مزیت رقابتی چیست و چرا باید داشته باشیم

مزیت رقابتی چیست؟

شاید بتوان گفت که پاسخ به سوال کوتاه زیر بتواند جواب این سوال را بدهد. چرا مشتریان باید کسب و کار من را انتخاب کنند؟ مجموعه ای از جواب ها می تواند به عنوان مزیت کسب و کار شما به شمار رود که باعث می شود در رقابت را رقیبان موفق باشید.

اما چگونه باید مزیت رقابتی را وارد کسب و کار کرد؟ جواب های بسیاری در این زمینه می توانند راهگشای شما باشند ولی باید در نظر داشته باشید که در این خصوص بهتر است که به نقاط مثبت و منفی کسب و کار خود نگاه کرده و بر این اساس اقدام به پیاده سازی مزیت رقابتی بنمایید. اما چرا باید از مزیت رقابتی در کسب و کار استفاده کرد؟ این سوالی است که در ادامه نسبت به پاسخگویی آن اقدام خواهیم کرد.

چرا باید مزیت رقابتی داشت؟

در واقع مزیت رقابتی (Competitive Advantage) می تواند به شما کمک کند تا کسب و کاری موفق داشته باشید. استراتژی های متنوعی در زمینه پیاده سازی UPS وجود دارد که بر اساس نوع توانمندی ها و پتانسیل های کسب و کارتان باید برترین آن را پیدا کرده و پیاده سازی آن را آغاز کنید. مزیت کسب و کار شما برترین نقطه ای است که می توانید برای شروع پیاده سازی مزیت رقابتی روی آن تمرکز کرده و بر این اساس از مزیت رقابتی استفاده کنید. باید به یاد داشته باشید که مزیت رقابتی یکی از مهم ترین فاکتورهای موفقیت شما به شمار می رود و در صورتی که حرفه ای پیاده سازی شود می تواند در کوتاه ترین زمان برای شما بازده بسیار مناسبی داشته باشد.

بهتر است در زمینه پیاده سازی این مزیت که در واقع رقابتی کردن کسب و کار شماست، با کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می کنند ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را در این زمینه بپرسید. در ادامه شما را با مهم ترین روش هایی که برای پیاده سازی مزیت رقابتی می تواند مورد استفاده باشد را با شما در میان خواهیم گذاشت. همچنین می توانید در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مربوطه ارتباط برقرار نمایید.

نگاهی بر والمارت و آمازون در پیاده سازی مزیت رقابتی

مزیت رقابتی از مهمترین فاکتورهای برد والمارت و آمازون در دنیا بوده است. در واقع این دو شرکت با استراتژی راهبرد هزینه، هزینه های خود را تا حد امکان کاهش داده اند و با کاهش هزینه های تمام شده ای که در این زمینه ارائه شده است، روند کاهش قیمت داشته اند. در واقع کاهش قیمت یکی از مهم ترین فاکتورهای مزیت رقابتی است که باید از آن بهره مند باشید.

زمانی که چندین رقیب در بازار دارید، می توانید با کاهش هزینه های اضافی، هزینه های تمام شده را کاهش داده و در نتیجه بهترین محصولات و خدمات را با قیمتی مناسب ارائه کنید. به یاد داشته باشید که در این زمینه باید کارگروه حرفه ای تشکیل داده و اطلاعات لازم را در این خصوص دریافت کنید. سپس می توانید با کاهش هزینه ها، در کوتاه ترین زمان از مزیت رقابتی استراتژی هزینه بهره مند شوید که یکی از مهم ترین مزایای در دسترس شما به شمار خواهد رفت.

