دسته ها مقالات

نرخ کلیک (CTR) چیست؟

چگونه CTR یا نرخ کلیک را افزایش دهیم

نرخ کلیک یا CTR یکی از موضوعات مهم و تاثیرگزار در مبحث سئو است به صورتی که افزایش نرخ کلیک سایت برای مدیرش بسیار اهمیت دارد. در این مقاله، نرخ کلیک یا همان CTR به طور کامل معرفی شده است و سپس تکنیک هایی شرح داده شده اند که شما با استفاده از آنها می توانید نرخ کلیک سایت خود را افزایش دهید.
در صورتی که می خواهید طبق اصول و الگوریتم های گوگل حرکت کنید، سئو سایت خود را افزایش دهید و در نتیجه، جایگاه برتر در نتایج گوگل داشته باشید، باید به نرخ کلیک سایت خود توجه کنید و به منظور افزایش آن، راه های موثر را انتخاب کنید.

معرفی CTR یا نرخ کلیک سایت

کلمه CTR مخفف شده عبارت Click Through Rate است که معادل فارسی آن نرخ کلیک است. زمانی که کاربران در گوگل عبارت مورد نظر خود را جستجو می کنند، نتایج نختلفی برای آنها نمایش داده می شود. پس از آن، این خود کاربر است که باد تصمیم بگیرد روی کدام نتیجه کلیک کند. درصد کاربرانی که در نتایج موتور جستجوی گوگل روی لینک یک سایت کلیک می کنند، در واقع همان نرخ کلیک است. به عبارتی، تعداد کلیک کاربران بر روی لینک سایت بر تعداد نمایش صفحه به کاربران همان نرخ کلیک سایت است.

مقدار نرخ کلیک برای هر کلمه کلیدی و برای هر صفحه سایت متفاوت است. به عنوان مثال، نرخ کلیک برای صفحه سایت با یک عنوان معمولی ممکن است 10 درصد باشد اما همین نرخ کلیک برای صفحه ای از سایت که عنوان حرفه ای تری دارد به حدود 20 درصد هم می رسد. اما علاوه بر انتخاب عنوان موارد دیگری نیز هستند که روی میزان نرخ کلیک سایت تاثیرگزارند.
علاوه بر نرخ کلیکی که برای هر کلمه کلیدی محاسبه می شود، همچنین یک نرخ کلیک متوسط نیز توسط گوگل برای هرصفحه از سایت محاسبه می شود که درواقع همان میانگین نرخ کلیک تمامی کلماتی است که باجستجوی آن کلمات صفحه سایت در نتایج جستجو نمایش داده می شود.

معرفی Impression

اما در کنار نرخ کلیک سایت Impression آن قرار دارد که به معنای حضور کاربر در هر یک از نتایج جستجو است. در واقع، زمانی که یک کاربر عبارت موردنظرش را در گوگل جستجوی می کند برای تمامی نتایج موجود در صفحه نتایج گوگل، یک Impression ثبت می شود. حتی اگر کاربر در قسمت باکس های ویژه سایت مانند نمایش نقشه و یا نمایش تصاویر سایت فعالیت داشته باشد، یک Impression برای سایت منظور می شود.
علاوه بر آن، اگر یک سایت به عنوان مثال در پایین ترین نتیجه صفحه دوم نتایج گوگل قرار داشته باشد، زمانی که کاربر به صفحه دوم نتایج مراجعه می کند، حتی اگر به انتهای صفحه اسکرول نکند، برای تمامی سایت هایی که در نتایج صفجه دوم هستند یک Impression ثبت می شود. اما در صورتی که کاربر به صفحه دوم نتایج نرود، روی سایت هایی که در این صفحه هستند، Impression ثبت نمی شود.


