آشنایی با مفهوم طوفان مغزی – brainstorming

طوفان مغزی

طوفان مغزی راه حل کاربردی برای رسیدن به حل مسائل و مشکلات می باشد تا زمانی که به درستی مدیریت شود در روش طوفان مغزی اصلا از نظرات و ایده ها انتقاد نخواهد شد

آنچه در مقاله “طوفان مغزی” می خوانید:

تاریخچه طوفان مغزی

در دهه 1950 برای اولین بار توسط مادیسون اونیو این تئوری مطرح گردید که طوفان مغزی یکی از روش های خلق راه حل های پویا و خلاقانه در رابطه با حل یک موضوع و مسئله سازمانی به وجود آمده مطرح می شود. این روش زمانی بسیار مفید است که از روش های سنتی فاصله بگیرید و الگوهای تثبیت شده را تغییر دهید بطوری که ماحصل آن دستیابی به یک روش نوین باشد مانند استفاده از روش های بازاریابی نوین مانند بازاریابی آنلاین و بازاریابی دیجیتال که از روش های سنتی بازاریابی فاصله گرفته است. اگر سیستم تصمیم گیری به این شکل باشد از تجارب تمامی اعضا می توان استفاده کرد و باعث به وجود آمدن محیطی متحد و مثبت برای اتخاذ تصمیمات می شود.

تاریخچه طوفان مغزی

دلایل استفاده از روش طوفان فکری

روش طوفان فکری محیطی آزاد فراهم می سازد که در آن همه تشویق می شوند شرکت کنند و نظر بدهند. نظرات متفاوت مورد استقبال قرار می گیرند و بسیاری از مشکلات حل گروهی مسئله رفع خواهد شد. از همه ی شرکت کننده ها خواسته می شود به طور کامل و عادلانه نظر دهند و افراد آزادند انواع راه حل های جدید و خلاقانه را برای مسائلی که با آنها مواجه اند طرح کنند .

استفاده از روش های قدیمی برای حل مشکلات سازمانی با توجه به شرایط حاکم بر جو جلسات بخاطر تسلط عده ای از مدیران بر دیگران و عدم تمایل افراد برای نظر دهی به دلایل گوناگون حل مسائل به صورت گروهی اغلب بی نتیجه خواهد بود در مقابل در روش طوفان مغزی در محیط کاملا آزاد که در آن افراد تشویق به ارائه نظرات خود میشوند و نظر و نظرات گوناگون با استقبال همراه هستند و بسیاری از مسائل رفع خواهد شد افراد به صورت آزادانه راه حل های جدید و خلاقانه را برای مسئله مطرح شده بیان می کنند که می توان در مشاوره کسب و کار از آن بهره جست.

طوفان مغزی فردی

طوفان فکری فردی

روش طوفان مغزی در ارائه ایده ها از روش های معمولی حل مشکلات بسیار موثرتر است ولی نتایج مطالعات بیانگر این موضوع است که وقتی افراد به تنهایی از این روش بهره می برند ایده های بهتر و کاربردی تری حاصل میشود تا زمانی که به صورت گروهی از آن استفاده می کنند می توان علت آن را پیروی نکردن افراد از اصول و قواعد آن دانست و رفتارهای نامناسب د رجلسات طوفان مغزی و در ثانی افراد بیشتر شرکت کنندگان بیشتر شنونده هستند و خود ایده هایی را مطرح نمی کنند زمانی که افراد به تنهایی از روش طوفان مغزی استفاده می کنند طرح های نو و جدیدتری به ذهنشان خطور می کند و در انتظار نظرات دیگران نخواهید ماند.

طوفان فکری گروهی

استفاده از روش طوفان مغزی گروهی برای استفاده از تجارب وخلاقیت های تمامی افراد گروه در مورد مسئله و موضوع بسیار تاثیر گذار است زمانی که در مرحله اول ایده ها جمع آوری میشوند افراد خلاق و با تجربه می توانند ایده ها را ارتقا دهند در نتیجه روش فکری گروهی ایده های عمیق تری و کاربردی تر در مقایسه با طوفان مغزی فردی ارائه می دهد.

طوفان مغزی گروهی

روش های استفاده از طوفان مغزی

مدیران می توانند با ادغام طوفان فردی و گروهی به نتایج کاربردی تر دست یافته و با مدیریت دقیق این روند و پیروی از قواعد به نتایج بهتری دست پیدا کنند. در این روش با تمرکز کامل بر موضوع به حداکثر بهره وری از ایده ها پرداخته و رسیدن به یک حس موفقیت گروهی را تجربه خواهید کرد.

جمع بندی

روش طوفان مغزی راه حل کاربردی برای رسیدن به حل مسائل و مشکلات می باشد تا زمانی که به درستی مدیریت شود. در روش طوفان مغزی اصلا از نظرات و ایده ها انتقاد نخواهد شد و اعضا به راحتی و آزادانه نظرات خود را در راستای حل مسئله بیان می نمایند در این روش جلسات لذت بخش می باشد و باعث اتحاد افراد می شود بهترین و موثرترین روش برای طوفان مغزی ادغام روش فکری فردی با گروهی می باشد در روش طوفان فکری گروهی قوانینی حاکم است که آن باید رعایت شود تا به بهترین نتایج دست یافت.

جهت مشاوره بازاریابی آنلاین تماس بگیرید

مشاوران سپنتا مفتخر به ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

phone_android
برچسب ها :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.