هشتگ چیست و در رسانه های مختلف چه کاربردی دارد؟

هشتگ در شبکه های اجتماعی

وقتی صحبت از تبلیغ برند در شبکه‌های اجتماعی می‌شود، استفاده از هشتگ‌ها مطرح است. در صورتی‌ که از علامت (#) که به هشتگ معروف است به‌ درستی استفاده کنید، دسترسی کاربران فضای مجازی به محتوای شما آسان‌تر می‌شود. هشتگ‌ها، در ابتدا به‌طور گسترده در شبکه اجتماعی توییتر مورد استفاده قرار گرفتند، اما امروزه در سایر پلتفرم‌های رسانه اجتماعی از قبیل فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین و پینترست نیز رواج یافته‌ اند. در صورت یافتن مهارت کافی در استفاده از هشتگ‌ها، مخاطبان بیشتری جذب کرده و تأثیر اجتماعی خود را نیز بدون هیچ هزینه‌ ای، افزایش می‌دهید.

استفاده صحیح از هشتگ به افراد علاقه‌ مند به حوزه کاری‌ تان این امکان را می‌دهد تا به‌ راحتی به مطالب شما دسترسی پیدا کنند و توسعه اعتبار شما و مخاطبانتان را نیز در پی دارد. در این مقاله در مورد هشتگ، تاریخچه و کاربرد هشتگ در رسانه‌های مختلف صحبت می‌کنیم.

کاربرد هشتگ

هشتگ چیست؟

هشتگ یک کلمه یا عبارت کلیدی است که قبل از آن یک هش یا همان علامت پوند یا نامبرسان (#) قرار می‌گیرد. استفاده از هشتگ در پست‌های شبکه‌های اجتماعی، به افراد علاقه‌مند به بحث شما اجازه می‌دهد تا با جست‌و‌جوی کلمه کلیدی یا هشتگ خاصی، آن را پیدا کنند. هنگامی‌که از یک عبارت به عنوان هشتگ استفاده می‌کنید، آن را بدون فاصله پس از هشتگ بنویسید. استفاده از علائم نگارشی در هشتگ مجاز نیست. هشتگ را می‌توان در ابتدا، وسط یا انتهای پست یا نظر خود در شبکه‌های اجتماعی به‌کار برد. با استراتژی هشتگ‌گذاری، افرادی که طرفدار یا دنبال‌کننده شما نیستند قادر به یافتن محتوای شما خواهند شد.


تاریخچه هشتگ

در برنامه‌ نویسی، از هشتگ برای جست‌ و‌جوی کلمه کلیدی استفاده می‌شود، در سال 1988 نیز طراحان IRC گروه‌ها و کانال‌ها را با استفاده از هشتگ برچسب‌گذاری کردند، اما هشتگ در کاربرد امروزی آن اولین بار توسط کریس مسینا در سال 2007 در توییتر مطرح شد. آن زمان از هشتگ برای گروه‌بندی توییت‌های مشابه استفاده می‌شد.


اصول هشتگ‌ نویسی

تعدادی از اصول پایه‌ای که حین هشتگ‌ نویسی باید رعایت کنید به شرح زیرند:

 • همیشه با # شروع می‌شوند. اگر از فاصله، علائم نگارشی یا نمادها استفاده کنید، کار نمی‌کنند.
 • مطمئن شوید که حساب کاربری‌تان عمومی است، در غیر این‌صورت محتوای هشتگ‌شده به کسانی که شما را دنبال نمی‌کنند، نشان داده نمی‌شود.
 • از هشتگ‌های طولانی استفاده نکنید، چون به‌ یاد نمی‌مانند.
 • از هشتگ‌های مرتبط و خاص استفاده کنید.
 • تعداد هشتگ‌های استفاده شده را محدود کنید، زیرا تعداد بیشتر ممکن است اسپم به‌نظر رسد.

کاربرد هشتگ در رسانه‌های مختلف

در این بخش به ذکر نکاتی جهت استفاده از هشتگ در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف می‌پردازیم:

کاربرد هشتگ در اینستاگرام

در اینستاگرام، استفاده از هشتگ‌های بیشتر اغلب منجر به تعامل بیشتر می‌شود. برای گرفتن بهترین نتیجه، حداکثر از 10 تا 12 هشتگ مرتبط و محبوب استفاده کنید. گرچه اینستاگرام تا 30 هشتگ را مجاز می‌داند، اما لزومی ندارد که از همه 30 تا استفاده کنید. پس باید ببینید که چه تعداد هشتگ برای شما مناسب‌تر است.

