آیا سئو همیشه یک استراتژی خوب خواهد بود یا خیر؟

سئو

آینده سئو چگونه است؟ در طی چند سال گذشته، موتور جستجوی گوگل به طور موثری پیشرفت کرده است. همچنین تعداد جستجوهای کاربران نیز به سرعت در حال افزایش است. می توان گفت که درصد زیادی از کاربران اینترنتی از طریق موتورهای جستجو وارد سایت ها می شوند. اما در طی دو سال گذشته گوگل الگوریتم

ادامه مطلب

آینده سئو چگونه است؟

در طی چند سال گذشته، موتور جستجوی گوگل به طور موثری پیشرفت کرده است. همچنین تعداد جستجوهای کاربران نیز به سرعت در حال افزایش است. می توان گفت که درصد زیادی از کاربران اینترنتی از طریق موتورهای جستجو وارد سایت ها می شوند. اما در طی دو سال گذشته گوگل الگوریتم های جدیدی را معرفی و بروز رسانی کرده است که باعث ایجاد تغییرات بسیاری در مقدار بازدید سایت ها توسط کاربران شده است. در این مطلب قصد داریم آینده سئو را بررسی کنیم، بنابراین با ما همراه باشید.

الگوریتم های گوگل

مقاله زیر را حتما بخوانید:

امروزه جذب بازدیدکننده و مخاطب از طریق موتور جستجوی گوگل بسیار سخت تر از گذشته انجام می شود. این شرایط، نگرانی های زیادی را برای افرادی که در زمینه سئو کار می کنند، به وجود آورده است. در این صورت حتی ممکن است که این روند در طی سال های آینده نیز ادامه پیدا کند. بنابراین در این چنین شرایطی چه اقداماتی می توان انجام داد؟ آینده سئو چگونه خواهد بود؟

سئو از آن دسته دانش هایی است که روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است. بسیاری از افراد هزینه و زمان زیادی را برای آموزش دوره های مختلف سئو صرف می کنند و در این زمینه تلاش دارند تا اطلاعات خود را روز به روز افزایش دهند. اما آیا به طور قطع می توان گفت که هزینه آموزش و بروز رسانی اطلاعات در زمینه سئو برای آینده، یک سرمایه گذاری مطمئن است؟

در این مقاله، استراتژی سئو برای افزایش رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو مورد بررسی قرار گرفته است. شما با مطالعه این مقاله می توانید درک کنید که آیا درآینده سئو یک استراتژی خوب خواهد بود یا خیر.

آیا استراتژی سئو همیشه کارساز است

تاثیر تغییرات گوگل روی آینده سئو

در ادامه، تاثیر هریک از تغییرات و امکانات جدید گوگل، بر سئو و در نتیجه آن، جذب بازدید کننده بررسی شده است.

امکان نمایش پاسخ های سریع به کاربران

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است، که پاسخ جستجوی خود در گوگل را در یک کادر مجزا مشاهده کرده اید. این قابلیت جدید گوگل یکی از امکانات جذاب آن برای کاربرانش است اما در برابر، این قابلیت برای مدیر سایت ها یک خطر است. به دلیل اینکه کاربران وقتی پاسخ جستجوی خود را در کادر مشاهده می کنند دیگر احتیاجی به مراجعه به آن وب سایت ندارند. در نتیجه، زمانی که مدیر سایت با استفاده از استراتژی های سئو برای جذب بازدیدکننده اقدام می کند، گوگل با نشان دادن این کادر در پاسخ به جستجوی کاربر، باعث بی فایده شدن آن استراتژی های می شود.

تبلیغات گوگل که برای سئو یک خطر محسوب می شود.

فضاهای تبلیغاتی در نتایج موتور جستجوی گوگل، روز به روز در حال افزایش است. اگر به یاد داشته باشید، در گذشته تبلیغات گوگل (adwords) تنها در نوار کناری موتور گوگل مشاهده می شد. اما با گذشت زمان این تبلیغات در قسمت بالایی نتایج جستجوی گوگل ایجادنمایش داده شده اند. تعداد تبلیغات نیز معمولا از 4 عدد به بالا در قسمت بالایی و پایینی صفحه نمایش نتایج جستجو بود. امروزه امکانات متعددی اعم از لینک های مرتبط و تماس مستقیم به تبلیغات گوگل افزوده شده است. به همین دلیل کاربران زیادی جذب این تبلیغات می شوند.

