آیا استفاده از پادکست تأثیری در سئو سایت دارد؟

پادکست سئو

شاید برای‌ تان این سوال پیش آمده که پادکست تأثیری در سئو دارد یا خیر؟ اگر بخواهیم به‌طور صریح به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم که بله. این موضوع زمانی خود را نشان می‌دهد که وقتی به فکر اثرگذاری پادکست برای سئو هستید، احتمال دارد کلمات کلیدی زیادی به‌ذهن‌ تان خطور کند که نه تنها باعث بهینه‌ سازی در موتورهای جست‌ وجو نمی‌شود بلکه باعث از بین رفتن فرصت‌های رشد و جذب مخاطب نیز خواهد شد.

به‌ طور یقین جای تعجب دارد که پادکست‌ها، در یک قالب صوتی، با SEO در ارتباط باشد. واقعیت این است که تا همین اواخر Google محتوای صوتی را نمی‌توانست فهرست‌ بندی کند، اما از اواسط سال 2019 گوگل اسکن فایل‌های صوتی را برای ارتباط گسترده‌ تر، علامت‌ گذاری کرد و یک منطقه جدید برای بازاریابی محتوا در راستای پادکست‌ها با نام پادکست سئو «Podcast SEO» آغاز کرد.

در این مطلب علاوه بر این‌که به تاثیر پادکست در سئو و معرفی «Podcast SEO» خواهیم پرداخت، به شما خواهیم گفت که چگونه بتوانید در رتب ه‌بندی یک در Google قرار گیرد.

تاثیر پادکست در سئو

پادکست سئو «Podcast SEO» چیست؟

SEO که مخفف Search Engine Optimization است، به روشی برای افزایش کیفیت و کمیت میزان بازدید یک وب‌سایت از طریق موتورهای جست‌جو مانند Google اشاره دارد.
SEO Podcast یک روش پایدار برای رشد مخاطب‌ و افزایش بازدید به‌صورت آنلاین است. با بهینه‌سازی پادکست، علاوه بر این‌که شنودگان بیشتری را جذب می‌کنید، باعث افزایش ترافیک جست‌وجو از طریق تولید محتوای صوتی نیز خواهید شد.

هرچند که احتمال دارد، مخاطب مستقیماً به سراغ برنامه‌های پخش پادکست در تلفن همراه مانند Spotify یا Apple Podcasts برود تا محتواهای صوتی جدید را جست‌وجو کند. اما بهینه‌سازی پادکست با کلمات کلیدی برای نمایش در نتایج جست‌جو مهم است. زیرا هر برنامه‌ی پخش پادکست دارای یک موتور جست‌وجو است. همچنین مخاطبان زیادی نیز وجود دارند که نمی‌دانند از کجا پادکست‌های جدید را پیدا کنند، که باعث می‌شود به موتورهای جست‌وجو مانند Google مراجعه کنند.


نمایش پادکست سئو در گوگل

این روزها پادکست‌ها تبدیل به گزینه‌ای بسیار محبوب‌ و پرمصرف شده‌ اند. هرچند که شکل جدیدی از تولید محتوا نیستند، اما افراد زیادی در حال کشف مجدد آن هستند. در واقع این رسانه می‌تواند یک فرصت جالب و جذاب برای جذب مخاطب باشد.

از سال 2019، گوگل اعلام کرد که «Podcast SEO» فرصت خوبی برای جذب مخاطب از طریق ترافیک جست‌وجو است. این در حالی است که انتظار می‌رود رشد و تولید «پادکست سئو» در طی چند سال آینده در بین متخصصان سئو، بازاریاب‌ها و تولیدکنندگان پادکست به‌طرز چشم‌گیری افزایش یابد.

شما می‌توانید برخی از قسمت‌های پادکست را در گوگل جست‌وجو کنید. همچنین گوگل این امکان را دارد که صدا را تجزیه و تحلیل کرده و به‌صورت خودکار رونویسی کند تا پادکست در نتایچ جست‌وجوی مربوطه نمایان‌تر باشد.
جالب است بدانید که Google Podcasts که رونویسی پادکست‌ها را آغاز کرده است، باعث شده تا افراد بتوانند بخشی از اطلاعات مهم یا خاص یک پادکست را بدون این‌که حتی در مورد آن شنیده باشند، در جست‌وجوهای خود پیدا کنند.

این لحظه‌ی بزرگ برای افرادی است که در زمینه SEO فعالیت می‌کنند و می‌توانند درک کنند که پادکست‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار شده‌اند. با پشتیبانی Google نشانه‌های روشنی وجود دارد که
نه‌ تنها پادکست در سئو تأثیر دارد بلکه به عنوان یک منبع محتوا نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

نمایش پادکست سئو در گوگل

فکر کردن در مورد SEO هنگام ساخت یک محتوا

برای این‌که بتوانید یک شروع خوب برای ساخت «پادکست سئو» داشته باشید علاوه بر این‌که به ساختار محتوای خود باید فکر کنید، چند سوال مهم نیز از خود بپرسید.