از قسمت سرچ اینستاگرام، ببینید که رقبا و اینفلوئنسرها بیشتر از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند. از آنجا که این پلتفرم بهترین بستر برای هشتگ‌های چندتایی است، طیف گسترده‌ای از هشتگ‌های مختلف را در پست‌ها، عکس‌ها و نظرات به‌کار‌ ببرید. همچنین می‌توانید در قسمت بیوگرافی پروفایل اینستاگرام از هشتگ استفاده کنید. اگر حساب تجاری دارید با مراجعه به قسمت Instagram Insights می‌توانید ببینید که چقدر ایمپرشن از طریق هشتگ‎‌ها دریافت کردید.

همچنین می‌توانید:

 • به جست‌و‌جوی هشتگ‌ها در تب برچسب‌ها (Tags) در بخش اکسپلور بپردازید.
 • هشتگ‌ها را دنبال کنید.
کاربرد هشتگ در اینستاگرام

کاربرد هشتگ در توییتر

استفاده از هشتگ‌های مرتبط در توییتر سبب افزایش تعامل و مشارکت کاربران می‌شود، به‌ شرطی‌که در این امر زیاده‌ روی نکنید. در هر توییت استفاده از یک یا دو هشتگ کافی است. پیشنهاد می‌کنیم که از هشتگ در توییت‌های خود استفاده ‌کنید و از دنبال‌کنندگان‌تان بخواهید که آن را retwitt کنند.

زمانیکه افراد هشتگ خاصی را در توییتر جست‌وجو کنند و شما نیز از آن هشتگ استفاده‌کرده باشید، توییت شما به آن‌ها نشان داده می‌شود. می‌توانید از هشتگ در هر جای توییت خود استفاده کنید. برای این‌که در این پلتفرم تاثیرگذار حاضر شوید، در مورد هشتگ‌های ترند‌شده اطلاعات کسب کنید. به‌این‌‌منظور می‌توانید از ابزار Twitonomy بهره ببرید.

کاربرد هشتگ در توییتر

کاربرد هشتگ در فیسبوک

استفاده از هشتگ در پست‌های فیسبوک باعث می‌شود که بیشتر در معرض دید قرار بگیرید. نباید در فیسبوک از تعداد زیادی هشتگ استفاده کنید و معمولاً یک تا دو هشتگ کفایت می‌کند. بیشتر از این تعداد شما را غیرحرفه‌ای جلوه داده و باعث آزار خوانندگان می‌شود. اگر می‌خواهید بقیه افراد پست‌های شما را پیدا کنند باید به صورت عمومی آن‌ها را پست کنید نه در گروه‌های دوستی، اینگونه هرکسی که هشتگ را دنبال کند به پست شما می‌رسد. از هشتگ‌ها همچنین برای گروه‌بندی مطالب گروه‌های خصوصی فیسبوک براساس موضوع استفاده می‌شود.

همچنین می‌توانید:

 • با استفاده از نوار جستجوی فیسبوک هشتگ‌ها را جستجو کنید.
 • هشتگ‌های مورد استفاده در گروه‌های خصوصی فیسبوک را با استفاده از نوار «جستجو در این گروه» که در زیر فهرست گروه قرار دارد، جستجو کنید.
کاربرد هشتگ در فیسبوک

کاربرد هشتگ در لینکدین

از هشتگ در این پلتفرم کمتر استفاده می‌شود، اما نحوه عملکرد آن مشابه پلتفرم‌های دیگر است. اگر محتواهای بلندمدت منتشر می‌کنید، پیشنهاد می‌شود از یک تا سه هشتگ در متن پست استفاده کنید. با استفاده از هشتگ به‌روزرسانی‌های شما در دسترس افراد خارج از شبکه قرار گرفته و آگاهی افراد از برند شما افزایش می‌یابد. یادتان باشد که لینکدین یک پلتفرم حرفه‌ای و رسمی است بنابراین بهتر است از هشتگ‌های حرفه‌ای استفاده کنید.

همچنین می‌توانید:

 • در قسمت نوار جستجو، هشتگ‌ها را جستجو کنید.
 • هشتگ‌های ترند را از بخش news and views در صفحه اصلی ببینید.
کاربرد هشتگ در لیندکین

کاربرد هشتگ در پینترست

از یک یا دو هشتگ منحصربه‌فرد و مرتبط به موضوع خود استفاده کنید، زیرا در این پلتفرم، اصطلاحات گسترده هیچ فایده‌ای ندارند. اگر از پینترست استفاده تجاری می‌کنید هنگامی که برای پین‌ها شرح می‌نویسید هشتگ‌ها را اعمال کنید.

کاربرد هشتگ در پینترست

جمع‌بندی هشتگ‌ها ابزارهایی عالی برای برقراری ارتباط با مخاطبان و افزایش تعامل و جذب مشتریان جدید هستند. اگر قبلاً از هشتگ استفاده نمی‌کردید، اکنون زمان آن است که دست‌به‌کار شده و در هر پلتفرمی که فعالیت می‌کنید چه اینستاگرام چه فیسبوک و… از مزایای هشتگ‌ها بهره ببرید.

برچسب ها :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.