگوریتم ها و اصول و قوانین شرکت گوگل، فعالیت می کنند. تنها در این صورت است که می توانند رتبه برتر را در نتایج گوگل کسب کنند. اما امروزه، با اینکه در حدود 15 سال از معرفی قابلیت نوفالو کردن لینک ها توسط شرکت گوگل می گذرد، هنوز هم هستند سئو کارانی که به بحث راجب این قابلیت می پردازند و در این رابطه ابهامات زیادی برایشان وجود دارد. در این مقاله به بررسی لینک های نوفالو، فالو میپردازیم.

لینک نوفالو چیست سوالی است که کاربران زیادی در مواجه با دنیای سئو و بهبود کسب و کار خود در دنیای اینترنت با آن مواجه می شوند. تگ نوفالو یکی از رایج ترین تگ ها در زبان برنامه نویسی html است و آشنایی آن برای سئو سایت بسیار اهمیت دارد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

استفاده از بک لینک در افزایش رتبه ی سایت یکی از کارهایی است که هم از نظر سئو کاران و هم از نظر موتور های جست و جو اهمیت بسیار زیادی دارد.

در ابتدا که سختگیری گوگل برای رتبه دهی به سایت ها کمتر بود و متخصصان سئو به اهمیت لینک سازی واقف بودند سعی داشتند که با افزایش حجم بک لینک ها در مدت زمانی کوتاه به رتبه ی دلخواه خود در موتور های جست و جو برسند. بعد ها گوگل با ارائه ی الگوریتم های جدید به شناسایی این قبیل وب سایت ها پرداخت تا نتایج بهینه تری را به کاربران نمایش دهد و مفهومی تحت عنوان لینک های نوفالو شکل گرفت تا حجم فعالیت های اسپم در وب سایت ها کاهش یابد.

به عنوان نمونه می توان به لینک گذاری های قسمت نظرات سایت ها و وبلاگ ها اشاره کرد که غیرعادی هستند و حتی امروزه نیز از این روش به منظور افزایش بازدید سایت استفاده می شود. در نتیجه آن، سایت ها پر از کامنت های اسپم بودند. در چنین شرایطی بود که شرکت گوگل قابلیت نوفالو کردن لینک را به موتور جستجوی خود اضافه کرد.


قابلیت نوفالو، مزیتی برای صاحبان وب سایت

با استفاده از این قابلیت کاربران گوگل و مدیران سایت با نوفالو کردن لینک ها باعث ارسال سیگنالی به گوگل می شدند که این سیگنال به گوگل نشان می داد که این افراد نمی خواهند لینک های مورد نظرشان در ارزیابی کلی لینک های ورودی به سایت لحاظ شود. در واقع، آن لینک هایی که نوفالو می شوند در ارزیابی کلی لینک های ورودی سایت توسط گوگل بی تاثیر می شدند. در اوایل، این قابلیت در قسمت هایی که کاربران سایت مجاز به افزودن لینک بودند، مورد استفاده قرار می گرفت. اما پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، گوگل از کاربران خود درخواست کرد که لینک های تبلیغاتی و سایر قسمت هایی که لینک های غیرعادی و اسپم دارند را نیز، نوفالو کنند.

در همین زمان بود که شرکت گوگل با استفاده از الگوریتم پنگوئن سایت هایی که لینک سازی را به صورت غیرعادی انجام می دانند، شناسایی کرده و جریمه می کرد.


الگوریتم پنگوئن و لینک های نوفالو

شرکت گوگل با معرفی الگوریتم پنگوئن می تواند لینک های سایت را بررسی کرده و در صورتی که لینک سازی در سایت به صورت غیرطبیعی و یا اسپم صورت گرفته باشد، سایت را جریمه می کند که حتی در برخی موارد، سایت با پنالتی گوگل مواجه می شود.

لینک نوفالو

آیا لینک های نافالو بی ارزش هستند؟

بد نیست بدانید که لینک های نوفالو هم ارزش دارند. عملکرد لینک های نوفالو به صورتی است که از انتقال اعتبار سایت از یک صفحه به صفحه دیگر جلوگیری می کنند که در نتیجه آن، کیفیت و تعداد لینک های صفحه سایت توسط گوگل نادیده گرفته می شوند.
مهم ترین دلیلی که شما باید از لینک های نوفالو استفاده کنید این است که گوگل دیگر سایت شما را به لینک دهی غیرعادی جریمه نمی کند. علاوه بر آن، تعداد لینک ها نیز در سایت شما اهمیت نداشته و بابت لینک دهی به مقدار زیاد نیز، جریمه نمی شوید.