مهم نیست که پادکست تولیدی یک مکالمه باشد یا یک محتوای رسمی، هرچه که باشد باید یک ساختار، مضمون و تم واضح داشته باشد. بنابراین باید به آن‌چه می‌خواهید در مورد آن صحبت کنید بیاندیشید و از خود بپرسید:

 • ساختار محتوای صوتی درباره‌ی چیست؟
 • چگونه می‌توانید تم و ساختار آن را به‌خوبی حفظ کنید؟
 • مخاطب این محتوای صوتی چه انتظاری دارد؟
  پرسیدن این سوالات علاوه بر این‌که باعث می‌شود بهترین کلمه کلیدی را انتخاب کنید، برای Google نیز فهرست‌بندی آن آسان‌تر خواهد شد. همچنین داشتن یک تم واضح و مشخص باعث جذب شنونده آن تم نیز خواهد شد و به‌راحتی هدف اصلی از تولید محتوا را نیز درک خواهد کرد.

پیدا کردن کلمه کلیدی پادکست سئو

عنوان پادکست، کلمه کلیدی شماره یک است. زمانی‌که کلمه کلیدی براساس عنوان پادکست انتخاب می‌شود در الگوریتم رتبه‌ بندی iTunes و Google Play به‌ راحتی پیدا می‌شود.
یک روش دیگر و آسان برای انتخاب کلمه کلیدی، انتخاب یک موضوع اپیزود است. برای این‌کار می‌توانید از کلمه کلیدی و کلمات مرتبط به آن استفاده کنید که در بهینه‌سازی سئو و استراتژی پادکست بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

با این‌ وجود، باید به ساختار قسمت و اپیزودهای محتوای صوتی خود فکر کنید و بهترین کلمه کلیدی را برای توصیف آن بیابید. مطمئن شوید که در هر قسمت کلمه کلیدی یکسان و مشابه را انتخاب نمی‌کنید. همچنین کلمه کلیدی شما باید دارای میزان جست‌وجوی بالا و در حالت ایده‌آل در رقابت کم باشد.
توجه داشته باشید که اگرچه می‌خواهید عنوانی جذاب و جالب برای پادکست خود داشته باشید، نباید عنوانی مبهم یا غیرشهودی انتخاب کنید که نتواند به‌طور واضح توضیح دهد که پادکست در رابطه با چیست؟!

پیدا کردن کلمه کلیدی پادکست سئو

قرار دادن کلمات کلیدی در مکان‌های مناسب

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در پادکست سئو، قرار دادن کلمات کلیدی در مکان‌های مناسب است. زیرا همه‌ی قسمت‌های یک وب‌سایت در موتورهای جست‌ وجو برابر نیستند.Google برای بررسی یک وب‌ سایت بخش‌های خاص از پست و صفحات را اسکن می‌کند که با شناسایی آن‌ها، می‌توانید کلمات کلیدی را در آن‌جا قرار دهید. مهم‌ترین مکان‌ها برای افزودن کلمات کلیدی عبارتند از:

 • عنوان پست
 • عنوان اپیزود یا قسمت پادکست
 • عنوان‌های فرعی
 • URL
 • نام فایل‌های تصویری
 • ویژگی‌های تصویر جایگزین
 • ابتدا و انتهای مطالب صفحه
 • تراکم طبیعی کلمه کلیدی که در صفحه پخش شده است.
  توجه داشته باشید که در Google سایت‌هایی را در موتور جست‌وجو هدف قرار می‌دهد که «کلمات کلیدی» را به‌معنای واقعی به‌کار برده‌اند و با هدف دست‌کاری در نتایج جست‌وجو بیش از حد در صفحه آن را پخش و به‌کار نبرده‌اند. بنابراین هنگام قراردادن کلمات کلیدی در سراسر سایت خود، مطمئن شوید که از نظر تراکم در حد متناسب هستید.

سخن پایانی

شاید تصور تأثیر پادکست بر سئو تا همین دو الی سه سال پیش مهم نبود، اما زمان تغییر کرده است. Google Podcasts به موتور جست‌جوی گوگل اضافه شده است و به‌ طورفعال محتواهای صوتی را اسکن می‌کند. امروزه تأثیر پادکست بر سئو به‌حدی اهمیت یافته که بازاریاب‌های محتوا تمرکز خود را بر روی کلمات کلیدی پادکست قرار می‌دهد تا علاوه بر جذب مخاطب در رتبه‌بندی Googel نیز قرار گیرند.

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.