در کنار این موضوع پر اهمیت، موضوع کلمات کلیدی مطرح می شود. یکی از تاثیرگزارترین عوامل در افزایش سئوی سایت، استفاده از کلمات کلیدی دقیق است که باید در ابتدا این کلمات کلیدی را جستجو کرد. گرچه برای این کار ابزارهای مختلفی وجود دارد اما حتی این ابزارها نیز نمی توانند کلمات کلیدی دقیق را اعلام کنند. در واقع، زمانی که شما با انتخاب یک عبارت کلیدی و جذاب به رتبه اول نتایج گوگل دست پیدا می کند، impression سایت شما دقیقا برابر با تعداد جستجوی آن عبارت و یا کلمه کلیدی موجود در عبارت می شود.
در نتیجه، می توان گفت که توجه به impression سایت و جستجوی کلمات کلیدی دقیق و استفاده متنوع از آنها، روی نرخ کلیک سایت بسیار تاثیرگزار است. زیرا زمانی که شما از یک عبارت جذاب با کلمات کلیدی متنوع در عنوان صفحه سایت خود استفاده می کنید، علاوه بر اینکه به رتبه های اولیه گوگل دست پیدا کرده و Impression سایت خود را افزایش می دهید، همچنین نرخ کلیک سایت شما نیز افزایش پیدا می کند، زیرا کاربران بیشتری ترغیب می شوند که روی لینک سایت شما کلیک کنند.
در واقع می توان گفت به همین دلیل است که دست یابی به رتبه های نتایج صفحه اول گوگل علاوه بر اینکه در جذب کاربران موثر است، همچنین به شما کمک می کند به منابع ارزشمند و تاثیرگزاری مانند تعداد جستجوی کلمات و یا تنوع عبارات جستجو شده، دسترسی داشته باشید.

اما چگونه می توان نرخ کلیک و یا همان CTR سایت را افزایش دهیم؟

زمانی که کاربر عبارت مورد نظر خود را در گوگل جستجو می کند، برای تصمیم گیری در رابطه با انتخاب یک سایت متناسب با پرسش و عبارت موردنظرش، زمان کوتاهی دارد. در این زمان، تنها خود کاربر است که تصمیم می گیرد روی لینک کدام سایت کلیک کند. شما باید سعی کنید با استفاده از تکنیک ها مختلف، در این زمان کوتاه تاثیری روی ذهن مخاطب ایجاد کنید که روی لینک سایت شما کلیک کنند. نتایجه آن، افزایش نرخ کلیک سایت شما خواهد بود.

عنوان صفحه و توضیحات متای سایت، از ویژگی های منحصر به فرد سایت است که در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل نمایش داده می شود. علاوه بر آن، یک سیستم امتیاز نیز در بین عنوان صفحه و توضیحات متا، مشاهده می کنید که تمامی این عوامل روی تصمیم کاربر در مدت زمان کوتاهی که برای انتخاب یک لینک سایت دارد، تاثیرگزار است.
در ادامه، با توجه به این مشخصات، راهکارهای افزایش نرخ کلیک سایت معرفی و شرح داده شده اند.

انتخاب عنوان مناسب

همانطور که در بالا اشاره شد، عنوان صفحه یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن است که در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می شود. عنوان هر صفحه از سایت توسط تگ title که در هدر صفحه قرار دارد، تعیین می شود. با توجه به انتخاب عنوان مناسب می توان نرخ کلیک سایت را افزایش داد.
موتور گوگل، به طور متوسط 70 کاراکتر به منظور انتخاب عنوان صفحه در اختیار کاربرانش قرار می دهد. در واقع، این مقدار فضای محدودی است که افراد باید از عبارات جذاب و کاملی در آن استفاده کنند. برخی کلمات در فضای وب ترویج داده شده اند و در واقع نشان دهنده یک مفهوم خاص به کاربران هستند. معمولا اکثر کاربران با مشاهده این عبارات یا کلمات در عنوان صفحه سایت، روی آن کلیک می کنند. کلماتی مانند، آسان، ساده، قدم به قدم، همین حالا و… نمونه هایی از این عبارات رایج شده هستند. در نتیجه، می توان گفت که انتخاب یک عنوان جذا و متناسب که برای کاربر نشان دهنده مفهوم خاص و موردنظرش باشد، منجر به افزایش نرخ کلیک سایت می شود.
اما عبارات جذاب بسته به موضوع سایت شما و زمینه ای که در آن فعالیت می کنید، متفاوت است. شما می توانید به منظور یافتن جذاب ترین عبارات و کلماتی که می توانید در عنوان صفحه سایت خود استفاده کنید، روش های مختلفی را امتحان کنید. به عنوان مثل توصیه می شود که در ابتدا چند عنوان متنوع را انتخاب کنید و در بازه های زمانی مختلف اما یکسان از آن ها استفاده کنید. در این صورت، با بررسی نرخ کلیک کاربران در این بازه های زمانی می توانید متوجه شوید که چه کلماتی از دید کاربرا بیشترین جذابیت را داشته اند.