مزایای استفاده از لینک های نوفالو

1/ افزایش بازدید وب سایت و آگاهی از برند

هدف سئوکاران از ایجاد لینک به وب سایت های دیگر صرفا افزایش رتبه در موتورهای جست و جو نیست. بسیاری از کاربران فضای مجازی با دنبال کردن لینک های یک وب سایت صفحه ی مورد نظر خود را پیدا میکنند. در واقع دریافت لینک نوفالو باعث می شود کاربران راحت تر بتوانند سایت شما را در فضای اینترنت پیدا کنند.

2/ ایجاد تعادل بین لینک های فالو و نوفالو

همانطور که در بالا گفته شد الگوریتم پنگوئن به منظور بررسی لینک های یک وب سایت توسعه داده شد. یکی از فاکتور هایی که این الگوریتم به آن توجه میکند برقراری تعادل بین تعداد لینک های فالو و نوفالو در یک وب سایت است. بنابراین با به کارگیری قابلیت نوفالو کردن لینک ها میتوانید این تعادل را ایجاد کنید.

3/ لینک دهی به صفحه با خیال راحت تر

معمولا و بر اساس معیار های به دست آمده از یک محتوای استاندارد از نظر گوگل تعادلی بین مقدار متن و لینک های موجود در آن باید برقرار باشد. اما در بعضی از مواقع لازم است که شما برای راهنمایی بهتر کاربران به صفحه ی مقصد از لینک های زیاد یا بعضا فاقد اعتبار استفاده کنید. به کارگیری تگ نوفالو به شما کمک میکند که با خیال راحت لینک دهید و ضمن جلب رضایت کاربر الگوریتم های گوگل را زیر پا نگذارید.


1/ لینک هایی که در دیدگاه ها و فروم ها قرار می گیرند.

معمولا اکثر محتواهای user-generated یا به عبارتی، آن دسته از محتواهایی که کاربران مجاز به ارسال آنها هستند، به عنوان اسپم شناخته می شوند. در برخی موارد، حتی اگر این لینک ها نوفالو شوند، باز هم امکان جریمه سایت توسط گوگل وجود دارد زیرا معمولا تمام این محتواها محتواهای اسپمی هستند و لینک های غیرعادی را شامل می شوند. در نتیجه، در مدیریت این محتواها باید بسیار دقت کرده و لینک هایی که در این قسمت ها قرار میگرند را نوفالو کنید.

البته با شکل گیری مفهوم UGC که به معنای User Generated Content هست بهتر است از این ویژگی لینک به جای Nofollow برای بخش کامنت هایی که توسط کاربران ایجاد می شود استفاده کنید.

از ساختار زیر برای چنین لینک هایی میتوانید استفاده کنید:

<a href=”URL” rel=”UGC”>Anchor Text</a>

2/ لینک هایی که ماهیت تبلیغاتی دارند.

تبلیغات بنری یا در واقع لینک هایی که شامل تبلیغات هستند، باید نوفالو شوند. اکثر این لینک ها توسط اسپانسرها در سایت درج می شوند. در واقع، لینک هایی که در بخش لینک های مفید سایت قرار می گیرند، منابع، لینک تصاویری که ماهیت تبلیغاتی دارند و حتی لینک تبلیغاتی که به سایت های دیگر لینک داده شده اند، باید نوفالو شوند.

در این نوع وب سایت ها نیز بیشتر توصیه می شود از ویژگی Sponsered به جای Nofollow برای لینک ها استفاده شود:

<a href=”URL” rel=”sponsered”>Anchor Text</a>

3/ رپورتاژهای خبری یا همان Press Release

رپورتاژهای خبری یا در اصطلاح رپورتاژ آگهی نوعی از محتوا هستند که به منظور دریافت بک لینک و افزایش سئوی سایت مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا سایت هایی که به عنوان مطبوعات فعالیت می کنند، تمامی لینک ها را نوفالو می کنند. در این صورت، اگر محتوایی مورد استفاده به صورت رایگان در سایت قرار داده می شود، بهتر است که لینک های خارجی نوفالو شوند.

