اصول برندینگ چیست ؟

مدیریت برندینگ

اصول برندینگ را می توان یک نمایش و یا وعده به مشتریان تعریف نمود که شما برای رونق کسب و کارتان از آن به عنوان یک مشوق استفاده نمایید

اصول برندینگ

در دنیای امروزی برندینگ یک اصل در کسب و کار حساب می شود و نمی توان آن را نادیده و از اصول برندینگ چشم پوشی کرد . برندینگ را می توان یک نمایش و یا وعده به مشتریان تعریف نمود که شما برای رونق کسب و کارتان از آن به عنوان یک مشوق استفاده می کنید . برای داشتن یک کسب و کار موفق و توسعه آن باید سراغ برندینگ رفت که اصول خاص خود را دارا می باشد و اگر برخلاف اصول حرکت کنیم نتیجه ای عکس و ورشکستگی را به دنبال خواهد داشت .
در این بخش از مقاله سعی می کنیم تا با شرح مختصری از اصول برندینگ یک راهنمایی جامع در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .

اصول برندینگ

تعریف برند برای تحقق اصول برندینگ

برای این که یک برند متناسب با خواسته خود و بازار موجود داشته باشید باید یک تعریف جامع و کاملی از برند موردنظر خود داشته باشید و پلن های خود را برای ادامه مسیر برندینگ مشخص سازید . این عمل باعث داشتن برنامه و چارت مشخصی از در طول تبدیل به برند شدن شما می شود .

برای اینکه یک برند خوب و با کیفیت ارائه دهیم باید چند نکته توجه داشته باشیم :

  • خصوصیات شاخص و سودده محصول و برند شما چیست ؟
  • چه شرایطی لازم است تا وابستگی بین مشتریان و برند را فراهم آورد ؟
  • سازمان و یا کسب و کارتان چه اهداف و ماموریت هایی دارند ؟
  • چشم انداز مشتریان در قبال برندتان چیست ؟

اولین گام برای اینکه یک برند خوب داشته باشید انجام مشاوره برندینگ و پاسخ به سوالات ذکر شده است. پس از آن باید شرایطی را فراهم کنید تا با اهداف و پاسخ هایتان سازگار باشد . 

اصول مدیریت برندینگ

طراحی لوگو

لازمه ایجاد یک کسب و کار پایدار و شناخته شدن طراحی لوگو مناسب و متناسب با کسب و کارتان است تا شما را با آن لوگو شناسایی کنند . برای شناساندن لوگو کسب و کارتان به دیگران می توانید از راه های تبلیغاتی زیادی استفاده کنید . درگاه های تبلیغاتی مثل تلوزیون ، شبکه های اجتماعی ، وب سایت ها و . . .  .

شعار بسازید

برای اینکه اهداف کسب و کار و برندتان را بر دیگران مشخص سازید نیازمند یک شعار حول محور کسب و کاری که در آن فعالیت دارید هستید . شعار می تواند نماد اعتبار یک شرکت باشد و در واقع پیام برندتان را به دیگران اعلام می کنید . یکی از اصول طراحی شعار کوتاه بودن ، معنی دار و قابلیت این را داشته باشد که به را حتی حفظ شود .

یکپارچه سازی برند

بدانید که تیم فروش شرکت تان با چه لحنی و
از چه کلماتی برای ارتباط با مشتریان استفاده می کنند

امضا خاص ، یکپارچه و منظمی داشته باشید ، مدیران شرکت های بزرگ از یک امضاء خاص استفاده می کنند .
ساعات کاری مشخصی برای کسب و کار خود تعریف کنید واگر نیازمند پشتیبانی مشتریان در ساعت غیر کاری هستید ، یک نیروی کار پشتیبان در ساعات غیر کاری در نظر بگیرید . از اصول برندینگ ایجاد نظم و ساعات کاری منظم می باشد .

اصول برندینگ

اصول برندینگ بیان می کند برای جلوگیری از دوباره کاری و شروع از صفر باید در آنچه که شهرت دارید پیش بروید . همان طور که می دانید شروع از صفر یک پروسه طولانی بوده و تایم خاص خود را می طلبد که هزینه های بیهوده ای را به همراه خواهد داشت . مثلا اگر کسب و کار شما در خدمات پس از فروش شهرت دارد ، می توانید شرایطی بهتر و خدماتی بیشتر به مشتریان ارائه دهید تا با حفظ اعتبار و شهرت موجود ، به شناخت برندتان کمک کنید .

گرافیک در اصول برندینگ

گرافیک در همه ابعاد و در تمامی کسب و کارها یک اصل به حساب می آید . در اصول برندینگ رعایت نکات گرافیکی و رنگ شناسی جایگاه خاصی را دارا می باشد . لذا برای داشتن یک لوگو و برند معتبر و جذاب باید نسبت به کسب و کارتان از رنگ بندی اصول خاص گرافیکی برخوردار باشد اما نباید برند و لوگوی خود را تغییر دهید ، تغییر لوگو می تواند اعتماد مشتریان را سلب کرده و یا لوگو جدیدتان را نشناسند و به آن اعتماد نکنند .

خوش قول باشید

از لازم الاجراترین موارد در اصول برندینگ صادق و خوش قول بودن است . اصول برندینگ بیان می کند که اگر رعایت نکردن صداقت در کار و عملی نکردن وعده هایی که داده اید باعث از نابود شدن برگشت ناپذیر و جبران ناپذیر کل اعتبار و سابقه کاری تان می شود . اگر صادق نباشید ، مشتریانتان شما را به دیگران معرفی نمی کنند و خود نیز دیگر بازنمیگردند .

محکم و مصمم باشید

داشتن پشتکار و مصمم بودن یکی دیگر از اصول برندینگ است که خیلی به آن توصیه شده است . اساسا شما برای تبدیل شدن به یک برند خاص و متفاو نیاز به زمان طولانی خواهید داشت و همانطور که گفتیم اصول برندینگ یک پروسه طولانی است که باید حوصله ، زمان و هزینه های کافی و لازم را داشته باشید . برداشتن گام های استوار و ثابت می تواند اعتبار خاصی به شخصیت حقیقی و حقوقی شما دهد . اگر در برندینگ کسب و کارتان ثبات نداشته باشید ، شما را با عنوان یک برند قابل اعتماد نخواهند شناخت .

کلام آخر
اصول برندینگ خیلی گسترده تر از آن است که فکرش بکنید ، تنوع مشاغل و تنوع خواست و سلیقه مشتریان این گستردگی را به وجود آورده و در کسب و کارتان می بایست سلیقه و خواست مشتریانتان را بدانید و آن ها را برآورده سازید . راه ها و نات گفته شده کلیاتی از اصول برندینگ بود که باید برحسب کسب و کارتان جزئیات آن را هم در نظر بگیرید و مسیر برندینگ کسب و کار شما با دیگر کسب و کارها و بر حسب شرایط اقتصادی و جغرافیایی یکسان نخواهد بود . امیدوارم استفاده لازم از توضیحات داده شده را داشته باشید . رویای ما توسعه کسب و کار شماست .

طراحی سایت و کسب و کار

مقاله زیر را حتما بخوانید:

برچسب ها :
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.