در واقع، زمانی که شما با استفاده از راهکارها و استراتژی های موفق سئو در رتبه اول نتایج جستجو قرار می گیرید، مانند این است که رتبه پنجم این نتایج را دارید . زیرا معمولا 4 لینک تبلیغاتی بالاتر از لینک وب سایت شما قرار داده می شوند. قطعا تعداد کلیک بازدیدکنندگان روی سایت هایی که در ابتدای نتایج قرار دارند، بسیار بیشتر از تعداد کلیک ها روی نتایج بعدی است.

در نتیجه، زمانی که یک فرد با استفاده از راهکارهای موثر سئو در جهت افزایش رتبه سایتش در نتایج جستجو گام برمی دارد، تبلیغات سئو باعث بی فایده شدن این تلاش می شود. علاوه بر تبلیغات گوگل، برخی از موارد دیگر نیز تاثیر چشمگیری روی کاهش ارزش سئو برای سایت ها دارند. این موارد عبارتند از، باکس های ویژه ای که برای رزرو هتل قرار می گیرند، باکس های خرید بلیط هواپیما و یا حتی باکس هایی که به منظور خرید محصولات اینترنتی در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شوند.

آینده ی بازاریابی دیجیتال در ایران

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

نمایش تمامی اطلاعات محلی

در طی دو سال گذشته، طراحی و پیاده سازی یک وب سایت مرجع به منظور معرفی شرکت ها و مراکز در حوزه های تخصصی، یکی از موثرترین و رایج ترین راهکارها بوده است که با استفاده از این روش افراد می توانستند استارتاپ خود را معرفی و راه اندازی کنند و در پیشرفت آن گام بردارند.

گوگل، بسیاری از اطلاعات مربوط به موقعیت های مکانی را جمع آوری کرده است که در نتیجه آن، در نتایج جستجو، ارزشمند ترین محتوای مورد نظر کاربر که شامل آدرس و راه های ارتباطی یک شرکت و یا مرکز تخصصی است را نمایش می دهد.

در نتیجه، زمانی که یک کاربر در موتور جستجوی گوگل موقعیت مکانی و یا شماره تماس شرکت و یا اداره مدنظرش را جستجو می کند، اطلاعات محلی به صورت کامل به او نمایش داده می شود. به همین دلیل کاربر دیگر ورود به سایت را الزامی نمی بیند. در نتیجه این قابیلت جدید گوگل، علاوه بر اینکه روش معرفی استارتاپ از طریق وب سایت ها کمی دچار تغییر شده است، همچنین بازدید از اکثر سایت هایی که تنها به منظور معرفی استارتاپشان طراحی و پیاده سازی شده اند، بسیار کاهش پیدا کرده است.

سئو محلی یا سئو لوکال

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:

جستجوهای بدون نتیجه

در برخی از جستجوها هیچ سایتی به صورت ارگانیک در نتایج موتور گوگل ظاهر نمی شود. این قابلیت جدید موتور جستجوی گوگل است که به تازگی به نتایج جستجو اضافه شده است. در این صورت، اگر پاسخ جستجوی کاربر به طور دقیق در دسترس باشد، دیگر نیازی به نمایش و یا معرفی سایر سایت ها توسط گوگل وجود ندارد.

گرچه این قابلیت جدید گوگل هنوز به طور کامل در تمامی جستجوها مشاهده نمی شود و تنها در برخی موارد خاص این قابلیت جدید گوگل نمایان می شود. اما پاسخ برخی از نتایج جستجو تعداد سایت های محدودی را شامل می شود. این محدود بودن نتایج نیز کمی باعث نگرانی مدیران سایت شده است زیرا ممکن است در آینده برای تمامی جستجوها به وجود بیاید.