4/ بک لینک های پولی یا همان تبلیغات متنی

در صورتی که محتوای قرار گرفته در سایت دارای لینک خارجی باشد و به ازای قرار گیری آن در سایت، مبلغی دریافت شود، در اصطلاح به آن تبلیغات متنی گفته می شود. سایت هایی که ترافیک بالایی دارند و کاربران زیادی از آن بازدید می کنند، معمولا تبلیغات متنی انجام می دهند و یا در سایت خود به صورت متعدد، پست مهمان انتشار می دهند.
فروش بک لینک باعث افزایش درآمد سایت می شود اما در صورتی که از این روش به صورت متعدد استفاده شود، سایت با جریمه گوگل مواجه می شود. در نتیجه، بک لینک های پولی و لینک هایی که در تبلیغات متنی مورد استفاده قرار می گیرند، باید نوفالو شوند.

به طور کلی، زمانی که لینک های خارجی به یک سایت بی ارزش و ناشناس داده می شوند باید نوفالو شده و در برابر، زمانی که لینک های خارجی به یک سایت ارزشمند داده می شوند، می توانند به صورت فالو قرار داده شوند. البته توصیه می شود که لینک های خارجی به سایت های رقیب داده نشود.

ایجاد بک لینک

مقاله زیر را حتما بخوانید:

آشنایی با روش های ایجاد بک لینک

1/ پست های باارزشی که به عنوان پست مهمان در سایت قرار می گیرند.

بسیاری از تولید کنندگان محتوا، با تولید محتوای باارزش و مفید برای برخی سایت های دارای اعتبار، می توانند لینک سایت موردنظر خود را در آن محتوا قرار دهند که به اصطلاح به آن پست مهمان گفته می شود. در این مورد، لینکی که در محتوا به آن لینک داده می شود باید دارای ارزش باشد و به عبارتی، لینک ها و سایت های بی ارزش درصورتی که در پست مهمان قرار داده شوند، باید نوفالو شوند.
اما در صورتی که یک لینک با ارزش و دارای اعتبار در پست مهمان قرار بگیرد حتی اگر به شکل انکر تکست باشد، می تواند لینک فالو باشد.

2/ لینک دادن به سایت افراد معروف

به عنوان مثال، زمانی که شما با یک مدیر متخصص و یا شرکت مطرح در زمینه های مدنظر خود مصاحبه می کنید، می توانید به سایت شخصی آن فرد لینک بدهید. همکاری با افراد معروف و یا متخصص بسیار ارزشمند است زیرا باعث جلب اعتماد کاربران و در نتیجه، افزایش ترافیک سایت می شود. و حتی می توانید با افراد معروف بیشتری مصاحبه کرده و لینک شخصی آنها را در سایت خود قرار دهید. این لینک ها می توانند به صورت فالو بوده و در افزایش رتبه سایت شما تاثیرگذار باشند.
اما در صورتی که از فرد مقابل خود هیچ شناختی ندارید، بهتر است که لینک ها را نوفالو کنید.

3/ لینک های سرمقاله ای

لینک های سرمقاله ای اعم از لینک منبع یک مقاله ارزشمند، لینک همکاری سازنده و حتی لینک نقد و بررسی صادقانه یک محصول می توانند به صورت فالو در سایت قرار بگیرند.

در نتیجه این مقاله، توجه به این نکته اهمیت پیدا می کند که لینک های بی ارزش و فاقد اعتبار در صورتی که نوفالو نشوند می توانند منجر به کاهش رتبه سایت شوند و حتی در بدترین شرایط، قرار گیری بیش از حد این لینک ها در سایت و به عبارتی تبدیل سایت به یک مزرعه لینک باعث می شود که سایت با پنالتی گوگل مواجه شود.


سوالات متداول:

لینک فالو چیست؟

بک لینک ها عمدتا با هدف معرفی وب سایت ها شکل گرفته اند، زمانی که شما لینک فالو به یک وب سایت ایجاد میکنید به این مزله است که به روبات های خزنده ی گوگل اعلام میکنید سایت مقصد مورد تایید شماست و بخشی از اعتبار شما به آن سایت منتقل می شود. گوگل توجه ویژه ای به لینک های فالوو دارد.

لینک نوفالو چیست؟

برخلاف لینک فالو زمانی که بخواهید وب سایتی را معرفی کنید اما در مورد خوب بودن آن اطلاعات کافی ندارید، لینک نوفالو ایجاد میکنید که روبات های گوگل لینک را دنبال کنند اما اعتبار شما را به آن وب سایت منتقل نکنند.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.