انتخاب عبارات جذاب در تگ توضیحات متا و بهینه سازی این بخش

مساله دیگری که روی تصمیم کاربر در مدت زمان کوتاه تصمیم گیری اش موثر است، توضیحات متای سایت است. این توضیحات دقیقا در زیر عنوان صفحه نمایش داده می شوند.
شرکت گوگل برای تگ توضیحات متا نیز محدودیت تعیین کرده است و کاربران تنها از 168 کاراکتر می توانند در توضیحات متای سایت خود استفاده کنند. اما این مقدار می تواند بسته به عبارت جستجو شده توسط کاربر و حتی بسته به محتوای مصفحه، متغیر باشد. در این صورت، شرکت گوگل ممکن است متنی کوتاه تر و یا بلندتر از حد معمول آن را به کاربران نمایش دهد.
در انتخاب و تهیه محتوای توضیحات متای سایت باید تلاش کنید، یک توصیف دقیق و جذاب از محتوای صفحه در اختیار کاربر قرار دهید به صورتی که به کلیک روی لینک سایت شما ترغیب شود.

استفاده از نشانه گذاری استاندارد یا Schema

در کنار عنوان و توضیحات متا، برخی اطلاعات تکمیلی در رابطه با آن سایت نیز در اختیار کاربر قرار داده می شود که احتمالا خود شما نیز این قسمت را بارها مشاهده کرده اید.
معروف ترین و تاثیرگزارترین این اطلاعات، نشانه گذاری استاندارد است که به سیستم امتیازدهی مربوط می شود. در واقع آن ستاره های زردرنگی که ما بین عنوان صفحه و توضیحات متای سایت نمایش داده می شوند، همان نشانه گذاری استاندارد سایت است. استفاده از این ابزار به شما کمک می کند تا توجه کاربران را به سمت سایت خود جذب کرده و در نتیجه باعث افزایش نرخ کلیک سایت شوید.
البته نشانه گذاری استاندارد تنها همان نمایش ستاره ها نیست و بر اساس نوع محتوایی که در سایت استفاده می شود، می توان مدل های متنوعی از نشانه گذاری استاندارد را استفاده کرد. نشانه گذاری استاندارد، حتی می تواند نمایش تصاویر مرتبط با محتوا و عبارت جستجو شده باشد.
در نتیجه شما می توانید ز قسمت نشانه گذاری استاندارد که گوگل برای تمامی سایت ها در نظر گرفته است استفاده کنید و با استفاده از مدل های مختلف آن، کاربران را به بازدید سایت خود ترغیب کرده و نرخ کلیک سایت خود را افزایش دهید.

نتیجه گیری

افزایش نرخ کلیک روی دستیابی به نتایج برتر گوگل، تاثیرگزار است و طبق نظریه اکثر سئوکاران می توان گفت که افزایش نرخ کلیک سایت یکی از مهم ترین و تاثیرگزارترین عوامل در افزایش سئوی سایت است. با استفاده از 3 تکنیکی که در بالا شرح داده شد می توانید نرخ کلیک سایت خود را افزایش داده و به رتبه برتر در نتایج گوگل دست پیدا کنید.

مدیر سایت

موارد اخیر

آیا تبلیغات بر روی سئو سایت تاثیر میگذارد؟

صاحبان کسب و کار های موفق معتقدند برای موفقیت در کار خود، یا اولین باشید یا بهترین. در بازار سنتی،…

5 روز ago

آیا ssl بر روی رتبه سئو تاثیر می گذارد؟

تاثیر ssl بر سئو این روز ها اهمیت حفظ حریم شخصی، بیش از پیش مورد توجه کاربران قرار گرفته است.…

1 هفته ago

تاثیر تجربه کاربری بر رتبه وب سایت

چگونه تجربه کاربری و محتوا بر رتبه سایت تاثیر می‌گذارند؟ امروزه با فراگیر شدن اینترنت و دسترسی فوق العاده آن،…

2 هفته ago

چگونه رتبه الکسا سایت خود را بهبود دهیم؟

رتبه الکسا برای همه وبمسترها و مدیران سایت ها یک دغدغه است. رتبه یک وبسایت در الکسا یکی از اصلی…

3 هفته ago

6 گام رسیدن به صفحه اول گوگل بدون استفاده از بک لینک

در این مقاله قصد داریم برای کسب و کار ها و سئو کاران 6 گام رسیدن به صفحه اول گوگل…

3 هفته ago

گوگل دنس چیست؟

رقص گوگل یا گوگل دنس یکی از الگوریتم های منحصر به فرد شرکت گوگل است. گوگل همواره با به کار…

3 هفته ago