راه کارهای موثر برای جلوگیری از خطرات آپدیت های گوگل

تمامی امکانات و قابلیت های جدید گوگل که در بالا معرفی شده اند، نشان دهنده جدی بودن مسئله هستند. مسئله ای که بیان می کند راهکارهای سئو در طی چند سال آینده در افزایش رتبه سایت، چندان هم موثر نیستند. در این صورت، مدیران وب سایت ها باید به دنبال راهکارهای مناسب برای جایگزین کردن سئو به منظور افزایش رتبه سایت در نتایج موتور جستجوی گوگل باشند. که تاثیر آن راهکارها را در افزایش بازدیدکنندگان سایت، جذب مشتری و فروش محصولات و یا حتی معرفی موثر خدمات سایت خود مشاهده کنند.

در ادامه برخی از این راهکارها پیشنهادی برای آینده سئو معرفی شده اند.

1- برندینگ محصولات

مسئله ای که حتی می توانید از سئو نیز مهم تر باشد، برندینگ خدمات و محصولات است. در این صورت، به منظور کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل می توانید به برندینگ محصولات و خدمات خود توجه داشته باشید. با این روش، بسیاری از کاربران به جای اینکه در اینترنت جستجو کنند، مستقیما به سایت مورد نظرشان مراجعه می کنند زیرا نام برند آن را از قبل به عنوان یک برند قابل اعتماد و با کیفیت می شناسند.

در این صورت، حتی اگر شما با استفاده از راهکارهای سئو، رتبه بالایی در نتایج جستجوی گوگل نداشته باشید، کاربران و مشتریانی که برند شما را می شناسند، تنها نام سایت شما را جستجو کرده و یا حتی مستقیما به آدرس سایت شما مراجعه می کنند.

2- فعالیت در شبکه های مختلف اجتماعی

در اغلب موارد، امکان ارتباط و مراجعه مجدد تمامی کاربرانی که از طریق موتورهای جستجو به یک سایت وارد می شوند، وجود ندارد. در این صورت ممکن است مشتریانی که به قصد خرید وارد سایت شما می شوند، به یک مشتری دائم تبدیل نشوند. در برابر، کاربرانی که در شبکه های اجتماعی صفحه کاری شمار را دنبال می کنند، محصولات و خدمات شما را به خوبی شناسایی کرده و تا طولانی مدت با شما ارتباط دارند.

در این صورت، شما می توانید به منظور انتقال اطلاعات موثر در زمینه خدمات خود از طریق شبکه های اجتماعی پرطرفدار مانند، اینستاگرام، تلگرام و یا حتی لینکدین اقدام کنید. حتی می توانید به منظور معرفی محصولات و ویژگی های منحصر به فرد آنها، در این شبکه های اجتماعی فعالیت کرده و محصولات خود را تبلیغ کنید. شبکه های اجتماعی ابزاری کاربرآمد برای بازاریابی هستند و اگر شما استراتژی مناسبی را در این شبکه های داشته باشید، می توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید. در این صورت، حتی به راهکارهای سئو نیز احتیاج پیدا نمی کنید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

پیشنهاد میکنیم مطلب زیر را از دست ندهید:

علاوه بر این راهکارها، شما می توانید از سایت ها و مجله های اینترنتی که بازدید بالایی دارند، بخواهید که خدمات شما را معرفی کنند. در این صورت می توانید مشتریان زیادی را جذب کنید. گرچه این راه حل نسبت به راهکارهای سئو یک راه حل کم اثر است اما به عنوان جایگزین سئو می توان از آن استفاده کرد.

نتیجه گیری

در نتیجه تمامی این موارد درباره آینده سئو، به طور قطع نمی توان گفت که سئو یک راه حل غیرکارآمد برای افزایش رتبه سایت در آینده است. اما ممکن است در آینده قابلیت ها و امکانات جدید دیگری به موتور جستجوی گوگل افزوده شوند که منجر شوند راهکارهای سئو به منظور افزایش رتبه سایت غیرکارآمد باشند. در این صورت، مدیران سایت باید به دنبال راهکارهای جایگزین، همانند راهکارهایی که در بالا اشاره شد، باشند تا بتوانند کسب و کار خود را در دنیای اینترنت حفظ کرده و حتی در مواردی آن را توسعه دهند.

دریافت مشاوره از شرکت سئو سپنتا

مشاوران کسب و کار آنلاین مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.