خدماتی متنوع و جدید ارائه دهید

به یاد داشته باشید که برای به دست آوردن مزیت رقابتی باید خدمات و محصولات خود را متنوع کنید. برای مثال در صورتی که فروشگاه اینترنتی دارید، محصولاتی را ارائه دهید که بیشترین مخاطبین را داشته باشند و یا مراکزی که نسبت به ارائه خدمات و یا تولید کالا اقدام می کنند می توانند محصولات و خدماتی باب میل مشتریان ارائه دهند. روانشناسی بازار اصلا کار سختی نیست و باید از افراد حرفه ای بهره بگیرید. در این زمینه تیم داشته باشید و با شناسایی بازار هدف بتوانید در کوتاه ترین زمان خدماتی متنوع و جدید را با بهترین خدمات ارائه دهید.

به طور کلی می توان گفت که تنوع محصولات و خدمات به شما کمک می کند تا طیف گسترده تری از بازار را تحت تاثیر قرار داده و در کوتاه ترین زمان می توانید بهترین خدمات را ارائه دهید. همانطور که گفته شد، استراتژی های بسیاری می تواند به شما در مزیت رقابتی کمک کند تا از رقبای خود پیشی بگیرید که در ادامه به بررسی این نکات خواهیم پرداخت.

استفاده از فناوری های جدید

تکنولوژی راهکاری است که به شما در داشتن یک کسب و کار پویا و فعال کمک می کند و می توانید با این مزیت رقابتی به راحتی از تمامی کسب و کارهای رقیب خود پیشی بگیرید. برای مثال می توان گفت که فناوری های جدید به شما کمک می کند تا با مشتریان خود در ارتباط باشید و خدمات خود را سریع تر، کم هزینه تر و بهتر ارائه دهید.

برای مثال زمانی که تاکسی های تلفنی در بازار بودند، تقریبا هیچ کسب و کار حمل و نقل داخل شهری امکان رقابت نداشتند. این در حالی بود که کمتر کسی امروزه از این خدمات استفاده می کند و تاکسی های اینترنتی کاملا جایگزین تاکسی سرویس های قدیمی شده اند. مثال های بسیار زیادی در این مورد می توان زد که با استفاده از تکنولوژی، مزیت رقابتی توانسته است حتی سایر رقبا را از گوی رقابت بیرون کند.

کلام آخر

امروزه بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین نسبت به استفاده از انواع خدمات و محصولات استفاده می کنند. مزیت رقابتی مجموعه ای از فاکتورهایی است که برتری یک کسب و کار را نسبت به سایر رقبا ثابت کرده و می تواند یکی از بهترین روش های توسعه کسب و کار به شمار رود. در این مقاله شما را با این موضوع آشنا کردیم و شما می توانید برای بهبود کسب و کار آنلاین خود از این خدمات استفاده کنید. همانطور که گفته شد در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مزیت رقابتی داشته باشید می توانید با کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می کنند ارتباط برقرار کنید.

مقاله زیر را حتما بخوانید:

مدیر سایت

موارد اخیر

گوگل پنالتی چیست؟

گوگل هم به‌مانند داور زمین فوتبال اهل جریمه کردن کسانی است که قواعد بازی را…

3 روز ago

بازاریابی B2B چیست؟

کسب‌ وکار‌ها بنا به هدف فعالیت خود و خدماتی که عرضه می‌کنند همواره با فرد…

7 روز ago

ساب دامین چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

شاید واژه ساب دامین را بارها شنیده باشید؛ ساب دامین نوعی دامنه مشتق شده از…

1 هفته ago

انواع خطاهای رایج سری 400 و علل وقوع آن‌ها

هنگام گشت‌وگذار در وب‌سایت‌های اینترنتی فعل و انفعالات بین مرورگر شما و سرور‌های سایت‌های مختلف…

1 هفته ago

معرفی شاخص های ابزار های آنالیز سایت

ابزار های بیشماری برای آنالیز وب سایت برای صاحبان کسب و کار وجود دارد که…

4 ماه ago

آیا سئو همیشه یک استراتژی خوب خواهد بود یا خیر؟

آینده سئو چگونه است؟ در طی چند سال گذشته، موتور جستجوی گوگل به طور موثری…

5 ماه ago